1970 Soviet Union Football Season

1970 Soviet Class "A" - Supreme Group (First Level)

# Teams 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 W D L GS-GA PT

1

CSKA Moskva 0-1 1-0 2-1 1-2 0-1 1-0 4-0 1-0 0-1 3-1 0-1 1-0 0-0 5-1 3-1 0-0 2-0 0-1 2-1 2-0 1-2 2-1 5-0 2-1 2-0 0-0 1-0 2-0 0-0 1-0 1-1 1-0 20 5 7 46-17 45
2 Dinamo Moskva 1-0 0-1 1-4 0-0 0-0 3-1 3-0 0-1 0-1 2-1 1-0 2-0 0-0 3-1 1-2 1-1 2-0 1-2 2-1 2-0 3-1 1-0 4-0 1-1 1-1 2-0 1-0 2-1 0-0 5-1 3-0 2-1 19 7 6 50-22 45
3 Spartak Moskva 1-2 2-1 4-1 0-0 0-2 2-1 2-0 2-1 2-0 1-2 0-0 1-0 1-3 0-1 1-1 0-0 5-0 0-0 0-0 0-0 1-1 1-1 2-2 1-1 2-1 3-0 0-0 0-1 1-1 2-0 5-1 1-1 12 14 6 43-25 38
4 Dinamo Tbilisi 1-0 0-1 0-0 1-3 2-0 1-2 0-0 0-0 3-0 1-2 1-2 0-2 1-2 2-0 2-1 1-1 1-1 4-1 0-1 1-0 0-3 2-1 4-0 1-2 1-1 1-0 2-0 0-0 2-0 1-2 1-1 5-2 14 8 10 43-30 36
5 Zorya Voroshilovhrad 0-4 0-1 0-3 1-0 0-2 1-2 0-0 0-0 2-0 4-1 1-2 0-0 0-0 2-2 1-1 0-1 0-0 5-1 1-0 1-1 1-0 1-0 1-0 1-1 0-2 0-0 0-0 0-0 0-0 3-1 1-0 0-0 10 14 8 27-25 34
6 Torpedo Moskva 1-0 1-3 1-0 1-2 0-2 2-1 0-3 2-1 0-2 1-4 1-0 3-2 0-0 3-3 0-0 0-1 3-1 2-4 1-1 0-0 0-0 0-0 2-3 2-0 1-0 2-1 2-0 0-0 2-2 0-0 2-0 1-2 12 10 10 36-38 34
7 Dynamo Kyiv 1-0 0-1 0-1 0-2 0-0 0-1 1-2 2-0 2-1 0-0 0-1 2-3 0-1 1-0 3-1 1-0 1-0 3-0 3-1 0-2 1-1 0-2 0-0 1-1 3-1 1-0 2-1 2-3 2-1 1-2 1-0
2-3
14 5 13 36-32 33

8

SKA Rostov-na-Donu

0-0 1-5

0-0 1-3

3-1 1-0 2-1 0-2 0-0 2-2 0-0 3-3 1-0 0-1 0-0 2-1 0-1 0-1 0-0 0-0 0-1 2-2 1-1 1-2 0-0 3-0 2-1 1-0 1-0 0-0 1-1 0-0 9 15 8 28-29 33

9

Dinamo Minsk 1-3 0-0 2-1 1-1 1-1 0-0 1-2 1-1 1-1 1-0 0-0 1-0 1-3 0-1 0-0 1-2 0-1 1-1 0-1 2-0 0-1 3-1 2-0 2-1 5-1 0-2 2-2 2-0 0-1 1-0 1-0 0-1 11 10 11

33-29

32

10

Shakhtar Donetsk 0-2 1-0 0-2 2-1 0-5 0-0 1-1 1-4 0-0 1-5 1-3 4-2 0-1 0-3 1-0 1-0 1-0 1-1 1-1 1-2 1-0 1-1 1-1 3-0 2-3 1-0 1-1 3-1 3-1 1-4 1-4 0-1 11 8 13 35-50 30
11 Neftchi Baku 1-2 0-2 1-2 0-2 0-0 0-0 1-0 0-1 0-1 1-1 1-1 0-0 1-3 2-0 0-0 0-0 1-0 0-2 1-1 2-1 3-0 0-3 0-1 1-1 4-0 0-1 1-0 0-1 0-0 4-1 1-1 1-0 9 11 12 27-28 29

12

Ararat Yerevan 2-1 1-2 1-3 0-1 1-1 1-1 3-0 1-2 0-1 0-1 0-0 00 1-1 2-0 1-0 2-2 1-0 1-3 0-1 1-1 0-3 3-0 1-0 1-2 1-0 0-2 1-2 1-1 0-0 2-1 2-0 0-2 10 9 13 31-34 29
13 Pakhtakor Tashkent 0-5 1-2 0-4 1-1 2-2 1-1 0-4 2-1 0-1 1-1 3-2 0-2 0-0 0-1 1-1 2-1 0-2 1-2 1-1 0-3 1-0 1-1 0-1 2-1 0-2 0-2 0-0 1-1 0-0 4-1 1-0 1-0 8 12 12 28-46 28
14 Zenit Leningrad 0-2 0-0 1-1 0-2 1-2 0-3 1-1 0-1 2-0 0-0 0-1 1-2 1-3 0-1 0-0 0-3 1-5 2-0 3-2 0-1 0-4 1-0 0-1 2-0 2-0 2-0 0-1 4-1 2-0 0-0 2-2 2-1 10 7 15 30-40 27

15

Chornomorets Odesa 0-1 0-2 0-1 1-2 0-0 1-0 0-2 0-0 0-0 0-0 0-2 0-0 1-2 3-2 1-2 0-1 2-2 0-2 1-1 1-3 0-1 1-0 2-1 1-1 0-0 1-1 1-0 1-4 1-0 2-0 1-4 3-1 8 10 14 25-38 26
16 Torpedo Kutaisi 0-0 0-1 0-0 1-5 1-1 0-2 0-2 2-1 0-0 1-3 2-2 0-0 1-2 2-1 0-1 0-0 1-0 0-1 1-3 4-1 0-0 1-4 0-0 1-2 0-0 1-4 0-2 0-0 0-1 0-2 2-1 3-0 6 11 15 24-42 23
17 Spartak Ordzhonikidze 1-1 0-1 0-3 1-2 1-5 1-1 1-1 2-5 0-1 0-0 0-2 2-1 0-1 3-2 1-1 0-0 0-1 1-0 4-1 1-0 1-1 0-1 0-2 2-0 0-1 0-1 2-2 1-2 4-1 1-3 1-2 0-3 7 8 17 31-48 22

Championship Play-Off

12/05/1970 (Tashkent) CSKA Moskva 0-0 Dinamo Moskva [Att: 60,000]
12/06/1970 (Tashkent, Replay) CSKA Moskva 4-3 Dinamo Moskva [Vladimir Dudarenko 11, Vladimir Fedotov 71, 84, Vladimir Polikarpov 75 pen – Yevgeniy Zhukov 22, Gennadiy Yevryuzhikhin 24, Valeriy Maslov 28. Att: 40,000]

Round 1

03/08/1970 (Baku) CSKA Moskva 2-0 Shakhtar Donetsk [Boris Kopeikin 8, Vladimir Polikarpov 21. Att: 11,000]
03/15/1970 Ararat Yerevan 1-0 SKA Rostov-na-Donu [Arkadiy Andriasyan 47. Att: 25,000]
03/15/1970 (Sochi) Dynamo Kyiv 1-0 Spartak Ordzhonikidze [Anatoliy Byshovets 79. Att: 11,600]
03/15/1970 Dinamo Tbilisi 3-0 Torpedo Moskva [Sergei Kutivadze 34, Givi Nodia 64, Slava Metreveli 70. Att: 50,000]
03/15/1970 Neftchi Baku 4-0 Zenit Leningrad [Kazbek Tuayev 17, Vitaliy Shevchenko 57, Nikolai Smolnikov 64, Anatoliy Banishevskiy 87. Att: 30,000]
03/15/1970 Pakhtakor Tashkent 0-0 Chornomorets Odesa [Att: 55,000]
03/15/1970 Torpedo Kutaisi 1-1 Spartak Moskva [Demuri Vekua 18 – Vasiliy Kalinov 4. Att: 25,000]
03/15/1970 (Sochi) Zorya Voroshilovhrad 1-1 Dinamo Minsk [Yozhef Sabo 87 pen – Anatoliy Vasilyev 63. Att: 5,100]

Round 2

03/21/1970 Ararat Yerevan 1-1 Spartak Moskva [Alexandr Kovalenko 60 – Jemal Silagadze 80. Att: 25,000]
03/21/1970 Dinamo Tbilisi 2-1 Dynamo Kyiv [Sergei Kutivadze 3, Givi Nodia 9 – Anatoliy Byshovets 52. Att: 50,000]
03/21/1970 Pakhtakor Tashkent 1-1 Shakhtar Donetsk [Viktor Varyukhin 54 – Eduard Kozinkevich 47. Att: 11,000]
03/21/1970 Spartak Ordzhonikidze 2-2 Zenit Leningrad [Igor Bichikoyev 58, Georgiy Kaishauri 62 – Gennadiy Unanov 56, 61. Att: 30,000]
03/21/1970 Torpedo Kutaisi 0-1 SKA Rostov-na-Donu [Viktor Trembach 30. Att: 18,000]
03/21/1970 (Sochi) Torpedo Moskva 0-2 Zorya Voroshilovhrad [Anatoliy Lisakovskiy 22, Valentin Levchenko 52. Att: 5,000]
05/06/1970 (Symferopol) Dinamo Moskva 1-0 Chornomorets Odesa [Vladimir Kozlov 30. Att: 30,000]
05/24/1970 Neftchi Baku 1-2 CSKA Moskva [Eduard Markarov 90 – Vladimir Dudarenko 9, Boris Kopeikin 55. Att: 30,000]

Round 3

03/27/1970 Ararat Yerevan 1-0 Zenit Leningrad [Sergei Pogosov 11. Att: 25,000]
03/27/1970 Chornomorets Odesa 0-0 Zorya Voroshilovhrad [Att: 40,000]
03/27/1970 Dinamo Tbilisi 2-0 Spartak Moskva [Givi Nodia 46, Guram Petriashvili 79. Att: 48,000]
03/27/1970 Neftchi Baku 1-0 Dinamo Minsk [Valeriy Gajiyev 29 pen. Att: 35,000]
03/27/1970 Pakhtakor Tashkent 0-5 CSKA Moskva [Valentin Utkin 1, Vladimir Polikarpov 17, Vladimir Fedotov 75, 90, Vladimir Dudarenko 78. Att: 42,000]
03/27/1970 (Sochi) Shakhtar Donetsk 0-2 Dinamo Moskva [Vladimir Eshtrekov 54, Yuriy Syomin 63. Att: 7,000]
03/27/1970 Spartak Ordzhonikidze 0-2 Torpedo Moskva [Alexandr Lenyov 16, 54. Att: 30,000]
03/27/1970 Torpedo Kutaisi 1-2 Dynamo Kyiv [Jemal Kherkhadze 22 pen – Vitaliy Khmelnitskiy 16, Vladimir Troshkin 75. Att: 18,000]

