1938 Soviet Union Domestic Cup

Preliminary Stage

Zone 1, Subgroup 1 (4 teams qualify)

Quarterfinals

06/26/1938 Zenit Kolomna - Lokomotiv Ryazan 0-10

06/28/1938 Krasnaya Roza Moskva - Kauchuk Moskva 1-2aet

06/30/1938 CDKA-2 Moskva - Krasnoe Znamya Moskva 1-0aet

06/30/1938 Kamvolny Kombinat Kuntsevo - Sherstyanik Moskva 1-3

06/30/1938 Kombinat Teikovo - Stalinets-2 Moskva 2-5

06/30/1938 Zvezda Orekhovo-Zuyevo - Spartak-2 Moskva 0-4

06/30/1938 Rodina Fryazino - Fabrika Babaeva Moskva 0-1

06/30/1938 TOMNA Kineshma - Pravda Moskva 3-2

06/30/1938 VC-168 Ryazan - Myasokombinat Mikoyana Moskva 0-8

06/30/1938 Zavod Gorbunova Moskva - Krasnyi Proletariy Moskva 3-1

06/30/1938 Zenit Tula - Lokomotiv-2 Moskva 1-2aet

Semifinals

07/06/1938 Fabrika Babayeva Moskva - Lokomotiv-2 Moskva 3-4

07/06/1938 Kauchuk Moskva - Sherstyanik Moskva 0-6

07/06/1938 Lokomotiv Lyublino - Lokomotiv Ryazan +/-

07/06/1938 Spartak Ivanovo - Dinamo Ivanovo 2-4

07/06/1938 Spartak-2 Moskva - Myasokombinat Mikoyana Moskva 1-1

07/07/1938 Spartak-2 Moskva - Myasokombinat Mikoyana Moskva 7-1 (replay)

07/06/1938 Stalinets-2 Moskva - Lokomotiv Serpukhov 5-3

07/06/1938 Zavod Gorbunova Moskva - CDKA-2 Moskva 3-1

Finals

07/12/1938 Dinamo Ivanovo - Spartak-2 Moskva 1-3

07/12/1938 Lokomotiv Lyublino - Lokomotiv-2 Moskva 3-3

07/13/1938 Lokomotiv Lyublino - Lokomotiv-2 Moskva 2-3 (replay)

07/12/1938 Sherstyanik Moskva - Zavod Gorbunova Moskva 3-1

07/12/1938 Zenit Kolomna - Stalinets-2 Moskva 1-3

Zone 1, Subgroup 2 (4 teams qualify)

Quarterfinals

06/26/1938 Sniper Podolsk - Zavod-20 Moskva 3-1

06/30/1938 Dinamo Bolshevo - TsvetMet Moskva 5-0

06/30/1938 Osnova Ivanovo - ZIF Moskva 0-6

06/30/1938 Proletarskaya Pobeda Moskva - Dinamo-2 Moskva +/-

06/30/1938 Start Moskva - SelMash Lyubertsy 6-0

06/30/1938 Zavod Geofizika Moskva - MashTekhSoyuz Moskva 9-0

06/30/1938 Zenit Kovrov - Dinamo Kalinin 1-0

06/30/1938 Zenit Podlipki - Sniper Moskva 7-0

Semifinals

07/06/1938 Burevestnik Tula - Trud Krasnaya Polyana 1-2

07/06/1938 Dinamo Bolshevo - Zavod Geofizika Moskva 3-2

07/06/1938 Dinamo Lyubertsy - KIM Moskva 2-6

07/06/1938 Fabrika Pravda Likino-Dulyovo - Pishchevik-2 Moskva +/-

07/06/1938 Krasnoye Znamya Pavlovskiy Posad - Krasnoye Znamya Noginsk 0-4

07/06/1938 Sniper Podolsk - Zenit Kovrov 5-0

07/06/1938 Zenit Podlipki - Proletarskaya Pobeda Moskva 6-0

07/06/1938 ZIF Moskva - Start Moskva 3-0

Finals

07/12/1938 Dinamo Bolshevo - Sniper Podolsk 8-0

07/12/1938 Fabrika Pravda Likino-Dulyovo - KIM Moskva 5-1

07/12/1938 Krasnoye Znamya Noginsk - Trud Krasnaya Polyana 5-2

07/12/1938 Zenit Podlipki - ZiF Moskva 4-2

Zone II (4 teams qualify)

