1947 Soviet Union Domestic Cup

Preliminary stage

Zone Russian Federation-I

First Round

06/07/1947 Khimik Dzerzhinsk 3-2 Krylya Sovetov Ufa
06/07/1947 Torpedo Gorkiy 6-0 ZiK Kaliningrad
06/08/1947 Krasnoe Znamya Ivanovo 4-1 Zenit Izhevsk
06/08/1947 Torpedo Ulyanovsk 3-2 Zenit Kovrov

Quarterfinals

06/15/1947 Dinamo Kazan +/- Torpedo Yaroslavl
06/15/1947 Dinamo Saratov 1-2 Traktor Kuibyshev
06/15/1947 Torpedo Gorkiy 5-2 Krasnoe Znamya Ivanovo
06/15/1947 Torpedo Ulyanovsk +/- Khimik Dzerzhinsk

Semifinals

06/20/1947 Dinamo Kazan 0-1 Torpedo Ulyanovsk
06/22/1947 Torpedo Gorkiy 3-1 Traktor Kuibyshev

Final

06/27/1947 Torpedo Gorkiy 5-0 Torpedo Ulyanovsk

Zone Russian Federation-II

First Round

06/01/1947 Dinamo Sverdlovsk 6-1 Avangard Sverdlovsk
06/01/1947 ODO Novosibirsk 4-0 Krylya Sovetov Molotov

Quarterfinals

06/08/1947 ODO Novosibirsk 5-0 Krylya Sovetov Novosibirsk
06/09/1947 Dinamo Sverdlovsk 3-0 Dzerzhinets Chelyabinsk
06/09/1947 Dzerzhinets Nizhniy Tagil 0-1 Dinamo Chelyabinsk
06/09/1947 ODO Sverdlovsk 9-0 Krylya Sovetov Omsk

Semifinals

06/15/1947 Dinamo Chelyabinsk 2-1 ODO Novosibirsk
06/15/1947 Dinamo Sverdlovsk 1-0 ODO Sverdlovsk

Final

06/22/1947 Dinamo Chelyabinsk 2-1 Dinamo Sverdlovsk

Zone Caucasus

Quarterfinals

06/01/1947 Dinamo Rostov-na-Donu 3-0 Krylya Sovetov Tbilisi
06/01/1947 Lokomotiv Tbilisi 1-1 ODO Tbilisi
06/01/1947 Neftyanik Baku 2-3 Dinamo Yerevan
06/01/1947 Spartak Yerevan 2-0 Dinamo Baku
06/02/1947 (Replay) Lokomotiv Tbilisi 1-0 ODO Tbilisi

Semifinals

06/16/1947 Dinamo Rostov-na-Donu 4-0 Spartak Yerevan
06/16/1947 Dinamo Yerevan 2-0 Lokomotiv Tbilisi

Final

06/24/1947 Dinamo Yerevan 6-1 Dinamo Rostov-na-Donu

Zone Center

First Round

06/13/1947 Burevestnik Moskva 1-1 Sudostroitel Leningrad
06/13/1947 Dinamo Riga 0-1 Metro Moskva
06/13/1947 Dinamo Vilnius 2-3 Pischevik Moskva
06/13/1947 DO Leningrad 1-0 Trudoviye Rezervy Moskva
06/13/1947 Kalev Tallinn 3-0 DO Minsk
06/13/1947 Spartak Leningrad 1-2 Lokomotiv Moskva
06/13/1947 VMS Moskva 4-2 MVO Moskva
06/14/1947 (Replay) Burevestnik Moskva 3-2 Sudostroitel Leningrad

Quarterfinals

06/17/1947 DO Leningrad 3-1 Lokomotiv Moskva
06/17/1947 Dzerzhinets Leningrad 2-1 Pischevik Moskva
06/17/1947 VMS Moskva 2-0 Kalev Tallinn
06/18/1947 Burevestnik Moskva 1-0 Metro Moskva

Semifinals

06/22/1947 Dzerzhinets Leningrad 1-0 DO Leningrad
06/22/1947 VMS Moskva 6-3 Burevestnik Moskva

Final

06/29/1947 Dzerzhinets Leningrad 0-5 VMS Moskva

Zone Ukraine

First Round

06/01/1947 Dinamo Kishinev 4-1 Dzerzhinets Kharkiv
06/01/1947 ODO Kyiv 1-2 Shakhtar Stalino 06/01/1947 Stal Dnipropetrovsk 1-1 Kharchovyk Odessa
06/05/1947 Spartak Uzhgorod 3-1 Sudobudivnyk Mykolayiv
06/02/1947 (Replay) Stal Dnipropetrovsk 3-2aet Kharchovyk Odessa

Quarterfinals

06/15/1947 Dinamo Voroshilovhrad 2-0 Lokomotiv Kharkiv
06/15/1947 Shakhtar Stalino 5-0 Bolshevik Zaporizhzhya
06/15/1947 Spartak Kherson 3-1 Dinamo Kishinev
06/15/1947 Stal Dnipropetrovsk 6-2 Spartak Uzhgorod