Round 4

04/02/1970 Chornomorets Odesa 1-2 SKA Rostov-na-Donu [Yevgeniy Mikhailin 31 – Vladimir Proskurin 61, 81. Att: 35,000]
04/02/1970 Dinamo Tbilisi 2-1 Dinamo Minsk [Givi Nodia 29, Guram Petriashvili 58 – Leonard Adamov 87. Att: 47,000]
04/02/1970 Neftchi Baku 1-1 Torpedo Moskva [Vladimir Krasnov (T) 70og – Yashar Babayev (P) 77 og. Att: 35,000]
04/02/1970 Pakhtakor Tashkent 0-4 Dinamo Moskva [Yuriy Syomin 8, Vladimir Kozlov 21, Vladimir Eshtrekov 52, Gennadiy Yevryuzhikhin 72. Att: 14,000]
04/02/1970 Shakhtar Donetsk 0-1 Dynamo Kyiv [Anatoliy Byshovets 61. Att: 40,000]
04/02/1970 (Sochi) Spartak Moskva 5-1 Spartak Ordzhonikidze [Nikolai Osyanin 56, Nikolai Kiselyov 63, Gennadiy Logofet 75, Georgiy Knyazev 81, Galimzyan Husainov 85 – Yuriy Abayev 69. Att: 10,000]
04/02/1970 Zorya Voroshilovhrad 0-0 Torpedo Kutaisi [Att: 40,000]
04/02/1970 (Frunze) Zenit Leningrad 0-2 CSKA Moskva [Valentin Utkin 43, Vladimir Fedotov 79. Att: 26,000]

Round 5

04/08/1970 Ararat Yerevan 0-0 Torpedo Moskva [Att: 25,000]
04/08/1970 Dynamo Kyiv 2-1 Chornomorets Odesa [Vitaliy Khmelnitskiy 43, Viktor Serebryanikov 51 – Valeriy Porkuyan 83. Att: 70,000]
04/08/1970 Dinamo Tbilisi 0-0 Dinamo Moskva [Att: 48,000]
04/08/1970 Neftchi Baku 0-0 Spartak Moskva [Att: 30,000]
04/08/1970 Pakhtakor Tashkent 0-2 Zenit Leningrad [Vladimir Goncharov 34, 86. Att: 14,000]
04/08/1970 SKA Rostov-na-Donu 0-0 CSKA Moskva [Att: 32,000]
04/08/1970 Torpedo Kutaisi 1-0 Dinamo Minsk [Demuri Vekua 84. Att: 15,000]
04/08/1970 Zorya Voroshilovhrad 1-0 Spartak Ordzhonikidze [Anatoliy Shakun 51. Att: 32,000]

Round 6

04/12/1970 Chornomorets Odesa 1-0 Zenit Leningrad [Valeriy Porkuyan 55. Att: 30,000]
04/12/1970 Dynamo Kyiv 1-0 CSKA Moskva [Anatoliy Puzach 28. Att: 50,000]
04/12/1970 Dinamo Minsk 0-0 Torpedo Moskva [Att: 42,000]
04/12/1970 Pakhtakor Tashkent 2-2 Spartak Moskva [Gennadiy Krasnitskiy 12p, Tulyagan Isakov 56 – Galimzyan Husainov 25, Nikolai Osyanin 61. Att: 15,000]
04/12/1970 Shakhtar Donetsk 1-1 Neftchi Baku [Stanislav Yevseyenko 21 – Nadir Eynullayev 71. Att: 30,000]
04/12/1970 SKA Rostov-na-Donu 2-1 Dinamo Tbilisi [Anatoliy Fetisov 19, Vladimir Proskurin 76 – Givi Nodia 8. Att: 32,000]
04/12/1970 Torpedo Kutaisi 0-0 Dinamo Moskva [Att: 20,000]
04/12/1970 Zorya Voroshilovhrad 1-0 Ararat Yerevan [Anatoliy Kuksov 58. Att: 32,000]

Round 7

04/17/1970 CSKA Moskva 1-0 Chornomorets Odesa [Vladimir Fedotov 76. Att: 39,000]
04/18/1970 Ararat Yerevan 1-0 Dinamo Minsk [Levon Ishtoyan 22. Att: 25,000]
04/18/1970 Pakhtakor Tashkent 3-2 Torpedo Moskva [Bohadyr Ibragimov 55, Tulyagan Isakov 73, Sergei Dotsenko 86 – Gennadiy Shalimov 8, 45. Att: 22,000]
04/18/1970 Shakhtar Donetsk 1-1 Dinamo Tbilisi [Anatoliy Pilipchuk 82 – Givi Nodia 52. Att: 18,000]
04/18/1970 SKA Rostov-na-Donu 0-0 Neftchi Baku [Att: 32,000]
04/18/1970 Spartak Moskva 0-0 Dynamo Kyiv [Att: 100,000]
04/18/1970 Spartak Ordzhonikidze 1-2 Torpedo Kutaisi [Georgiy Kaishauri 77 – Garri Kikava 30, Demuri Vekua 84. Att: 30,000]
04/19/1970 Dinamo Moskva 3-0 Zorya Voroshilovhrad [Vladimir Kozlov 32p, 71, Gennadiy Yevryuzhikhin 52. Att: 47,000]

Round 8

04/24/1970 Torpedo Moskva 3-1 Shakhtar Donetsk [Anatoliy Degtyaryov 13, Yuriy Smirnov 48, 77 – Valeriy Yaremchenko 64. Att: 5,000]
04/25/1970 Chornomorets Odesa 2-1 Ararat Yerevan [Vasiliy Moskalenko 84, Viktor Maslov 88 – Oganes Zanazanyan 40. Att: 30,000]
04/25/1970 Dinamo Minsk 2-0 Pakhtakor Tashkent [Mikhail Fokin 34, Alexandr Grebnev 89. Att: 20,000]
04/25/1970 Dinamo Moskva 3-0 Spartak Ordzhonikidze [Vladimir Kozlov 8, 10, Vladimir Larin 30. Att: 32,000]
04/25/1970 Torpedo Kutaisi 0-0 Neftchi Baku [Att: 22,000]
04/25/1970 Zenit Leningrad 1-1 Dinamo Tbilisi [Gennadiy Unanov 90 – Levan Nodia 7. Att: 45,000]
04/26/1970 Spartak Moskva 1-3 SKA Rostov-na-Donu [Galimzyan Husainov 11 – Alexandr Mironov 45, Vladimir Proskurin 48, 56. Att: 42,000]
04/27/1970 CSKA Moskva 4-0 Zorya Voroshilovhrad [Vladimir Polikarpov 20, Anatoliy Maslyayev 41, Vladimir Fedotov 42p, Berador Abduraimov 62. Att: 33,000]

Round 9

05/02/1970 Dynamo Kyiv 0-0 Pakhtakor Tashkent [Att: 30,000]
05/02/1970 Dinamo Minsk 0-0 SKA Rostov-na-Donu [Att: 20,000]
05/02/1970 Dinamo Tbilisi 2-0 Torpedo Kutaisi [Sergei Kutivadze 35, Vakhtang Rekhviashvili 60. Att: 15,000]
05/02/1970 Neftchi Baku 1-0 Chornomorets Odesa [Anatoliy Banishevskiy 50. Att: 25,000]
05/02/1970 Shakhtar Donetsk 1-0 Ararat Yerevan [Vladimir Zakharov 11. Att: 27,000]
05/02/1970 Torpedo Moskva 1-0 Dinamo Moskva [Mikhail Gershkovich 29. Att: 85,000]
05/02/1970 Zenit Leningrad 2-0 Zorya Voroshilovhrad [Lev Burchalkin 63, Georgiy Vyun 66. Att: 40,000]
05/03/1970 CSKA Moskva 1-1 Spartak Ordzhonikidze [Maryan Plakhetko 23 – Nikolai Hudiyev 82. Att: 38,000]

Round 10

05/20/1970 Chornomorets Odesa 1-1 Shakhtar Donetsk [Viktor Prokopenko 75 – Eduard Kozinkevich 57. Att: 25,000]
05/20/1970 CSKA Moskva 1-2 Ararat Yerevan [Boris Kopeikin 59 – Aram Kazanchan 28, Levon Ishtoyan 49. Att: 35,000]
05/20/1970 Dinamo Tbilisi 4-0 Pakhtakor Tashkent [Georgiy Gavasheli 4, Alexei Iliadi 5, 82, Tengiz Burjanadze 13. Att: 25,000]
05/20/1970 Spartak Ordzhonikidze 1-1 Neftchi Baku [Igor Dzagoyev 51 – Vitaliy Shevchenko 61. Att: 25,000]
05/20/1970 Zorya Voroshilovhrad 1-2 Dynamo Kyiv [Vyacheslav Semyonov 84 – Viktor Kashchei 40, Alexei Khristyan 65. Att: 35,000]
05/20/1970 Zenit Leningrad 1-2 Spartak Moskva [Gennadiy Unanov 68 pen – Vasiliy Kalinov 23, Galimzyan Husainov 48. Att: 50,000]
05/22/1970 Dinamo Moskva 1-2 Dinamo Minsk [Yuriy Avrutskiy 86 – Eduard Malofeyev 6, Gennadiy Voronin 83. Att: 32,000]
05/23/1970 Torpedo Moskva 0-0 SKA Rostov-na-Donu [Att: 23,000]

Round 11

06/07/1970 CSKA Moskva 0-0 Torpedo Kutaisi [Att: 3,500]
06/08/1970 Ararat Yerevan 2-0 Spartak Ordzhonikidze [Alexandr Kochiyev (S) 44og, Aram Kazanchan 89. Att: 20,000]
06/08/1970 Dynamo Kyiv 0-1 SKA Rostov-na-Donu [Vladimir Proskurin 66. Att: 35,000]
06/08/1970 Pakhtakor Tashkent 1-0 Neftchi Baku [Viktor Chuvilin 86. Att: 9,000]
06/08/1970 Shakhtar Donetsk 0-0 Zorya Voroshilovhrad [Att: 10,000]
06/08/1970 Spartak Moskva 1-1 Dinamo Minsk [Igor Grigoryev 33 – Anatoliy Vasilyev 41. Att: 20,000]
06/08/1970 Zenit Leningrad 1-1 Dinamo Moskva [Gennadiy Unanov 24 pen – Alexandr Kotov 20. Att: 30,000]
06/09/1970 Torpedo Moskva 2-0 Chornomorets Odesa [Mikhail Gershkovich 29, Vadim Nikonov 71. Att: 12,000]

Round 12

06/13/1970 CSKA Moskva 3-1 Dinamo Minsk [Vladimir Polikarpov 16p, Boris Kopeikin 51, Anatoliy Maslyayev 54 – Eduard Malofeyev 70 pen. Att: 11,000]
06/14/1970 Dinamo Moskva 3-1 Ararat Yerevan [Vladimir Kozlov 77, 80, Valeriy Maslov 89 – Levon Ishtoyan 56. Att: 10,000]
06/15/1970 Spartak Moskva 0-0 Chornomorets Odesa [Att: 2,500]
06/16/1970 Shakhtar Donetsk 1-0 SKA Rostov-na-Donu [Nikolai Klimov 13. Att: 10,000]
06/16/1970 Spartak Ordzhonikidze 1-1 Dinamo Tbilisi [Vladimir Mozzhukhin 28 – Georgiy Gavasheli 55. Att: 30,000]
06/16/1970 Torpedo Kutaisi 2-2 Torpedo Moskva [Archil Yerkomaishvili 52, Jemal Kherkhadze 62p – Vladimir Gulyamhaydarov 15, Anatoliy Degtyaryov 83. Att: 18,000]
06/16/1970 Zorya Voroshilovhrad 1-0 Neftchi Baku [Sergei Shklyar 21. Att: 25,000]
06/16/1970 Zenit Leningrad 1-3 Dynamo Kyiv [Gennadiy Unanov 61 pen – Vladimir Onishchenko 9, Viktor Kashchei 48p, 70. Att: 35,000]