Semifinals

07/08/1938 Izhorskiy Zavod Leningrad - ZiO Leningrad 3-0

07/08/1938 Lokomotiv Vologda - Zavod Elektrik Leningrad 2-5

07/08/1938 ZiS Leningrad - Kirovskiy Zavod Leningrad 0-3

Finals

07/12/1938 Kauchuk Leningrad - ZIK Leningrad 1-3

07/12/1938 Kirovskiy Zavod Leningrad - Izhorskiy Zavod Leningrad 6-0

07/12/1938 Lokomotiv Yaroslavl - Krasnaya Zarya-2 Leningrad 2-1

07/12/1938 Zavod Elektrik Leningrad - GOMZ Leningrad 4-3

Zone III

Quarterfinals

07/06/1938 Dinamo Kursk - Dzerzhinets Bezhitsa 1-2

07/06/1938 Samolyot Tambov - Dinamo Voronezh 1-2

07/06/1938 ZIV Voronezh - DKA Voronezh 3-1

Semifinals

07/12/1938 Dinamo Voronezh - Spartak Voronezh 4-0

07/12/1938 Dzerzhinets Bezhitsa - ZIV Voronezh 0-2

Final

07/18/1938 Dinamo Voronezh - ZiV Voronezh 1-0

Zone IV

Quarterfinal

07/16/1938 Stroitel Komsomolsk-na-Amure - Krylya Sovetov Irkutsk 5-1

Semifinals

07/12/1938 Dinamo Khabarovsk - Lokomotiv Irkutsk 7-0

07/30/1938 Dinamo Irkutsk - Stroitel Komsomolsk-na-Amure 3-1

Final

08/05/1938 Dinamo Irkutsk - Dinamo Khabarovsk 2-1

Zone V

First Round

07/06/1938 Lokomotiv Krasnoyarsk - Dinamo Novosibirsk 1-0aet

07/06/1938 Stroitel Novosibirsk - Krylya Sovetov Novosibirsk 4-2

07/06/1938 Tekhnikum FK Novosibirsk - Lokomotiv Tyumen +/-

Quarterfinals

07/11/1938 DKA Omsk - Lokomotiv Omsk 4-2

07/12/1938 Dinamo Omsk - Metallurg Stalinsk 0-3

07/12/1938 Stroitel Novosibirsk - Dinamo Krasnoyarsk 1-0

07/12/1938 Tekhnikum FK Novosibirsk - Lokomotiv Krasnoyarsk 2-1

Semifinals

07/18/1938 Metallurg Stalinsk - Tekhnikum FK Novosibirsk 5-0

07/18/1938 Stroitel Novosibirsk - DKA Omsk 3-0

Final

07/30/1938 Stroitel Novosibirsk - Metallurg Stalinsk 4-1

Zone VI (2 teams qualify)

Quarterfinals

07/06/1938 Dinamo Chelyabinsk - Metallurg Magnitogorsk 10-0

07/06/1938 Dinamo Kirov - Dinamo Sverdlovsk 1-3

07/06/1938 Dinamo Kungur - Metallurg Sverdlovsk 2-4

07/06/1938 Torpedo Izhevsk - Stroitel Sverdlovsk 1-3

07/06/1938 Traktor Chelyabinsk - Zenit Votkinsk 4-3

Semifinals

07/12/1938 Dinamo Chelyabinsk - Metallurg Sverdlovsk 2-0

07/12/1938 Stroitel Sverdlovsk - Dinamo Ufa 7-1

07/12/1938 TsvetMet Krasnouralsk - Avangard Sverdlovsk 1-1

07/12/1938 TsvetMet Krasnouralsk - Avangard Sverdlovsk 3-1(replay)

07/14/1938 Traktor Chelyabinsk - Dinamo Sverdlovsk 0-9

Finals

07/18]