Semifinals

06/21/1947 Spartak Kherson 0-1 Dinamo Voroshilovhrad
06/22/1947 Stal Dnipropetrovsk 2-2 Shakhtar Stalino
06/23/1947 (Replay) Stal Dnipropetrovsk 3-3 Shakhtar Stalino
06/25/1947 (Replay) Stal Dnipropetrovsk +/- Shakhtar Stalino [Match abandoned at 2-0, when Shakhtar had 7 players left on the pitch]

Final

06/29/1947 Dinamo Voroshilovhrad 3-1 Stal Dnipropetrovsk

Zone Central Asia

First Round

06/01/1947 Dinamo Stalinabad +/- Spartak Alma-Ata

Quarterfinals

06/01/1947 Dinamo Frunze 1-2aet ODO Tashkent
06/01/1947 Dinamo Tashkent 2-1aet Spartak Tashkent
06/01/1947 Lokomotiv Ashkhabad 0-3 Dinamo Alma-Ata
06/08/1947 Zenit Frunze 1-4 Dinamo Stalinabad

Semifinals

06/15/1947 Dinamo Alma-Ata 1-0 ODO Tashkent
06/15/1947 Dinamo Tashkent 0-2 Dinamo Stalinabad

Final

06/22/1947 Dinamo Alma-Ata 2-1 Dinamo Stalinabad

First Round (in Moskva)

07/01/1947 Spartak Moskva 4-0 Torpedo Gorkiy [Nikolai Dementyev 15, Ivan Konov 18, 32, Georgiy Glazkov 55]
07/02/1947 CDKA Moskva 5-0 Dinamo Yerevan [Vsevolod Bobrov 1, Grigoriy Fedotov 16, Alexei Grinin 41, Alexei Vodyagin 55, Vladimir Dyomin 72]
07/02/1947 Krylya Sovetov Kuibyshev 3-1aet Dinamo Alma-Ata [Vasiliy Provornov 25, 98, 120 Ogoltsov 26]

Second Round (in Moskva)

07/03/1947 Dinamo Voroshilovhrad 3-3aet Dinamo Chelyabinsk [Gavrilenko 34, 78, Karpeichik 112 Zhenishek 18, 64, Bugrov 96]
07/04/1947 Dinamo Tbilisi 1-0 Dinamo Minsk [Spartak Jejelava 19]
07/05/1947 Dynamo Kyiv 2-1 Traktor Stalingrad [Pavel Vinkovatov 11, 16 Viktor Shvedchenko 27 pen]
07/05/1947 Torpedo Moskva 6-0 VMS Moskva [Vasiliy Zharkov 39, Georgiy Zharkov 43, Alexandr Ponomaryov 56, 71, 80, Yuriy Shebilov 86]
07/06/1947 CDKA Moskva 4-1 Dinamo Moskva [Vsevolod Bobrov 25, 43, Vladimir Dyomin 28, 57 Sergei Solovyov 20]
07/06/1947 VVS Moskva 0-1 Zenit Leningrad [Friedrich Maryutin 30] 07/07/1947 Krylya Sovetov Moskva 0-2 Dinamo Leningrad [Vasiliy Lotkov 15, Vladimir Kornev 60]
07/07/1947 Spartak Moskva 3-0 Krylya Sovetov Kuibyshev [Alexei Sokolov 12, Sergei Salnikov 76, Nikolai Dementyev 85]
07/04/1947 (Replay) Dinamo Voroshilovhrad 5-2 Dinamo Chelyabinsk [Smirnov 25, Gavrilenko 38, 66, 79, Makarashvili 52 Zhenishek 60, 76]

Quarterfinals (in Moskva)

07/08/1947 Torpedo Moskva 2-1aet Dinamo Tbilisi [Vasiliy Panfilov 65, Vasiliy Zharkov 114 Gayoz Jejelava 10]
07/09/1947 CDKA Moskva 4-0 Dinamo Voroshilovhrad [Vyacheslav Solovyov 6, Vsevolod Bobrov 20, Alexei Grinin 25, Vladimir Dyomin 68]
07/10/1947 Spartak Moskva 2-0 Dynamo Kyiv [Sergei Salnikov 25, 55]
07/11/1947 Dinamo Leningrad 1-0 Zenit Leningrad [Played in Moskva] [Alexandr A.Fyodorov 83]

Semifinals (in Moskva)

07/13/1947 Torpedo Moskva 1-0 CDKA Moskva [Vasiliy Zharkov 30] 07/14/1947 Spartak Moskva 2-1 Dinamo Leningrad [Sergei Salnikov 10, Alexei Sokolov 68 Vasiliy Lotkov 16]

Final (in Moskva)

07/21/1947 Spartak Moskva 2-0 Torpedo Moskva [Nikolai Dementyev 22, Oleg Timakov 40]

My Homepage
Back to My HomePage

Last updated by Eugene Berkovich on