Round 13

06/20/1970 Dinamo Moskva 2-1 Neftchi Baku [Vladimir Larin 6, Vladimir Kozlov 75 pen – Ali Rahmanov 36. Att: 30,000]
06/22/1970 Ararat Yerevan 1-0 Pakhtakor Tashkent [Aram Kazanchan 48. Att: 20,000]
06/22/1970 Chornomorets Odesa 1-0 Torpedo Kutaisi [Yevgeniy Mikhailin 85. Att: 20,000]
06/22/1970 Dinamo Minsk 1-3 Dynamo Kyiv [Anatoliy Vasilyev 28 – Vladimir Onishchenko 35, Ferents Medvid 72, Anatoliy Bogovik 78. Att: 30,000]
06/22/1970 Spartak Moskva 5-0 Shakhtar Donetsk [Vadim Ivanov 10, Igor Grigoryev 31, Galimzyan Husainov 51, 90, Nikolai Osyanin 74. Att: 7,000]
06/22/1970 Spartak Ordzhonikidze 1-1 SKA Rostov-na-Donu [Igor Bichikoyev 59 – Ricardas Kucinskas 65. Att: 26,000]
06/22/1970 Zorya Voroshilovhrad 0-0 Dinamo Tbilisi [Att: 27,000]
06/22/1970 Zenit Leningrad 0-1 Torpedo Moskva [Alexandr Lenyov 42 pen. Att: 18,000]

Round 14

07/01/1970 CSKA Moskva 2-1 Spartak Moskva [Boris Kopeikin 43, Vladimir Polikarpov 76 – Sergei Olshanskiy 64. Att: 65,000]
07/02/1970 Chornomorets Odesa 2-2 Dinamo Minsk [Valeriy Porkuyan 36, 71 – Vladimir Kurnev 24, Vladimir Sakharov 61. Att: 16,000]
07/02/1970 Dinamo Moskva 1-0 Dynamo Kyiv [Vladimir Kozlov 64. Att: 54,000]
07/02/1970 Neftchi Baku 1-0 Dinamo Tbilisi [Vitaliy Shevchenko 22. Att: 20,000]
07/02/1970 SKA Rostov-na-Donu 0-0 Zorya Voroshilovhrad [Att: 20,000]
07/02/1970 Spartak Ordzhonikidze 0-1 Pakhtakor Tashkent [Vladimir Rodionov 87. Att: 26,000]
07/02/1970 Torpedo Kutaisi 0-0 Ararat Yerevan [Att: 16,000]
07/02/1970 Zenit Leningrad 3-2 Shakhtar Donetsk [Lev Burchalkin 12, Boris Kokh 73, Vladimir Goncharov 86 – Anatoliy Konkov 10, Eduard Kozinkevich 53. Att: 5,000]

Round 15

07/06/1970 Dinamo Minsk 5-1 Zenit Leningrad [Yevgeniy Toleiko 6, Vladimir Sakharov 60, Anatoliy Vasilyev 63, Viktor Girko 85, Mikhail Fokin 89 – Lev Burchalkin 11. Att: 20,000]
07/06/1970 Dinamo Tbilisi 1-0 CSKA Moskva [Givi Nodia 60. Att: 30,000]
07/06/1970 Neftchi Baku 3-0 Ararat Yerevan [Yuriy Stekolnikov 22, Anatoliy Banishevskiy 67, Valeriy Gajiyev 76. Att: 30,000]
07/06/1970 Pakhtakor Tashkent 0-0 Torpedo Kutaisi [Att: 28,000]
07/06/1970 Shakhtar Donetsk 1-4 Spartak Ordzhonikidze [Anatoliy Konkov 85 – Kazbek Tuayev 26, 59, Georgiy Kaishauri 35, 90. Att: 10,000]
07/06/1970 SKA Rostov-na-Donu 0-0 Dinamo Moskva [Att: 16,000]
07/06/1970 Torpedo Moskva 1-0 Dynamo Kyiv [Mikhail Gershkovich 36. Att: 30,000]
07/06/1970 Zorya Voroshilovhrad 0-2 Spartak Moskva [Sergei Olshanskiy 53, Nikolai Yevseyev 72. Att: 26,000]

Round 16

07/12/1970 Torpedo Moskva 1-0 CSKA Moskva [Valeriy Abramov 62. Att: 62,000]
07/13/1970 Dynamo Kyiv 1-1 Ararat Yerevan [Vladimir Onishchenko 71 – Nikolai Kazaryan 7. Att: 35,000]
07/13/1970 Dinamo Minsk 1-0 Spartak Ordzhonikidze [Vladimir Sakharov 14. Att: 30,000]
07/13/1970 Dinamo Tbilisi 2-0 Chornomorets Odesa [Kakhi Asatiani 51, Georgiy Gavasheli 68. Att: 20,000]
07/13/1970 Shakhtar Donetsk 3-1 Torpedo Kutaisi [Nikolai Klimov 34, Anatoliy Pilipchuk 44, Anatoliy Konkov 84 – Soso Koridze 74. Att: 18,000]
07/13/1970 Spartak Moskva 4-1 Dinamo Moskva [Vladimir Petrov 53p, Nikolai Osyanin 55, Gennadiy Logofet 79, Galimzyan Husainov 90 – Vladimir Kozlov 75p. Att: 65,000]
07/13/1970 Zorya Voroshilovhrad 1-0 Pakhtakor Tashkent [Vyacheslav Semyonov 67. Att: 21,000]
07/13/1970 Zenit Leningrad 0-0 SKA Rostov-na-Donu [Att: 15,000]

Round 17

07/19/1970 Dinamo Moskva 1-0 CSKA Moskva [Vladimir Larin 73. Att: 37,000]
07/20/1970 Ararat Yerevan 3-0 Dinamo Tbilisi [Nikolai Kazaryan 44, 56, Sergei Bondarenko 78. Att: 25,000]
07/20/1970 Dynamo Kyiv 3-1 Neftchi Baku [Vladimir Onishchenko 68, Anatoliy Byshovets 74, Vladimir Muntyan 81 – Vitaliy Shevchenko 31. Att: 35,000]
07/20/1970 Dinamo Minsk 0-1 Shakhtar Donetsk [Anatoliy Pilipchuk 83. Att: 32,000]
07/20/1970 SKA Rostov-na-Donu 1-1 Pakhtakor Tashkent [Viktor Bondarenko 71 – Berador Abduraimov 32. Att: 18,000]
07/20/1970 Spartak Moskva 2-0 Torpedo Moskva [Galimzyan Husainov 50, Vladimir Petrov 53p. Att: 85,000]
07/20/1970 Spartak Ordzhonikidze 4-1 Chornomorets Odesa [Kazbek Tuayev 6, Nodar Papelishvili 55, Igor Zazroyev 65, Georgiy Kaishauri 88 pen – Sergei Zvenigorodskiy 67. Att: 21,000]
07/20/1970 Zenit Leningrad 2-0 Torpedo Kutaisi [Nikolai Maslov 5, Boris Yumakulov 18. Att: 15,000]

Round 18

07/29/1970 Chornomorets Odesa 0-0 Torpedo Moskva [Att: 17,000]
07/29/1970 Dinamo Minsk 0-0 Spartak Moskva [Att: 27,000]
07/29/1970 Dinamo Moskva 2-0 Zenit Leningrad [Valeriy Maslov 33, Gennadiy Yevryuzhikhin 66. Att: 21,000]
07/29/1970 Neftchi Baku 1-1 Pakhtakor Tashkent [Vitaliy Shevchenko 74 – Vladimir Rodionov 71. Att: 23,000]
07/29/1970 SKA Rostov-na-Donu 0-1 Dynamo Kyiv [Vladimir Troshkin 6. Att: 31,000]
07/29/1970 Spartak Ordzhonikidze 2-0 Ararat Yerevan [Igor Zazroyev 77, Yuriy Abayev 86. Att: 30,000]
07/29/1970 Torpedo Kutaisi 0-1 CSKA Moskva [Vladimir Fedotov 6. Att: 15,000]
07/29/1970 Zorya Voroshilovhrad 5-1 Shakhtar Donetsk [Yozhef Sabo 11, 44p, Gennadiy Shilin 29, Anatoliy Lisakovskiy 33, Viktor Kuznetsov 40 – Eduard Kozinkevich 61. Att: 23,000]

Round 19

08/02/1970 Dinamo Minsk 2-0 Chornomorets Odesa [Vladimir Sakharov 7, Anatoliy Vasilyev 48. Att: 21,000]
08/03/1970 Ararat Yerevan 2-1 Torpedo Kutaisi [Aram Kazanchan 49, Oganes Zanazanyan 60 – Demuri Vekua 87. Att: 25,000]
08/03/1970 Dynamo Kyiv 0-2 Dinamo Moskva [Yuriy Syomin 6, Vladimir Kozlov 88. Att: 95,000]
08/03/1970 Dinamo Tbilisi 1-0 Neftchi Baku [Murtaz Khurtsilava 90. Att: 27,000]
08/03/1970 Pakhtakor Tashkent 1-0 Spartak Ordzhonikidze [Berador Abduraimov 69. Att: 30,000]
08/03/1970 Spartak Moskva 2-1 CSKA Moskva [Nikolai Osyanin 46, Vladimir Proskurin 63 – Vladimir Fedotov 40. Att: 85,000]
08/03/1970 Zorya Voroshilovhrad 2-2 SKA Rostov-na-Donu [Alexandr Zhuravlyov 53p, Yuriy Yeliseyev 67 – Gennadiy Antonov 27, Alexei Yeskov 84. Att: 28,000]
08/07/1970 Shakhtar Donetsk 1-0 Zenit Leningrad [Sergei Popov 11. Att: 25,000]

Round 20

08/13/1970 Dynamo Kyiv 0-1 Spartak Moskva [Galimzyan Husainov 83. Att: 35,000]
08/13/1970 Dinamo Minsk 3-1 Ararat Yerevan [Eduard Malofeyev 32, 55p, Anatoliy Vasilyev 85 – Nikolai Kazaryan 81. Att: 10,000]
08/13/1970 Dinamo Tbilisi 4-1 Shakhtar Donetsk [Givi Nodia 4, 51, Slava Metreveli 44p, Guram Petriashvili 80 – Valeriy Yaremchenko 29. Att: 20,000]
08/13/1970 Neftchi Baku 0-0 SKA Rostov-na-Donu [Att: 22,000]
08/13/1970 Torpedo Kutaisi 3-0 Spartak Ordzhonikidze [Jemal Kherkhadze 50, 59, Revaz Sanaia 58. Att: 12,000]
08/13/1970 Torpedo Moskva 2-0 Pakhtakor Tashkent [Grigoriy Yanets 69, Vladimir Stern (P) 80og. Att: 10,000]
08/13/1970 Zorya Voroshilovhrad 1-0 Dinamo Moskva [Gennadiy Shilin 71. Att: 32,000]
10/24/1970 Chornomorets Odesa 0-2 CSKA Moskva [Boris Kopeikin 22, 53. Att: 25,000]

Round 21

08/17/1970 Ararat Yerevan 1-2 CSKA Moskva [Sergei Bondarenko 20 – Vladimir Fedotov 55, Boris Kopeikin 86. Att: 25,000]
08/17/1970 Dynamo Kyiv 0-0 Zorya Voroshilovhrad [Att: 25,000]
08/17/1970 Dinamo Minsk 1-1 Dinamo Moskva [Alexandr Grebnev 50 – Valeriy Maslov 80. Att: 35,000]
08/17/1970 Neftchi Baku 1-0 Spartak Ordzhonikidze [Anatoliy Banishevskiy 52. Att: 21,000]
08/17/1970 Pakhtakor Tashkent 2-1 Dinamo Tbilisi [Vladimir Rodionov 49, 90 – Givi Nodia 55. Att: 30,000]
08/17/1970 SKA Rostov-na-Donu 3-3 Torpedo Moskva [Viktor Bondarenko 38, Alexei Yeskov 74p, Alexandr Mironov 84 – Yuriy Savchenko 8, Vladimir Yurin 54, Grigoriy Yanets 58. Att: 23,000]
08/17/1970 Spartak Moskva 3-0 Zenit Leningrad [Vasiliy Kalinov 27, Vladimir Proskurin 32, Galimzyan Husainov 51. Att: 18,000]
09/14/1970 Shakhtar Donetsk 3-1 Chornomorets Odesa [Valeriy Yaremchenko 16, 53, Yaroslav Kikot 61 – Ishtvan Sekech 79 pen. Att: 22,000]