07/18/1938 Dinamo Sverdlovsk - TsvetMet Krasnouralsk 7-1

07/18/1938 Stroitel Sverdlovsk - Dinamo Chelyabinsk 3-1

Zone VII (2 teams qualify)

Quarterfinals

07/06/1938 Dinamo Kazan - Spartak Kazan 4-0

07/06/1938 Dinamo Saransk - Metallist Pavlovo 4-1

07/06/1938 Elektrik Gorkiy - Spartak Gorkiy 1-2

07/06/1938 Spartak Pavlovo - Lokomotiv Kazan 5-1

07/06/1938 Torpedo Gorkiy - Krylya Sovetov Gorkiy 6-2

Semifinals

07/12/1938 Dinamo Kazan - Spartak Gorkiy 3-0

07/12/1938 Dinamo Yoshkar-Ola - Lokomotiv Ruzayevka 8-2

07/12/1938 Spartak Saransk - Dinamo Saransk 0-4

07/12/1938 Torpedo Gorkiy - Spartak Pavlovo 10-1

Finals

07/18/1938 Dinamo Saransk - Dinamo Kazan 1-9

07/18/1938 Torpedo Gorkiy - Dinamo Yoshkar-Ola 3-0

Zone VIII (2 teams qualify)

Quarterfinals

07/07/1938 Elektrik Saratov - DKA Stalingrad +/-

07/07/1938 Pischevik Astrakhan - Zenit-221 Stalingrad +/-

07/07/1938 Traktor-2 Stalingrad - Vodnik Astrakhan 1-0

Semifinals

07/12/1938 Elektrik Saratov - Lokomotiv Kuibyshev 0-2

07/12/1938 Lokomotiv Saratov - Krylya Sovetov Saratov 2-2

07/13/1938 Lokomotiv Saratov - Krylya Sovetov Saratov 5-0 (replay)

07/12/1938 Spartak Kuibyshev - Dinamo Stalingrad 0-2

07/13/1938 Pishchevik Astrakhan - Traktor-2 Stalingrad 2-3

Finals

07/18/1938 Lokomotiv Kuibyshev - Dinamo Stalingrad 0-2

07/18/1938 Lokomotiv Saratov - Traktor-2 Stalingrad 4-3aet

Zone IX (2 teams qualify)

Semifinals

07/06/1938 Dinamo Krasnodar - Zenit Taganrog 3-4aet

07/06/1938 Energiya Novocherkassk - Medik Krasnodar 3-1

07/06/1938 Krylya Sovetov Taganrog - Pischevik Rostov-na-Donu 1-3

07/06/1938 Pishchevik Krasnodar - Myasokombinat Maykop 0-1

Finals

07/12/1938 Energiya Novocherkassk - Pishchevik Rostov-na-Donu 3-0

07/12/1938 Zenit Taganrog - Myasokombinat Maykop 4-0

Zone X

Quarterfinal

07/06/1938 Dinamo Batumi - Nauka Tbilisi 4-1

Semifinals

07/12/1938 Spartak Leninakan - Dinamo Batumi 1-2

07/12/1938 Spartak Yerevan - Pishchevik Tbilisi 2-0

Final

07/18/1938 Dinamo Batumi - Spartak Yerevan 3-0

Zone XI

Quarterfinal

07/06/1938 Vodnik Baku - Stroiteli Baku 3-1

Semifinals

07/07/1938 Lokomotiv Baku - Lokomotiv Ashkhabad 11-0

07/08/1938 Vodnik Baku - Neftyannik Baku 0-4

Final

07/12/1938 Lokomotiv Baku - Neftyanik Baku 3-1

Zone XII

Quarterfinals

07/06/1938 Dinamo Stalinabad - Dinamo Tashkent 2-4

07/12/1938 Dinamo Karaganda - Lokomotiv Tashkent 2-1

Semifinals

07/17/1938 Dinamo Alma-Ata - Dinamo Tashkent 5-2

07/17/1938 Dinamo Karaganda - Spartak Tashkent +/-

Final

07/22/1938 Dinamo Alma-Ata - Dinamo Karaganda 1-0

Zone XIII

Quarterfinals

07/06/1938 Tekhnikum FK Smolensk - Spartak Minsk 3-4

07/07/1938 Dinamo Smolensk - KIM Minsk 5-0

Semifinals

07/12/1938 Spartak Gomel - Dinamo Smolensk 2-4

07/12/1938 Spartak Minsk - Dinamo Minsk +/-

Final

07/18/1938 Spartak Minsk - Dinamo Smolensk 1-0

Zone XIV (2 teams qualify)