Round 22

08/25/1970 Ararat Yerevan 2-0 Dynamo Kyiv [Oganes Zanazanyan 18, Aram Kazanchan 65. Att: 25,000]
08/25/1970 CSKA Moskva 3-1 Torpedo Moskva [Vladimir Fedotov 45, Vladimir Dudarenko 72, Boris Kopeikin 88 – Leonid Pakhomov 87. Att: 38,000]
08/25/1970 Pakhtakor Tashkent 1-1 Zorya Voroshilovhrad [Sergei Dotsenko 25 – Yozhef Sabo 17. Att: 24,000]
08/25/1970 SKA Rostov-na-Donu 3-0 Zenit Leningrad [Boris Serostanov 4, Vladimir Abramov 13, Alexei Yeskov 28 pen. Att: 20,000]
08/25/1970 Spartak Ordzhonikidze 1-0 Dinamo Minsk [Igor Zazroyev 29. Att: 30,000]
08/25/1970 Torpedo Kutaisi 4-1 Shakhtar Donetsk [Jemal Kherkhadze 20, 85, Demuri Vekua 45, Yason Aladashvili 75 – Eduard Kozinkevich 84. Att: 15,000]
09/09/1970 Chornomorets Odesa 0-0 Dinamo Tbilisi [in Kyiv] [Att: 10,000]
10/11/1970 Dinamo Moskva 0-0 Spartak Moskva [Att: 56,000]

Round 23

08/30/1970 Chornomorets Odesa 3-1 Spartak Ordzhonikidze [in Kyiv] [Valeriy Porkuyan 23, 64, Vasiliy Bosy 70 – Georgiy Kaishauri 27. Att: 10,000]
08/30/1970 CSKA Moskva 1-0 Dinamo Moskva [Vladimir Fedotov 79. Att: 51,000]
08/30/1970 Pakhtakor Tashkent 2-1 SKA Rostov-na-Donu [Vyacheslav Solokho 56, Yuriy Patrikeyev 77 – Viktor Bondarenko 75. Att: 22,000]
08/30/1970 Shakhtar Donetsk 1-1 Dinamo Minsk [Yaroslav Kikot 23 – Anatoliy Vasilyev 75. Att: 25,000]
08/30/1970 Torpedo Kutaisi 0-0 Zenit Leningrad [Att: 14,000]
08/31/1970 Torpedo Moskva 2-1 Spartak Moskva [Gennadiy Shalimov 4, Valeriy Abramov 82 – Vladimir Proskurin 84 pen. Att: 75,000]
09/15/1970 Neftchi Baku 2-0 Dynamo Kyiv [Nikolai Smolnikov 41, Vitaliy Shevchenko 71. Att: 30,000]
11/09/1970 Dinamo Tbilisi 2-1 Ararat Yerevan [Vissarion Mchedlishvili 6, Alexei Iliadi 75 pen – Oganes Zanazanyan 40. Att: 30,000]

Round 24

09/04/1970 Zenit Leningrad 2-1 Spartak Ordzhonikidze [Gennadiy Unanov 21, Vladimir Goncharov 36 – Vladimir Mozzhukhin 35. Att: 10,000]
09/05/1970 Chornomorets Odesa 1-2 Dinamo Moskva [in Kyiv] [Valeriy Porkuyan 15 – Yuriy Avrutskiy 65, 80. Att: 20,000]
09/05/1970 Spartak Moskva 1-1 Ararat Yerevan [Vladimir Proskurin 61 – Sergei Bondarenko 54. Att: 30,000]
09/06/1970 Dynamo Kyiv 2-0 Dinamo Tbilisi [Vitaliy Khmelnitskiy 18, Anatoliy Puzach 20. Att: 40,000]
09/06/1970 Shakhtar Donetsk 3-0 Pakhtakor Tashkent [Valeriy Yaremchenko 38, Eduard Kozinkevich 44, Vitaliy Shalychov 63. Att: 15,000]
09/06/1970 SKA Rostov-na-Donu 0-0 Torpedo Kutaisi [Att: 16,000]
09/06/1970 Zorya Voroshilovhrad 4-1 Torpedo Moskva [Vyacheslav Semyonov 27, Yozhef Sabo 65, 82, Anatoliy Lisakovskiy 69 – Vladimir Yurin 20. Att: 32,000]
11/09/1970 CSKA Moskva 2-0 Neftchi Baku [Boris Kopeikin 9, 73. Att: 18,000]

Round 25

09/08/1970 CSKA Moskva 0-0 Zenit Leningrad [Att: 20,000]
09/10/1970 Dynamo Kyiv 3-0 Shakhtar Donetsk [Anatoliy Puzach 34, Vladimir Muntyan 58, Alexei Drozdenko (S) 82og. Att: 50,000]
09/10/1970 Dinamo Moskva 1-1 Pakhtakor Tashkent [Yuriy Avrutskiy 36 – Boris Leonov 76. Att: 24,000]
09/10/1970 Spartak Ordzhonikidze 1-1 Spartak Moskva [Vladimir Mozzhukhin 73 – Nikolai Kiselyov 72. Att: 30,000]
09/10/1970 Torpedo Kutaisi 1-3 Zorya Voroshilovhrad [Shota Okropirashvili 6 – Anatoliy Lisakovskiy 3, Gennadiy Shilin 26, Viktor Kuznetsov 76. Att: 18,000]
09/11/1970 Torpedo Moskva 0-0 Neftchi Baku [Att: 18,000]
09/13/1970 Dinamo Minsk 1-1 Dinamo Tbilisi [Anatoliy Vasilyev 76 – Givi Nodia 29. Att: 37,000]
10/15/1970 SKA Rostov-na-Donu 1-0 Chornomorets Odesa [Alexei Yeskov 23. Att: 8,500]

Round 26

09/17/1970 Torpedo Moskva 0-0 Ararat Yerevan [Att: 13,000]
09/18/1970 Dinamo Minsk 1-0 Torpedo Kutaisi [Vladimir Sakharov 70. Att: 29,000]
09/19/1970 Chornomorets Odesa 3-2 Dynamo Kyiv [Valeriy Porkuyan 36, Vladimir Nechayev 38, Ishtvan Sekech 55 – Vladimir Muntyan 29p, Viktor Kashchei 71. Att: 30,000]
09/19/1970 Dinamo Moskva 3-1 Dinamo Tbilisi [Yuriy Avrutskiy 7, 10, 45 – Alexei Iliadi 11. Att: 30,000]
09/19/1970 Zenit Leningrad 2-0 Pakhtakor Tashkent [Boris Kokh 27, Mikhail Lokhov 43. Att: 15,000]
09/20/1970 CSKA Moskva 5-1 SKA Rostov-na-Donu [Vladimir Fedotov 17, Boris Kopeikin 20, 45, Vladimir Polikarpov 65, Anatoliy Maslyayev 87 – Valeriy Burov 81. Att: 21,000]
09/20/1970 Spartak Ordzhonikidze 0-0 Zorya Voroshilovhrad [Att: 26,000]
09/21/1970 Spartak Moskva 0-0 Neftchi Baku [Att: 30,000]

Round 27

09/23/1970 Dinamo Moskva 5-1 Torpedo Kutaisi [Viktor Anichkin 19, Vladimir Kozlov 30, 42, Valeriy Maslov 62, Yuriy Avrutskiy 68 – Shota Okropirashvili 85. Att: 26,000]
09/23/1970 Zenit Leningrad 4-1 Chornomorets Odesa [Boris Kokh 1, 48, Gennadiy Unanov 21, Vladimir Goncharov 29 – Vyacheslav Bulavin (Z) 52og. Att: 1,000]
09/24/1970 Ararat Yerevan 0-1 Zorya Voroshilovhrad [Anatoliy Lisakovskiy 85. Att: 25,000]
09/24/1970 CSKA Moskva 1-0 Dynamo Kyiv [Vladimir Levchenko (D) 58og. Att: 28,000]
09/24/1970 Dinamo Tbilisi 2-0 SKA Rostov-na-Donu [Levan Nodia 74, Givi Nodia 79 pen. Att: 18,000]
09/25/1970 Spartak Moskva 1-1 Pakhtakor Tashkent [Nikolai Abramov 56 – Berador Abduraimov 73. Att: 21,000]
09/26/1970 Neftchi Baku 2-1 Shakhtar Donetsk [Anatoliy Banishevskiy 46, Nadir Eynullayev 81 – Eduard Kozinkevich 61. Att: 30,000]
09/26/1970 Torpedo Moskva 0-1 Dinamo Minsk [Eduard Malofeyev 55. Att: 3,000]

Round 28

10/01/1970 Ararat Yerevan 1-1 Shakhtar Donetsk [Nikolai Kazaryan 85 – Yaroslav Kikot 4. Att: 25,000]
10/01/1970 Chornomorets Odesa 1-0 Neftchi Baku [Valeriy Porkuyan 35. Att: 30,000]
10/01/1970 Dinamo Moskva 2-1 Torpedo Moskva [Gennadiy Yevryuzhikhin 39, 80 – Vadim Nikonov 73. Att: 21,000]
10/01/1970 Pakhtakor Tashkent 1-1 Dynamo Kyiv [Vladimir Rodionov 64 – Viktor Kashchei 13. Att: 40,000]
10/01/1970 SKA Rostov-na-Donu 2-1 Dinamo Minsk [Gennadiy Antonov 66, Viktor Bondarenko 69 – Eduard Malofeyev 87. Att: 10,000]
10/01/1970 Spartak Ordzhonikidze 0-1 CSKA Moskva [Boris Kopeikin 12. Att: 25,000]
10/01/1970 Torpedo Kutaisi 2-1 Dinamo Tbilisi [Avtandil Tsverava 29, Revaz Nachkebia 55 – Givi Nodia 16. Att: 18,000]
10/01/1970 Zorya Voroshilovhrad 0-0 Zenit Leningrad [Att: 33,000]

Round 29

10/05/1970 CSKA Moskva 2-1 Pakhtakor Tashkent [Vladimir Dudarenko 14, Boris Kopeikin 20 – Vladimir Rodionov 30. Att: 15,000]
10/05/1970 Dinamo Minsk 2-0 Neftchi Baku [Anatoliy Vasilyev 9, Mikhail Fokin 35. Att: 26,000]
10/05/1970 Zorya Voroshilovhrad 0-0 Chornomorets Odesa [Att: 30,000]
10/05/1970 Zenit Leningrad 2-0 Ararat Yerevan [Georgiy Vyun 8, Boris Kokh 72. Att: 10,000]
10/06/1970 Dynamo Kyiv 1-2 Torpedo Kutaisi [Anatoliy Puzach 25 – Archil Yerkomaishvili 4, 41. Att: 10,000]
10/06/1970 Spartak Moskva 2-1 Dinamo Tbilisi [Yevgeniy Lovchev 13, Nikolai Osyanin 26 – Sergei Kutivadze 25. Att: 10,000]
10/07/1970 Dinamo Moskva 1-2 Shakhtar Donetsk [Viktor Anichkin 7 – Stanislav Yevseyenko 47, Eduard Kozinkevich 59. Att: 26,000]
10/08/1970 Torpedo Moskva 1-2 Spartak Ordzhonikidze [Alexandr Lenyov 24 – Georgiy Kaishauri 36, Igor Dzagoyev 88. Att: 4,000]