First Round

05/05/1938 Avangard Sumy - Molniya Kharkov 1-5

05/05/1938 Roth Front Poltava - Avangard Kharkov 0-1

05/06/1938 Kanatny Zavod Kharkov - Stalinets Kharkov 1-4

05/06/1938 Lokomotiv Kharkov - Dinamo Poltava 1-0

05/06/1938 SelMash-2 Kharkov - Avtomotor Kharkov 0-2

05/06/1938 Spartak Poltava - Sakharniki Sumy 0-1

05/06/1938 Spartak Sumy - Sakharniki Karlovka 1-0

05/06/1938 Traktor Kharkov - Lokomotiv Poltava +/-

05/06/1938 Zdorovye Kharkov - Dinamo Kharkov +/-

05/06/1938 Zenit Kharkov - Metallist Kharkov 3-1

Quarterfinals

05/11/1938 Stalinets Kharkov - Avtomotor Kharkov 4-1

05/11/1938 Zdorovye Kharkov - Avangard Kharkov 4-3

05/12/1938 Lokomotiv Kharkov - Sakharniki Sumy 1-0

05/12/1938 Zenit Kharkov - Molniya Kharkov +/-

05/13/1938 Traktor Kharkov - Spartak Sumy 5-1

Semifinal

05/15/1938 Zenit Kharkov - Stalinets Kharkov 3-0

Byes: Zdorovye Kharkov, Traktor Kharkov, Lokomotiv Kharkov

Finals

05/24/1938 Lokomotiv Kharkov - Zenit Kharkov 3-0

05/24/1938 Zdorovye Kharkov - Traktor Kharkov 1-0

Zone XV (2 teams qualify)

Quarterfinals

05/05/1938 Dinamo Zhitomir - Dinamo Mogilyov-Podolskiy 1-1

05/06/1938 Dinamo Zhitomir - Dinamo Mogilyov-Podolskiy 1-0 (replay)

05/06/1938 Azot Shostka - Dinamo-2 Kyiv 1-10

05/06/1938 Dinamo Vinnitsa - Vodnik Kyiv 1-1

05/07/1938 Dinamo Vinnitsa - Vodnik Kyiv 1-2aet

05/06/1938 Lokomotiv Konotop - DKA Korosten +/-

05/06/1938 Lokomotiv-2 Kyiv - Roth Front Kyiv 4-2

05/06/1938 Spartak Kyiv - Tekhnikum FK Kyiv 1-2

05/06/1938 Spartak Korosten - Spartak Chernigov -/+

05/06/1938 Zenit Kyiv - Temp Vinnitsa 5-3

Semifinals

05/12/1938 Dinamo-2 Kyiv - Dinamo Zhitomir 3-1

05/12/1938 Tekhnikum FK Kyiv - Lokomotiv-2 Kyiv 0-3

05/12/1938 Vodnik Kyiv - Spartak Chernigov 2-0

05/12/1938 Zenit Kyiv - Lokomotiv Konotop 5-1

Finals

05/19/1938 Lokomotiv-2 Kyiv 3-2 Zenit Kyiv 3-2

05/20/1938 Dinamo-2 Kyiv 2-1 Vodnik Kyiv 2-1aet

Zone XVI (2 teams qualify)

Quarterfinals

[May 6]

05/06/1938 Burevestnik Krivoi Rog - Lokomotiv Kotovsk 3-3

05/07/1938 Burevestnik Krivoi Rog - Lokomotiv Kotovsk +/- (Replay)

05/06/1938 Dzerzhinets Kremenchug - Spartak Tiraspol 4-0

05/06/1938 Lokomotiv Odessa - Ruda Krivoi Rog 4-0

05/06/1938 Lokomotiv Voznesensk - Pishchevik Odessa 1-3

05/06/1938 Pishchevik Kherson - Dinamo Nikolayev 0-4

05/06/1938 SelMash Kirovo - Znaniye Kherson 2-1

05/06/1938 Stroitel Krivoi Rog - Stal Krivoi Rog 1-3

05/06/1938 Sudostroitel Nikolayev - Vodnik Kherson 8-0

Semifinals

05/12/1938 Burevestnik Krivoi Rog - Lokomotiv Odessa 2-4

05/12/1938 Dinamo Nikolayev - Stal Krivoi Rog 7-0

05/12/1938 Dzerzhinets Kremenchug - SelMash Kirovo 2-0

05/18/1938 Pishchevik Odessa - Sudostroitel Nikolayev 4-1

Finals

05/18/1938 Dinamo Nikolayev - Lokomotiv Odessa 3-0

05/24/1938 Pischevik Odessa - Dzerzhinets Kremenchug +/-

Zone XVII (2 teams qualify)

Quarterfinals

05/05/1938 Stal Dneprodzerzhinsk - Tekhnikum FK Dnepropetrovsk 7-0

05/05/1938 Lokomotiv Zaporozhye - Lokomotiv Dnepropetrovsk 3-2

05/05/1938 ZiP Dnepropetrovsk - SelMash Zaporozhye 1-3

05/06/1938 Krylya Sovetov Berdyansk - Dinamo Dnepropetrovsk 0-5

05/06/1938 Lokomotiv Lozovaya - Lokomotiv Sinelnikovo 6-1

05/06/1938 Spartak Dnepropetrovsk - Krylya Sovetov Zaporozhye 3-0

05/06/1938 Stroitel Dneprodzerzhinsk - ZIL Dnepropetrovsk 0-4

05/06/1938 TsveTMet Zaporozhye - ZiK Dnepropetrovsk 5-3

Semifinals

05/12/1938 Dinamo Dnepropetrovsk - Spartak Dnepropetrovsk 0-1aet

05/12/1938 Stal Dneprodzerzhinsk - SelMash Zaporozhye 4-1

05/13/1938 ZiL Dnepropetrovsk - TsveTMet Zaporozhye 1-2

05/15/1938 Lokomotiv Zaporozhye - Lokomotiv Lozovaya 6-1

Finals

05/18/1938 Lokomotiv Zaporozhye - TsvetMet Zaporozhye 4-2

05/18/1938 Spartak Dnepropetrovsk - Stal Dneprodzerzhinsk 4-2

Zone XVIII (2 teams qualify)