Round 30

07/24/1970 Spartak Moskva 2-0 Torpedo Kutaisi [Vasiliy Kalinov 72, Nikolai Osyanin 83. Att: 37,500]
10/09/1970 Dinamo Minsk 1-0 Zorya Voroshilovhrad [Yevgeniy Toleiko 46. Att: 38,000]
10/09/1970 SKA Rostov-na-Donu 2-2 Ararat Yerevan [Suren Martirosyan (A) 54og, Anatoliy Zinchenko 85 – Arkadiy Andriasyan 70, Nikolai Kazaryan 89. Att: 15,000]
10/09/1970 Zenit Leningrad 1-0 Neftchi Baku [Gennadiy Unanov 26. Att: 12,000]
10/11/1970 Chornomorets Odesa 1-1 Pakhtakor Tashkent [Vasiliy Bosy 88 – Vladimir Rodionov 51. Att: 40,000]
10/11/1970 Shakhtar Donetsk 1-0 CSKA Moskva [Vitaliy Shalychov 45. Att: 45,000]
10/12/1970 Spartak Ordzhonikidze 3-2 Dynamo Kyiv [Yuriy Abayev 5, 62, Igor Dzagoyev 48 – Vladimir Troshkin 17, Anatoliy Puzach 74. Att: 26,000]
10/12/1970 Torpedo Moskva 2-1 Dinamo Tbilisi [Vladimir Yurin 43, Gennadiy Shalimov 45 – Sergei Kutivadze 15. Att: 4,000]

Round 31

10/19/1970 Ararat Yerevan 0-1 Dinamo Moskva [Vladimir Eshtrekov 58. Att: 25,000]
10/19/1970 Dynamo Kyiv 1-0 Zenit Leningrad [Vitaliy Khmelnitskiy 34. Att: 25,000]
10/19/1970 Dinamo Minsk 0-0 CSKA Moskva [Att: 38,000]
10/19/1970 Dinamo Tbilisi 5-2 Spartak Ordzhonikidze [Sergei Kutivadze 32, 40, Givi Nodia 66, 77, 81 – Georgiy Kaishauri 2, Yuriy Abayev 42. Att: 20,000]
10/19/1970 Neftchi Baku 1-1 Zorya Voroshilovhrad [Anatoliy Banishevskiy 16 – Anatoliy Lisakovskiy 13. Att: 30,000]
10/19/1970 SKA Rostov-na-Donu 0-1 Shakhtar Donetsk [Yaroslav Kikot 78. Att: 10,000]
10/19/1970 Torpedo Moskva 0-0 Torpedo Kutaisi [Att: 3,000]
10/30/1970 Chornomorets Odesa 1-0 Spartak Moskva [Valeriy Porkuyan 84. Att: 25,000]

Round 32

09/27/1970 Torpedo Kutaisi 0-2 Chornomorets Odesa [Viktor Maslov 30, Yevgeniy Mikhailin 60. Att: 18,000]
10/24/1970 Dynamo Kyiv 1-0 Dinamo Minsk [Anatoliy Byshovets 24. Att: 20,000]
10/24/1970 Dinamo Tbilisi 0-0 Zorya Voroshilovhrad [Att: 25,000]
10/24/1970 Neftchi Baku 0-2 Dinamo Moskva [Gennadiy Yevryuzhikhin 41, Yuriy Syomin 87. Att: 30,000]
10/24/1970 Pakhtakor Tashkent 2-1 Ararat Yerevan [Tulyagan Isakov 25, Viktor Varyukhin 29 – Arkadiy Andriasyan 70. Att: 34,000]
10/24/1970 SKA Rostov-na-Donu 0-0 Spartak Ordzhonikidze [Att: 10,000]
10/24/1970 Torpedo Moskva 2-1 Zenit Leningrad [Mikhail Gershkovich 21, 87 – Vyacheslav Bulavin 6. Att: 3,000]
10/26/1970 Shakhtar Donetsk 0-0 Spartak Moskva [Att: 45,000]

Round 33

10/15/1970 Spartak Moskva 2-1 Zorya Voroshilovhrad [Galimzyan Husainov 54, 58 – Vyacheslav Semyonov 5. Att: 11,000]
10/30/1970 Ararat Yerevan 3-0 Neftchi Baku [Oganes Zanazanyan 27, Aram Kazanchan 31, Sergei Bondarenko 90. Att: 25,000]
10/30/1970 Spartak Ordzhonikidze 1-0 Shakhtar Donetsk [Nodar Papelishvili 28. Att: 15,000]
10/30/1970 Torpedo Kutaisi 1-4 Pakhtakor Tashkent [Yason Aladashvili 48 – Berador Abduraimov 13, 86, 90p, Tulyagan Isakov 38. Att: 8,000]
10/31/1970 Dinamo Moskva 3-1 SKA Rostov-na-Donu [Yuriy Avrutskiy 44, Vladimir Utkin 83, Vladimir Eshtrekov 85 – Alexei Yeskov 89. Att: 9,300]
10/31/1970 Zenit Leningrad 2-0 Dinamo Minsk [Gennadiy Unanov 7, Lev Burchalkin 86. Att: 20,000]
11/01/1970 CSKA Moskva 1-0 Dinamo Tbilisi [Vladimir Dudarenko 8. Att: 8,000]
11/01/1970 Dynamo Kyiv 2-3 Torpedo Moskva [Vladimir Troshkin 63, Vitaliy Khmelnitskiy 84 – Vladimir Yurin 38, David Pais 59, Alexandr Lenyov 67. Att: 7,000]

Round 34

11/05/1970 Ararat Yerevan 1-1 Chornomorets Odesa [Arkadiy Andriasyan 61 pen – Viktor Prokopenko 75. Att: 25,000]
11/05/1970 Dinamo Tbilisi 1-0 Zenit Leningrad [Givi Nodia 8. Att: 18,000]
11/05/1970 Neftchi Baku 4-1 Torpedo Kutaisi [Eduard Markarov 9, 76, Vitaliy Shevchenko 33, 41 – Yason Aladashvili 84. Att: 14,000]
11/05/1970 Pakhtakor Tashkent 1-2 Dinamo Minsk [Tulyagan Isakov 53 – Yevgeniy Toleiko 45, Vladimir Sakharov 84. Att: 30,000]
11/05/1970 Shakhtar Donetsk 4-2 Torpedo Moskva [Anatoliy Pilipchuk 4, 61, Vladimir Yuretskiy 8, Eduard Kozinkevich 80 – Gennadiy Shalimov 12, 81. Att: 15,000]
11/05/1970 SKA Rostov-na-Donu 1-0 Spartak Moskva [Viktor Bondarenko 60. Att: 10,000]
11/05/1970 Spartak Ordzhonikidze 1-2 Dinamo Moskva [Alexandr Kochiyev 78 – Valeriy Maslov 67, Vladimir Kozlov 76. Att: 25,000]
11/05/1970 Zorya Voroshilovhrad 0-1 CSKA Moskva [Vladimir Fedotov 75. Att: 12,000]

Top scorers:

Class "A" - First Group (Second Level)

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 W D L GS-GA PT
1 Karpaty Lviv2                                             26 11 5 70-22 63
2 Kairat Alma-Ata2                                             25 11 6 71-29 61
3 Dnipro Dnipropetrovsk                                             26 9 7 58-25 61
4 Lokomotiv Moskva                                             20 10 12 53-39 50
5 Metallist Kharkiv                                             15 19 8 43-26 49
6 Dinamo Leningrad                                             19 9 14 62-49 47
7 Krylya Sovetov Kuibyshev                                             17 13 12 43-32 47
8 Rubin Kazan                                             18 10 14 36-42 46
9 Shakhtyor Karaganda                                             15 15 12 49-43 45
10 Zalgiris Vilnius                                             15 11 16 46-40 41
11 Moldova Kishinev                                             13 15 14 40-34 41
12 Tekstilshchik Ivanovo                                             13 14 15 36-51 40
13 Volgar Astrakhan                                             14 11 17 38-45 39
14 UralMash Sverdlovsk                                             13 12 17 37-49 38
15 Lokomotiv Tbilisi                                             14 9 19 36-43 37
16 Kuban Krasnodar                                             11 15 16 27-45 37
17 Daugava Riga                                             11 11 20 36-50 33
18 Pamir Dushanbe1                                             12 9 21 41-62 33
19 SKA Kyiv                                             11 10 21 39-50 32
20 Alga Frunze                                             10 12 20 34-45 32
21 SKA Khabarovsk                                             8 16 18 22-41 32
22 Stroitel Ashkhabad                                             6 8 28 22-77 20
1 - Energetik Dushanbe changed name to Pamir.
2 – Karpaty Lviv and Kairat Alma-Ata are promoted to Class “A” Supreme Group.

Round 1

04/11/1970 Alga Frunze 0-0 Tekstilschik Ivanovo [Att: 16,000]
04/11/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 0-0 Shakhtyor Karaganda [Att: 17,000]
04/11/1970 Karpaty Lviv 1-0 SKA Khab [Yanosh Gabovda 35. Att: 35,000]
04/11/1970 Kuban Krasnodar 1-0 Rubin Kazan [Vladimir Budagov 80. Att: 12,000]
04/11/1970 Lokomotiv Tbilisi 0-0 UralMash Sverdlovsk [Att: 7,000]
04/11/1970 Metalist Kharkiv 3-1 Dinamo Leningrad [Alexandr Kafaji 6, Alexandr Borisenko 56, Boris Pankov 80 – Boris Govorunov 57. Att: 20,000]
04/11/1970 Moldova Kishinev 0-0 Kairat Alma-Ata [Att: 20,000]
04/11/1970 Pamir Dushanbe 0-1 Krylya Sovetov Kuibyshev [Boris Kazakov 55. Att: 17,000]
04/11/1970 SKA Kyiv 3-0 Daugava Riga [Nikolai Artyukh 22, Igor Vereshchak 52, 72. Att: 3,500]
04/11/1970 Stroitel Ashkhabad 0-2 Lokomotiv Moskva [Rudolf Atamalyan 47, Anatoliy Napreyev 78. Att: 10,000]
04/11/1970 Volgar Astrakhan 0-0 Žalgiris Vilnius [Att: 16,000]

Round 2

04/15/1970 Alga Frunze 0-0 Krylya Sovetov Kuibyshev [Att: 18,000]
04/15/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 2-1 Kairat Alma-Ata [Anatoliy Grinko 7, 82 – Viktor Abgolts 59. Att: 30,000]
04/15/1970 Karpaty Lviv 3-0 Shakhtyor Karaganda [Igor Kulchitskiy 15p, Bogdan Greshchak 68, Ostap Savka 73. Att: 25,000]
04/15/1970 Kuban Krasnodar 0-0 UralMash Sverdlovsk [Att: 13,000]
04/15/1970 Lokomotiv Tbilisi 7-1 Dinamo Leningrad [Yelguja Khutsishvili 11, 27, 74, 79, Zurab Maziashvili 41p, 71, Omari Bakhtadze 66 – Yuriy Solovyov 47. Att: 3,000]
04/15/1970 Metalist Kharkiv 1-1 Rubin Kazan [Ivan Matviyenko 65 – Viktor Kolotov 17. Att: 18,000]
04/15/1970 Moldova Kishinev 0-0 SKA Khabarovsk [Att: 10,000]
04/15/1970 Pamir Dushanbe 0-0 Lokomotiv Moskva [Att: 4,500]
04/15/1970 SKA Kyiv 1-1 Žalgiris Vilnius [Viktor Polokhov 14 – Yuzef Yurgelevich 51. Att: 4,000]
04/15/1970 Stroitel Ashkhabad 2-2 Tekstilschik Ivanovo [Vasiliy Karpov 51, Vyacheslav Popov 59 – Alexandr Piskaryov 13, Alexandr Shulyakov 18. Att: 10,000]
04/15/1970 Volgar Astrakhan 2-0 Daugava Riga [Valentin Yerokhin 10, 18 pen. Att: 18,000]