First Round

05/05/1938 Azot Nizhnyaya Gorlovka - Burevestnik Stalino 1-2

05/06/1938 Avangard Stalino - Shakhta-30 Rutchenkovo 2-3

05/06/1938 Dzerzhinets Voroshilovgrad - Stal Konstantinovka 0-6

05/06/1938 Lokomotiv Slavyansk - ZIS Kramatorsk 3-4

05/06/1938 Lokomotiv Yasinovataya - ZIL Krasnogorovka 1-2

05/06/1938 Spartak Starobelsk - Zenit Stalino 0-3

05/06/1938 Stakhanovets Artyomovsk - Avangard Druzhkovka 3-2

05/06/1938 Stakhanovets Lisichansk - Avangard Gorlovka 3-0

05/06/1938 Stakhanovets Sergo - Burevestnik Krasny Luch -/+

05/06/1938 Stal Makeyevka - Stal Stalino 1-0

05/06/1938 Stal Voroshilovsk - Stakhanovets Orjonikidze 2-3

05/06/1938 ZIO Kramatorsk - Stakhanovets Krasnoarmeisk 4-2

Quarterfinals

05/11/1938 Burevestnik Stalino - ZiL Krasnogorovka 3-1

05/12/1938 Shakhta-30 Rutchenkovo - Stal Makeyevka 1-0

05/12/1938 Stakhanovets Orjonikidze - Stakhanovets Lisichansk 0-1

05/12/1938 Zenit Stalino - Burevestnik Krasny Luch 12-0

05/12/1938 ZIS Kramatorsk - Stakhanovets Krasny Luch 3-1

05/18/1938 Stal Konstantinovka - Stakhanovets Artyomovsk 8-0

Bye: ZiO Kramatorsk

Semifinals

05/21/1938 Burevestnik Stalino - Stal Konstantinovka 0-7

05/21/1938 Zenit Stalino - Stakhanovets Lisichansk 4-0

05/21/1938 ZIS Kramatorsk - Shakhta-30 Rutchenkovo 3-1

Bye: ZiO Kramatorsk

Finals

05/24/1938 Stal Konstantinovka - Zenit Stalino 0-0

05/25/1938 Stal Konstantinovka - Zenit Stalino +/-(Replay)

05/24/1938 ZIS Kramatorsk - ZiO Kramatorsk 3-2

Zone XIX

Quarterfinal

07/06/1938 Pishchevik Simferopol - Spartak Simferopol 0-1

Semifinals

07/12/1938 Pishchevik Kerch - Spartak Simferopol 1-3

07/12/1938 Sudostroitel Sevastopol - Stal Kerch 3-2

Final

07/18/1938 Spartak Simferopol - Sudostroitel Sevastopol 2-1

Final Stage

First Round

07/21/1938 Zavod Elektrik Leningrad - SelMash Kharkov 0-6

07/29/1938 Sherstyanik Moskva - Pischevik Odessa 1-4

07/30/1938 Dinamo Sverdlovsk - Dinamo Kazan 1-3 [Moshchanov 25 Ivan Pashalyan 40, Lev Bessarab 55, ? 78]

07/30/1938 Krasnoye Znamya Noginsk - Stalinets Leningrad 1-1 [Kolomkin 25 Alexei Larionov 68]

07/31/1938 Krasnoye Znamya Noginsk - Stalinets Leningrad 3-4 (Replay) [Trofimov 1, Kolomkin 85, Korshakov 87 Georgiy Lasin 25, 64, Valentin Shelagin 55, Alexei Larionov 82]

08/01/1938 Avangard Kramatorsk - Lokomotiv Zaporozhye +/-

08/01/1938 Dinamo Batumi - Energiya Novocherkassk 2-0

08/01/1938 Dinamo Kyiv - Lokomotiv Moskva 2-0 [Konstantin Shchegodskiy 7, Viktor Shilovskiy 61]

08/01/1938 Dinamo-2 Kyiv - Stal Konstantinovka 0-1 [I.Gorobets 30]

08/01/1938 Spartak Minsk - Lokomotiv Kharkov +/-

08/01/1938 Spartak Moskva - ZiK Leningrad 5-2 [Viktor Semyonov-2, Alexei Sokolov, Vladimir Stepanov, Georgiy Glazkov pen - ?]

08/01/1938 Stalinets-2 Moskva - Zdorovye Kharkov 3-2 [? 11, Sukhanov 62, Glebov 65 Fursov 10, 48]

08/01/1938 Zenit Leningrad - Zenit Podlipki 5-4

08/02/1938 Dinamo Nikolayev - Kirovskiy Zavod Leningrad 3-0 [Ivan Kolbanov 3, Vladimir Ishchenko 42, Grigoriy Kushnyrenko 89]

08/02/1938 Fabrika Pravda Likino-Dulyovo - Elektrik Leningrad 0-5

08/02/1938 Lokomotiv-2 Kyiv - Metallurg Moskva 1-7

08/03/1938 Lokomotiv Saratov - Dinamo Stalingrad 2-2 [Shapovalov 52, Afinogenov 88 Balyasov 48, Tokarev 72]

08/04/1938 Lokomotiv Saratov - Dinamo Stalingrad 2-3 (Replay) [Afinogenov 15, Tarasov 75 Balyasov 10, 38, 43]

08/03/1938 Lokomotiv-2 Moskva - Dinamo Bolshevo 1-1

08/04/1938 Lokomotiv-2 Moskva - Dinamo Bolshevo 2-3 (Replay) [Dogadov 39, Ogurtsov 47 - ?]