Round 3

04/19/1970 Alga Frunze 0-1 Lokomotiv Moskva [Dmitriy Dimitriadi 85. Att: 15,000]
04/19/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 1-0 SKA Khabarovsk [Anatoliy Grinko 40. Att: 15,000]
04/19/1970 Karpaty Lviv 2-2 Kairat Alma-Ata [Igor Kulchitskiy 34, 70 pen – Vladimir Chebotaryov 44, 80. Att: 50,000]
04/19/1970 Kuban Krasnodar 2-0 Dinamo Leningrad [Viktor Filippov 48, Nikolai Voznyuk 82. Att: 10,000]
04/19/1970 Lokomotiv Tbilisi 0-0 Rubin Kazan [Att: 5,000]
04/19/1970 Metalist Kharkiv 5-0 UralMash Sverdlovsk [Anatoliy Maiboroda 1, 11, Ivan Matviyenko 33p, Boris Pankov 36, Arkadiy Panov 87. Att: 30,000]
04/19/1970 Moldova Kishinev 0-0 Shakhtyor Karaganda [Att: 15,000]
04/19/1970 Pamir Dushanbe 2-1 Tekstilschik Ivanovo [Yuriy Burdin 4, Leonid Kirilenko 35 – Alexandr Piskaryov 70. Att: 7,000]
04/19/1970 Stroitel Ashkhabad 0-1 Krylya Sovetov Kuibyshev [Boris Kazakov 26. Att: 10,000]
04/19/1970 Volgar Astrakhan 2-0 SKA Kyiv [Oleg Novikov 32, Otari Gadelia 70. Att: 20,000]
04/19/1970 Žalgiris Vilnius 2-2 Daugava Riga [Stanislovas Ramelis 33, Kazimiras Žitkus 38 – Ivan Pupov 23, Roberts Skadats 61 pen. Att: 15,000]

Round 4

04/28/1970 Daugava Riga 0-1 Metalist Kharkiv [Viktor Pestrikov 82. Att: 5,500]
04/28/1970 Dinamo Leningrad 3-1 Moldova Kishinev [Valentin Yablokov 6, Alexandr Nikolayev 36, 80 – Anatoliy Teslev 86. Att: 4,800]
04/28/1970 Kairat Alma-Ata 1-2 Alga Frunze [Yuriy Sevidov 30 – Boris Streltsov 50, Anatoliy Pokhleba 71. Att: 19,000]
04/28/1970 Lokomotiv Moskva 0-3 Krylya Sovetov Kuibyshev [Boris Kazakov 11, 50, Valeryan Panfilov 42. Att: 5,000]
04/28/1970 Rubin Kazan 0-1 Dnipro Dnipropetrovsk [Vladimir Fedorenko 55. Att: 8,000]
04/28/1970 Shakhtyor Karaganda 2-1 Pamir Dushanbe [Yevgeniy Piunovskiy 8, Alexandr Savchenkov 61 – Yuriy Pekshev 28. Att: 20,000]
04/28/1970 SKA Khabarovsk 2-0 Stroitel Ashkhabad [Alexei Kandalintsev 3, Anatoliy Vitinnik 6. Att: 18,000]
04/28/1970 SKA Kyiv 4-1 Lokomotiv Tbilisi [Pavel Bogodelov 35, 39, Igor Vereshchak 53, Mikhail Stuller 89 – Gabriel Gogijanashvili 75. Att: 7,200]
04/28/1970 Tekstilschik Ivanovo 1-0 Volgar Astrakhan [Yuriy Pyanov 55. Att: 17,000]
04/28/1970 UralMash Sverdlovsk 2-0 Karpaty Lviv [Nikolai Vishnyakov 27, Gennadiy Yepishin 78. Att: 18,000]
04/28/1970 Žalgiris Vilnius 0-0 Kuban Krasnodar [Att: 10,000]

Round 5

05/02/1970 Daugava Riga 0-0 Kuban Krasnodar [Att: 4,500]
05/02/1970 Kairat Alma-Ata 2-1 Pamir Dushanbe [Oleg Habi (P) 3og, Yuriy Sevidov 36 – Yuriy Pekshev 30. Att: 8,000]
05/02/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 3-0 Volgar Astrakhan [Ravil Aryapov 39, 84, Alexandr Voronin 77. Att: 18,000]
05/02/1970 Metalist Kharkiv 1-0 SKA Kyiv [Alexandr Borisenko 55. Att: 28,000]
05/02/1970 Rubin Kazan 1-0 Moldova Kishinev [Nikolai Vorobyov 71. Att: 5,000]
05/02/1970 Shakhtyor Karaganda 2-0 Stroitel Ashkhabad [Yevgeniy Kuznetsov 16, Nikolai Bushuyev 84. Att: 19,000]
05/02/1970 SKA Khabarovsk 2-0 Alga Frunze [Anatoliy Vitinnik 20, 29. Att: 20,000]
05/02/1970 Tekstilschik Ivanovo 2-2 Lokomotiv Moskva [Sergei Venkov 57, Vladimir Savinov 87 – Valeriy Sheludko 3, Rudolf Atamalyan 33. Att: 20,000]
05/02/1970 UralMash Sverdlovsk 0-2 Dnipro Dnipropetrovsk [Anatoliy Grinko 1, Viktor Romanyuk 30. Att: 27,000]
05/02/1970 Žalgiris Vilnius 2-0 Lokomotiv Tbilisi [Romualdas Juska 55, Yuzef Yurgelevich 71. Att: 8,000]
05/03/1970 Dinamo Leningrad 0-0 Karpaty Lviv [Att: 25,000]

Round 6

05/06/1970 Daugava Riga 1-0 Lokomotiv Tbilisi [Ivan Pupov 16. Att: 7,000]
05/06/1970 Kairat Alma-Ata 2-0 Stroitel Ashkhabad [Vladimir Chebotaryov 47, Viktor Abgolts 68. Att: 3,000]
05/06/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 2-0 Tekstilschik Ivanovo [Ravil Aryapov 25, Alexandr Voronin 26. Att: 24,000]
05/06/1970 Lokomotiv Moskva 2-0 Volgar Astrakhan [Valeriy Sheludko 21, Rudolf Atamalyan 82. Att: 4,500]
05/06/1970 Shakhtyor Karaganda 2-1 Alga Frunze [Valentin Goikalov 53, Gennadiy Gleb 63 – Boris Streltsov 88. Att: 18,000]
05/06/1970 SKA Khabarovsk 0-0 Pamir Dushanbe [Att: 15,000]
05/06/1970 SKA Kyiv 2-0 Kuban Krasnodar [Valeriy Verigin 7, Mikhail Stuller 59. Att: 7,000]
05/06/1970 UralMash Sverdlovsk 1-0 Moldova Kishinev [Darvis Hamadiyev 34. Att: 10,000]
05/06/1970 Žalgiris Vilnius 2-0 Metalist Kharkiv [Vitautas Lideka 44, Romualdas Juska 67. Att: 26,000]
05/07/1970 Dinamo Leningrad 0-0 Dnipro Dnipropetrovsk [Att: 10,000]
05/07/1970 Rubin Kazan 3-2 Karpaty Lviv [Nikolai Penzin 5, Nikolai Vorobyov 26p, Viktor Kolotov 86 – Yanosh Gabovda 69, Gennadiy Likhachov 76 pen. Att: 4,000]

Round 7

05/13/1970 Alga Frunze 1-0 Rubin Kazan [Alexandr Kantsurov 72. Att: 15,000]
05/13/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 2-0 Daugava Riga [Viktor Romanyuk 22, Valeriy Ratsin (Da) 62og. Att: 22,000]
05/13/1970 Karpaty Lviv 1-0 SKA Kyiv [Lev Brovarskiy 33. Att: 15,000]
05/13/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 1-0 Shakhtyor Karaganda [Ravil Aryapov 15. Att: 23,000]
05/13/1970 Stroitel Ashkhabad 0-1 UralMash Sverdlovsk [Darvis Hamadiyev 52. Att: 8,000]
05/13/1970 Tekstilschik Ivanovo 0-0 SKA Khabarovsk [Att: 25,000]
05/25/1970 Lokomotiv Tbilisi 1-0 Kuban Krasnodar [Yelguja Khutsishvili 12. Att: 1,000]
05/25/1970 Moldova Kishinev 1-0 Žalgiris Vilnius [Viktor Alekseyev 89. Att: 10,000]
05/25/1970 Pamir Dushanbe 0-3 Dinamo Leningrad [Boris Govorunov 48, 55, Alexei Blinkov 80. Att: 10,000]
05/25/1970 Volgar Astrakhan 2-2 Metalist Kharkiv [Otari Gadelia 60, Gennadiy Kapkov 74 – Anatoliy Maiboroda 15, Alexandr Kafaji 22. Att: 21,000]
06/29/1970 Lokomotiv Moskva 0-1 Kairat Alma-Ata [Yuriy Sevidov 17. Att: 3,000]

Round 8

05/17/1970 Alga Frunze 0-0 Dinamo Leningrad [Att: 17,000]
05/17/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 3-0 SKA Kyiv [Anatoliy Grinko 5, 86, 88. Att: 33,000]
05/17/1970 Karpaty Lviv 0-0 Žalgiris Vilnius [Att: 30,000]
05/17/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 1-0 Kairat Alma-Ata [Ravil Aryapov 27. Att: 27,000]
05/17/1970 Lokomotiv Moskva 1-0 SKA Khabarovsk [Viktor Davydov 38. Att: 5,000]
05/17/1970 Metalist Kharkiv 1-0 Lokomotiv Tbilisi [Arkadiy Panov 50. Att: 19,000]
05/17/1970 Moldova Kishinev 1-1 Daugava Riga [Anatoliy Teslev 52 – Anatoliy Ivanov 57. Att: 8,000]
05/17/1970 Pamir Dushanbe 2-0 UralMash Sverdlovsk [Valeriy Ananyin 12p, Georgiy Martyan 72. Att: 10,000]
05/17/1970 Stroitel Ashkhabad 0-2 Rubin Kazan [Nikolai Vorobyov 36p, 59. Att: 8,000]
05/17/1970 Tekstilschik Ivanovo 0-0 Shakhtyor Karaganda [Att: 18,000]
05/17/1970 Volgar Astrakhan 3-0 Kuban Krasnodar [Otari Gadelia 35, Gennadiy Kapkov 45, 70. Att: 19,000]

Round 9

05/21/1970 Alga Frunze 0-2 UralMash Sverdlovsk [Darvis Hamadiyev 4, Alexandr Ageyev (A) 35og. Att: 13,000]
05/21/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 3-1 Žalgiris Vilnius [Viktor Romanyuk 45, 68, Sergei Sokolov 55 – Romualdas Juska 33. Att: 35,000]
05/21/1970 Karpaty Lviv 4-0 Daugava Riga [Igor Kulchitskiy 19p, 78p, Yanosh Gabovda 81, 83. Att: 30,000]
05/21/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 0-1 SKA Khabarovsk [Gennadiy Sakharov (KS) 39og. Att: 22,000]
05/21/1970 Kuban Krasnodar 1-1 Metalist Kharkiv [Alexandr Mirontsev 68 – Boris Pankov 14. Att: 8,000]
05/21/1970 Lokomotiv Moskva 3-0 Shakhtyor Karaganda [Valeriy Sheludko 46, Rudolf Atamalyan 66, Viktor Davydov 78. Att: 2,000]
05/21/1970 Moldova Kishinev 2-0 SKA Kyiv [Valentin Matveyenkov 15, Viktor Alekseyev 31. Att: 8,000]
05/21/1970 Pamir Dushanbe 0-1 Rubin Kazan [Nikolai Vorobyov 38. Att: 13,000]
05/21/1970 Stroitel Ashkhabad 2-1 Dinamo Leningrad [Annali Karadanov 71, Vladislav Kazakov 88 – Boris Govorunov 80. Att: 7,000]
05/21/1970 Tekstilschik Ivanovo 0-0 Kairat Alma-Ata [Att: 15,000]
05/21/1970 Volgar Astrakhan 2-0 Lokomotiv Tbilisi [Gennadiy Kapkov 12, Otari Gadelia 38. Att: 17,000]

Round 10

06/01/1970 Daugava Riga 1-0 Stroitel Ashkhabad [Rejnis Zālītis 28. Att: 2,000]
06/01/1970 Dinamo Leningrad 0-1 Lokomotiv Moskva [Anatoliy Napreyev 41. Att: 5,000]
06/01/1970 Kuban Krasnodar 0-0 Karpaty Lviv [Att: 8,000]
06/01/1970 Lokomotiv Tbilisi 1-0 Moldova Kishinev [Yelguja Khutsishvili 70. Att: 2,000]
06/01/1970 Metalist Kharkiv 0-0 Dnipro Dnipropetrovsk [Att: 30,000]
06/01/1970 Rubin Kazan 1-2 Tekstilschik Ivanovo [Nikolai Penzin 38 – Alexandr Piskaryov 50, 75. Att: 7,000]
06/01/1970 Shakhtyor Karaganda 1-1 Kairat Alma-Ata [Yevgeniy Piunovskiy 56 – Sergei Rozhkov 55. Att: 27,000]
06/01/1970 SKA Khabarovsk 2-0 Volgar Astrakhan [Oleg Gordeyev 7, Ivan Makarov 64. Att: 15,000]
06/01/1970 SKA Kyiv 2-3 Pamir Dushanbe [Valeriy Verigin 33, Anatoliy Ogirchuk 66 – Yuriy Pekshev 15, 44, Nail Hasyanov 27. Att: 1,000]
06/01/1970 UralMash Sverdlovsk 0-0 Krylya Sovetov Kuibyshev [Att: 19,000]
06/13/1970 Žalgiris Vilnius 3-0 Alga Frunze [Yuzef Yurgelevich 24, Romualdas Juska 38, Beniaminas Želkevicius 44. Att: 10,000]

Round 11

06/05/1970 Daugava Riga 2-2 Pamir Dushanbe [Ilmars Liepins 4, Nikolai Yermakov 10 – Georgiy Martyan 5, Nail Hasyanov 17. Att: 6,000]
06/05/1970 Dinamo Leningrad 3-1 Tekstilschik Ivanovo [Boris Govorunov 62, 65, Alexandr Nikolayev 76 – Sergei Venkov 82. Att: 2,000]
06/05/1970 Kairat Alma-Ata 2-0 Volgar Astrakhan [Vladimir Chebotaryov 42, Yuriy Sevidov 53p. Att: 8,000]
06/05/1970 Kuban Krasnodar 1-0 Moldova Kishinev [Viktor Filippov 23. Att: 6,000]
06/05/1970 Lokomotiv Tbilisi 0-1 Dnipro Dnipropetrovsk [Sergei Sokolov 61. Att: 500]
06/05/1970 Metalist Kharkiv 0-0 Karpaty Lviv [Att: 10,000]
06/05/1970 Rubin Kazan 0-0 Krylya Sovetov Kuibyshev [Att: 7,000]
06/05/1970 SKA Khabarovsk 0-0 Shakhtyor Karaganda [Att: 11,000]
06/05/1970 SKA Kyiv 3-0 Alga Frunze [Igor Vereshchak 39, Anatoliy Ogirchuk 43, Mikhail Stuller 87. Att: 500]
06/05/1970 UralMash Sverdlovsk 0-1 Lokomotiv Moskva [Vyacheslav Naumov 76. Att: 10,000]
06/05/1970 Žalgiris Vilnius 3-0 Stroitel Ashkhabad [Vitautas Lideka 39, Yuzef Yurgelevich 49, Leonardas Žukauskas 42. Att: 7,000]

Round 12

06/09/1970 Daugava Riga 2-1 Alga Frunze [Roberts Skadats 26, Ivan Pupov 75 – Mars Chokmorov 10. Att: 5,000]
06/09/1970 Dinamo Leningrad 2-0 Krylya Sovetov Kuibyshev [Alexandr Nikolayev 22, Vladimir Kondrashov 31. Att: 3,000]
06/09/1970 Kuban Krasnodar 0-0 Dnipro Dnipropetrovsk [Att: 12,000]
06/09/1970 Lokomotiv Tbilisi 0-2 Karpaty Lviv [Yanosh Gabovda 37, Gennadiy Likhachov 65. Att: 500]
06/09/1970 Metalist Kharkiv 1-1 Moldova Kishinev [Vladislav Gunko 25 – Anatoliy Rybak 31. Att: 6,000]
06/09/1970 Rubin Kazan 1-0 Lokomotiv Moskva [Nikolai Penzin 53. Att: 6,000]
06/09/1970 Shakhtyor Karaganda 0-1 Volgar Astrakhan [Teimuraz Gvasalia 5. Att: 10,000]
06/09/1970 SKA Khabarovsk 1-1 Kairat Alma-Ata [Ivan Makarov 42 – Vladimir Chebotaryov 61. Att: 10,000]
06/09/1970 SKA Kyiv 2-1 Stroitel Ashkhabad [Pavel Bogodelov 8, 78 – Gennadiy Polshkov 90 pen. Att: 1,500]
06/09/1970 UralMash Sverdlovsk 0-2 Tekstilschik Ivanovo [Alexandr Shulyakov 43, Stanislav Lyubavin 86. Att: 3,000]
06/09/1970 Žalgiris Vilnius 0-0 Pamir Dushanbe [Att: 10,000]

Round 13

06/17/1970 Alga Frunze 2-0 Kuban Krasnodar [Pyotr Shubin 40, Boris Podkorytov 51. Att: 5,000]
06/17/1970 Kairat Alma-Ata 6-1 UralMash Sverdlovsk [Viktor Abgolts 3, 28, Yuriy Sevidov 6, Oleg Dolmatov 17, Vladimir Chebotaryov 43, Vladislav Markin 76 – Anatoliy Novikov 75 pen. Att: 10,000]
06/17/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 0-1 SKA Kyiv [Pavel Bogodelov 40. Att: 15,000]
06/17/1970 Lokomotiv Moskva 1-0 Žalgiris Vilnius [Viktor Davydov 74. Att: 1,500]
06/17/1970 Moldova Kishinev 1-1 Karpaty Lviv [Anatoliy Rybak 11 – Bogdan Greshchak 69. Att: 8,000]
06/17/1970 Pamir Dushanbe 1-1 Metalist Kharkiv [Vladimir Makarov 86 – Anatoliy Maiboroda 13. Att: 10,000]
06/17/1970 Shakhtyor Karaganda 3-0 Rubin Kazan [Yevgeniy Piunovskiy 29, 73, Alexei Kotov 84. Att: 11,000]
06/17/1970 SKA Khabarovsk 1-1 Dinamo Leningrad [Vasiliy Ryashin 19 – Yuriy Solovyov 43. Att: 15,000]
06/17/1970 Stroitel Ashkhabad 1-2 Lokomotiv Tbilisi [Yakub Urazsahatov 46 – Zurab Maziashvili 51, Merab Chelidze 52. Att: 5,000]
06/17/1970 Tekstilschik Ivanovo 1-0 Daugava Riga [Alexandr Piskaryov 8. Att: 8,000]
06/17/1970 Volgar Astrakhan 1-1 Dnipro Dnipropetrovsk [Yuriy Sontsev 58 – Nikolai Pinchuk 69. Att: 22,000]

Round 14

06/21/1970 Alga Frunze 1-1 Metalist Kharkiv [Boris Podkorytov 89 – Alexandr Borisenko 70. Att: 6,000]
06/21/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 0-1 Moldova Kishinev [Anatoliy Teslev 14. Att: 15,000]
06/21/1970 Kairat Alma-Ata 2-0 Dinamo Leningrad [Vladimir Chebotaryov 15, Viktor Abgolts 59. Att: 10,000]
06/21/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 3-2 Žalgiris Vilnius [Ivan Zuyev 55, Boris Kazakov 81, 87 – Romualdas Juska 3, Beniaminas Želkevicius 80. Att: 10,000]
06/21/1970 Lokomotiv Moskva 0-0 Daugava Riga [Att: 2,500]
06/21/1970 Pamir Dushanbe 1-0 Lokomotiv Tbilisi [Valeriy Ananyin 75. Att: 5,000]
06/21/1970 Shakhtyor Karaganda 1-2 UralMash Sverdlovsk [Vyacheslav Gusarov 86 – Viktor Yerokhin 21, Yevgeniy Sesyunin 81. Att: 8,000]
06/21/1970 SKA Khabarovsk 0-0 Rubin Kazan [Att: 8,000]
06/21/1970 Stroitel Ashkhabad 2-0 Kuban Krasnodar [Yakub Urazsahatov 20, 65. Att: 3,000]
06/21/1970 Tekstilschik Ivanovo 1-0 SKA Kyiv [Stanislav Lyubavin 80. Att: 8,000]
06/21/1970 Volgar Astrakhan 0-1 Karpaty Lviv [Yanosh Gabovda 25. Att: 20,000]

Round 15

06/25/1970 Alga Frunze 3-1 Lokomotiv Tbilisi [Georgiy Shevchenko 50p, Alexandr Kantsurov 52, Pyotr Shubin 65 – Omari Bakhtadze 20. Att: 8,000]
06/25/1970 Karpaty Lviv 1-0 Dnipro Dnipropetrovsk [Bogdan Greshchak 88. Att: 35,000]
06/25/1970 Kairat Alma-Ata 5-0 Rubin Kazan [Sergei Rozhkov 1, Yuriy Sevidov 25, 65, Vladimir Chebotaryov 67, Viktor Abgolts 82. Att: 15,000]
06/25/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 1-1 Daugava Riga [Gennadiy Kobylskov 32 – Ilmars Liepins 68. Att: 20,000]
06/25/1970 Lokomotiv Moskva 1-1 SKA Kyiv [Rudolf Atamalyan 71 – Valeriy Verigin 60. Att: 5,000]
06/25/1970 Pamir Dushanbe 2-0 Kuban Krasnodar [Yuriy Pekshev 10, Georgiy Martyan 60. Att: 7,000]
06/25/1970 Shakhtyor Karaganda 4-2 Dinamo Leningrad [Vyacheslav Gusarov 11, Yevgeniy Piunovskiy 26, 58, 70 – Valentin Yablokov 64, Vladimir Baskakov 87. Att: 8,000]
06/25/1970 SKA Khabarovsk 2-0 UralMash Sverdlovsk [Alexei Kandalintsev 52, Alexandr Markin 63. Att: 8,000]
06/25/1970 Stroitel Ashkhabad 0-2 Metalist Kharkiv [Alexandr Kafaji 11, Alexandr Borisenko 47. Att: 7,000]
06/25/1970 Tekstilschik Ivanovo 2-0 Žalgiris Vilnius [Alexandr Piskaryov 43, 78. Att: 17,000]
06/25/1970 Volgar Astrakhan 0-0 Moldova Kishinev [Att: 15,000]