08/03/1938 Spartak Simferopol - Lokomotiv Kyiv 1-2 [Zyukin 67 pen Iosif Kachkin 12, Alexandr Galkin 18 pen]

08/03/1938 Stakhanovets Stalino - Lokomotiv Yaroslavl 5-0 [Grigoriy Nesmekha 10, ?, Vasiliy Sidorov, Mikhail Vasin, Nikolai Kononenko, ??]

08/03/1938 Torpedo Gorkiy - Stroitel Sverdlovsk 7-0 [Viktor Drozdov-3, Leonid Yefimov-2, Nikolai Dunayev, Alexei Salakov]

08/05/1938 CDKA Moskva - Spartak Leningrad 0-1 [Ilya Bizyukov 40]

08/05/1938 Dinamo Odessa - Spartak-2 Moskva 2-1 [Leonid Orekhov, Mikhail Heison - ?]

08/05/1938 Dinamo Voronezh - Stalinets Moskva 0-4

08/05/1938 Torpedo Moskva - Dinamo Moskva 3-1 [Alexandr Sinyakov 25, Konstantin Ryazantsev 65, Ramiz Karichev 88 Konstantin Ratnikov 45]

08/06/1938 Dinamo Alma-Ata - Zenit Taganrog 2-1aet [Chernyshov 68, G.Bedritskiy 112 Tishchenko 25]

08/06/1938 Dinamo Tbilisi - Lokomotiv Tbilisi 4-1 [Viktor Berezhnoi 22, 68, Mikhail Berdzenishvili 55 pen, Luasarb Loladze 85 Ivan Cherednichenko 12]

08/06/1938 Temp Baku - Traktor Stalingrad +/-

08/07/1938 Dinamo Leningrad - Krylya Sovetov Moskva 2-1 [Sergei Yegorov 74, Arkadiy Alov 76 Matvei Yenushkov 77]

08/07/1938 Spartak Dnepropetrovsk - Pischevik Moskva 0-1 [P.Nikiforov 80]

08/08/1938 Lokomotiv Baku - Dinamo Rostov-na-Donu 3-5 [Sergei Gudkov 30, 40, Konstantin Kitayev 55 Valeriy Bekhtenev 22, 67, 82, Sergei Dombazov 55, ?]

08/08/1938 Spartak Kharkov - Burevestnik Moskva 3-0 [Alexei Serov 1, Boris Gurkin 11, ?]

08/10/1938 Stroitel Novosibirsk - Dinamo Irkutsk 0-0

08/11/1938 Stroitel Novosibirsk - Dinamo Irkutsk 0-4 (Replay)

Second Round

08/06/1938 Dinamo Kyiv - Stalinets Leningrad 0-1 [Georgiy Lasin 3]

08/06/1938 Pishchevik Odessa - Elektrik Leningrad 1-5 [? pen Pavel Artemyev-2, Vasiliy Lotkov, Alexandr A.Fyodorov, Pyotr Karas]

08/06/1938 Stal Konstantinovka - Spartak Moskva 1-4 [Anton Yakovlev 56 Vladimir Stepanov 6, 60, Viktor Semyonov 25, Georgiy Glazkov 78]

08/08/1938 Dinamo Nikolayev - Lokomotiv Kyiv 0-2 [Alexandr Galkin 16, Konstantin Avramenko 69]

08/09/1938 Avangard Kramatorsk - Metallurg Moskva 0-0

08/10/1938 Avangard Kramatorsk - Metallurg Moskva 1-6 (Replay)

08/11/1938 Dinamo Bolshevo - Spartak Kharkov 2-1 [Alexandr Shcherbakov 70, Viktor Osminkin 80 - ? 87]

08/11/1938 Dinamo Tbilisi - Dinamo Rostov-na-Donu 4-2 [Boris Paichadze 2, 43, Georgiy Apridonidze 20, 44 German Vodopyanov 49 pen, ? 86]

08/11/1938 Stalinets Moskva - SelMash Kharkov 0-2 [Fyodor Lukyanenko 55, Ivan Golubov 68]

08/12/1938 Spartak Leningrad - Stakhanovets Stalino 1-5 [Sergei Strokov 12 Mikhail Vasin 8, 38, Nikolai Kononenko 42, Nikolai Naumov 60, Grigoriy Nesmekha 80]

08/12/1938 Torpedo Gorkiy - Dinamo Leningrad 2-3 [Viktor Drozdov 24, Mamulashvili 72 Pyotr Bykov 43 pen, Arkadiy Alov 60, Nikolai Dementyev 72]

08/13/1938 Dinamo Stalingrad - Temp Baku 0-0

08/14/1938 Dinamo Stalingrad - Temp Baku 0-1 (Replay) [Makarov 80]

08/13/1938 Spartak Minsk - Zenit Leningrad 1-3 [Nikolai Zinovyev 63 Nikolai Postavnin 22, Sergei Valker 40, Alexandr Fesenko 75]

08/14/1938 Pishchevik Moskva - Dinamo Odessa 1-2 [? Ivan Ishchenko 68, Ivan Borisevich 75]

08/14/1938 Torpedo Moskva - Stalinets-2 Moskva 1-0 [Ramiz Karichev 26]

08/17/1938 Dinamo Kazan - Dinamo Irkutsk 10-0

08/21/1938 Dinamo Batumi - Dinamo Alma-Ata 3-2aet

Third Round

08/16/1938 Elektrik Leningrad - Zenit Leningrad 1-0 [Pavel Artemyev 67]

08/16/1938 Metallurg Moskva - Stakhanovets Stalino 1-3 [Sergei Kapelkin 52 Nikolai Kononenko 23, Mikhail Vasin 68, Grigoriy Balaba 84]

08/17/1938 Torpedo Moskva - Dinamo Bolshevo 0-3 [Vasiliy Trofimov 38, 67, Alexandr Shcherbakov 62]

08/21/1938 Dinamo Odessa - SelMash Kharkov 2-2 [Yuzef Sositskiy, Alexandr Bragin - ?]

08/22/1938 Dinamo Odessa - SelMash Kharkov 4-1 (Replay) [Alexandr Ilyashov 24, Ivan Borisevich 55, 57, Makar Gichkin 79 Anatoliy Gorokhov 16]

08/21/1938 Dinamo Tbilisi - Stalinets Leningrad 4-2 (in Moskva) [Boris Paichadze 25, 52, Gayoz Jejelava 40, 53 Georgiy Lasin 43, Alexei Larionov 78]

08/26/1938 Dinamo Leningrad - Dinamo Kazan 2-1 [Alexei Baryshev 30, Konstantin Sazonov 79 Lev Bessarab 18]

08/26/1938 Lokomotiv Kyiv - Dinamo Batumi 2-1 [Iosif Kachkin 10, Fyodor Kuzmenko 12 - Karp Karmatazyan 8]

08/26/1938 Spartak Moskva - Temp Baku 1-0aet [Georgiy Glazkov 94]

Quarterfinals

08/22/1938 Elektrik Leningrad - Dinamo Bolshevo 4-0 [Vladimir Lemeshev, ?..]

08/31/1938 Stakhanovets Stalino - Dinamo Tbilisi 1-4 (in Kyiv) [Nikolai Kononenko 35 Boris Paichadze 28, 60, 73, Tengiz Gavasheli 71]

09/03/1938 Dinamo Odessa - Spartak Moskva 0-3 [Georgiy Glazkov 24, Vladimir Stepanov 76, Alexei Sokolov 86]

09/04/1938 Dinamo Leningrad - Lokomotiv Kyiv 4-2 [Pyotr Bykov 47, 59, 64 pen, Nikolai Dementyev 62 Alexandr Shatskiy 12, Konstantin Avramenko 49]

Semifinals

09/07/1938 Elektrik Leningrad - Dinamo Tbilisi 2-1 [Vasiliy Lotkov 50, Nikolai Antsiferov 85 Boris Paichadze 18]

09/10/1938 Dinamo Leningrad - Spartak Moskva 0-1 [Georgiy Glazkov 90 pen]

Final

09/14/1938 Spartak Moskva - Elektrik Leningrad 3-2 [Nikolai Gulyayev 14, Andrei Starostin 51, Viktor Semyonov 65 Alexei Yablochkin 45, Anatoliy Gusev 70 pen]


Last updated by Eugene Berkovich on