Round 16

07/03/1970 Daugava Riga 1-2 Shakhtyor Karaganda [Vladimir Lukin 56 – Alexei Kotov 20, Yevgeniy Kuznetsov 80. Att: 3,000]
07/03/1970 Dinamo Leningrad 0-0 Rubin Kazan [Att: 1,000]
07/03/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 2-0 Pamir Dushanbe [Nikolai Pinchuk 63, Anatoliy Grinko 73. Att: 10,000]
07/03/1970 Karpaty Lviv 2-0 Alga Frunze [Bogdan Greshchak 9, Igor Kulchitskiy 37. Att: 24,000]
07/03/1970 Kuban Krasnodar 4-0 Tekstilschik Ivanovo [Alexandr Gritsenko 26, Alexandr Mirontsev 28, Viktor Filippov 54, Ilya Mironskiy 58. Att: 5,000]
07/03/1970 Lokomotiv Tbilisi 1-0 Krylya Sovetov Kuibyshev [Yelguja Khutsishvili 53 pen. Att: 200]
07/03/1970 Metalist Kharkiv 0-0 Lokomotiv Moskva [Att: 15,000]
07/03/1970 Moldova Kishinev 4-0 Stroitel Ashkhabad [Yuriy Lukashchuk 32, Anatoliy Teslev 37, 52, Valeriy Volostnykh 67. Att: 7,000]
07/03/1970 SKA Kyiv 0-1 Kairat Alma-Ata [Viktor Abgolts 76. Att: 1,500]
07/03/1970 UralMash Sverdlovsk 3-2 Volgar Astrakhan [Yevgeniy Sesyunin 43, 76, Viktor Yerokhin 56 – Gennadiy Kapkov 19, 37. Att: 4,000]
07/03/1970 Žalgiris Vilnius 0-0 SKA Khabarovsk [Att: 5,000]

Round 17

07/07/1970 Daugava Riga 0-1 Kairat Alma-Ata [Sergei Rozhkov 35. Att: 5,000]
07/07/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 2-0 Alga Frunze [Viktor Nazarov 23, Viktor Miroshin 68. Att: 25,000]
07/07/1970 Karpaty Lviv 5-0 Stroitel Ashkhabad [Yanosh Gabovda 6, 44, Gennadiy Likhachov 32, 39, 72 pen. Att: 20,000]
07/07/1970 Kuban Krasnodar 2-1 Lokomotiv Moskva [Alexandr Gritsenko 8, Yuriy Kolinko 59 – Dmitriy Dimitriadi 13 pen. Att: 10,000]
07/07/1970 Lokomotiv Tbilisi 2-1 Tekstilschik Ivanovo [Zurab Shkhvatsabaia 11, Omari Bakhtadze 61 – Sergei Venkov 49. Att: 1,000]
07/07/1970 Metalist Kharkiv 3-1 Krylya Sovetov Kuibyshev [Vladimir Chaplygin 70, Boris Pankov 71, Anatoliy Maiboroda 77 – Nikolai Martynov 88. Att: 20,000]
07/07/1970 Moldova Kishinev 2-0 Pamir Dushanbe [Vyacheslav Katkov 22, Yuriy Lukashchuk 72. Att: 10,000]
07/07/1970 Rubin Kazan 1-0 Volgar Astrakhan [Yuriy Sontsev (V) 20og. Att: 12,000]
07/07/1970 SKA Kyiv 3-0 SKA Khabarovsk [Valeriy Verigin 12, 56, 83. Att: 2,000]
07/07/1970 UralMash Sverdlovsk 3-1 Dinamo Leningrad [Vladimir Shaposhnik 47, Vyacheslav Vildyayev 65, Darvis Hamadiyev 72 – Alexandr Nikolayev 29. Att: 12,000]
07/07/1970 Žalgiris Vilnius 2-1 Shakhtyor Karaganda [Romualdas Juska 5, Vitautas Lideka 38 – Serik Kosembayev 85. Att: 6,000]

Round 18

07/11/1970 Daugava Riga 0-0 SKA Khabarovsk [Att: 4,000]
07/11/1970 Dinamo Leningrad 2-0 Volgar Astrakhan [Alexandr Nikolayev 22, Boris Govorunov 73. Att: 1,500]
07/11/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 3-0 Stroitel Ashkhabad [Yevgeniy Toropov 52, 72, Nikolai Pinchuk 80. Att: 12,000]
07/11/1970 Karpaty Lviv 2-0 Pamir Dushanbe [Yanosh Gabovda 30, Bogdan Greshchak 33. Att: 25,000]
07/11/1970 Kuban Krasnodar 0-0 Krylya Sovetov Kuibyshev [Att: 6,000]
07/11/1970 Lokomotiv Tbilisi 0-2 Lokomotiv Moskva [Vladimir Vaskovskiy 19, Yuriy Karnakhin 80. Att: 1,500]
07/11/1970 Metalist Kharkiv 0-0 Tekstilschik Ivanovo [Att: 13,000]
07/11/1970 Moldova Kishinev 1-0 Alga Frunze [Anatoliy Teslev 3. Att: 9,000]
07/11/1970 Rubin Kazan 3-1 UralMash Sverdlovsk [Nikolai Vorobyov 24, Nikolai Penzin 63, Murat Zadikashvili 69 – Vladimir Borodin 61. Att: 12,000]
07/11/1970 SKA Kyiv 0-3 Shakhtyor Karaganda [Alexei Kotov 63, Yevgeniy Piunovskiy 71, Anatoliy Chentsov 83. Att: 2,000]
07/11/1970 Žalgiris Vilnius 1-1 Kairat Alma-Ata [Yuzef Yurgelevich 13 – Valentin Soldatov 43. Att: 6,000]

Round 19

07/17/1970 Dinamo Leningrad 0-0 Daugava Riga [Att: 1,000]
07/17/1970 Kairat Alma-Ata 2-0 Lokomotiv Tbilisi [Yuriy Sevidov 72, Viktor Abgolts 86. Att: 23,000]
07/17/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 3-0 Moldova Kishinev [Ivan Zuyev 29, 42, Boris Kazakov 43 pen. Att: 10,000]
07/17/1970 Lokomotiv Moskva 1-2 Karpaty Lviv [Yuriy Karnakhin 45 – Yanosh Gabovda 60, Yuriy Ivanov (L) 84og. Att: 5,000]
07/17/1970 Rubin Kazan 0-0 SKA Kyiv [Att: 15,000]
07/17/1970 Shakhtyor Karaganda 1-1 Metalist Kharkiv [Yevgeniy Piunovskiy 89 – Alexandr Borisenko 8. Att: 12,000]
07/17/1970 SKA Khabarovsk 2-1 Kuban Krasnodar [Alexandr Markin 70, Sergei Grishin 86 – Yuriy Kolinko 5. Att: 7,000]
07/17/1970 Stroitel Ashkhabad 1-1 Alga Frunze [Sergei Fomin 43 – Pyotr Shubin 12. Att: 5,000]
07/17/1970 Tekstilschik Ivanovo 2-0 Dnipro Dnipropetrovsk [Sergei Venkov 39, Vladimir Safonov 53. Att: 14,000]
07/17/1970 UralMash Sverdlovsk 0-0 Žalgiris Vilnius [Att: 8,000]
07/17/1970 Volgar Astrakhan 0-0 Pamir Dushanbe [Att: 10,000]

Round 20

07/21/1970 Dinamo Leningrad 2-0 SKA Kyiv [Vladimir Kondrashov 3, 76. Att: 1,000]
07/21/1970 Kairat Alma-Ata 3-0 Kuban Krasnodar [Yuriy Sevidov 22, 52p, Viktor Abgolts 50. Att: 30,000]
07/21/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 2-0 Dnipro Dnipropetrovsk [Gennadiy Platonov 43, Ravil Aryapov 57. Att: 17,000]
07/21/1970 Lokomotiv Moskva 2-2 Moldova Kishinev [Vladimir Basalayev 8, Anatoliy Komkov 65 – Igor Nadein 5, Viktor Alekseyev 73. Att: 3,000]
07/21/1970 Pamir Dushanbe 5-2 Stroitel Ashkhabad [Sergei Fomin (S) 6og, Georgiy Martyan 46, 78, Gennadiy Smirnov 80 – Ravil Menzeleyev 15, Sergei Fomin 88. Att: 8,000]
07/21/1970 Rubin Kazan 2-1 Žalgiris Vilnius [Vladimir Savelyev 12, Viktor Kolotov 89 – Romualdas Juska 6 pen. Att: 12,000]
07/21/1970 Shakhtyor Karaganda 1-0 Lokomotiv Tbilisi [Vladimir Kamshilov 89. Att: 12,000]
07/21/1970 SKA Khabarovsk 0-0 Metalist Kharkiv [Att: 10,000]
07/21/1970 Tekstilschik Ivanovo 0-2 Karpaty Lviv [Yanosh Gabovda 62, 80. Att: 15,000]
07/21/1970 UralMash Sverdlovsk 2-1 Daugava Riga [Anatoliy Zhos 5, Darvis Hamadiyev 62 – Ilmars Liepins 78. Att: 8,000]
07/21/1970 Volgar Astrakhan 0-0 Alga Frunze [Att: 7,500]

Round 21

07/25/1970 Alga Frunze 3-1 Pamir Dushanbe [Pyotr Shubin 5, Mars Chokmorov 10, 33 pen – Yuriy Pekshev 44. Att: 7,000]
07/25/1970 Dinamo Leningrad 1-0 Žalgiris Vilnius [Vladimir Kondrashov 56. Att: 3,000]
07/25/1970 Kairat Alma-Ata 2-1 Metalist Kharkiv [Sergei Rozhkov 10, Yuriy Sevidov 53 pen – Nikolai Konovalov 27. Att: 25,000]
07/25/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 2-0 Karpaty Lviv [Boris Kazakov 6, Yuriy Yutkin 48. Att: 18,000]
07/25/1970 Lokomotiv Moskva 1-0 Dnipro Dnipropetrovsk [Vladimir Vaskovskiy 82 pen. Att: 3,000]
07/25/1970 Rubin Kazan 1-0 Daugava Riga [Vladimir Kadyrov 60. Att: 8,000]
07/25/1970 Shakhtyor Karaganda 0-0 Kuban Krasnodar [Att: 15,000]
07/25/1970 SKA Khabarovsk 1-0 Lokomotiv Tbilisi [Sergei Grishin 56. Att: 8,000]
07/25/1970 Stroitel Ashkhabad 1-0 Volgar Astrakhan [Igor Arutyunov 20. Att: 5,000]
07/25/1970 Tekstilschik Ivanovo 1-0 Moldova Kishinev [Sergei Venkov 53. Att: 7,000]
07/25/1970 UralMash Sverdlovsk 0-0 SKA Kyiv [Att: 3,500]

Round 22

08/01/1970 Daugava Riga 2-2 Tekstilschik Ivanovo [Ilmars Liepins 30, 46 – Alexandr Piskaryov 39, Sergei Venkov 68. Att: 5,000]
08/01/1970 Dinamo Leningrad 4-2 SKA Khabarovsk [Valentin Yablokov 9, 65, Vladimir Dudko 50, Anatoliy Yegorov 80 – Alexandr Markin 15, 87. Att: 7,000]
08/01/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 3-2 Karpaty Lviv [Viktor Romanyuk 62, 66, Nikolai Pinchuk 79 – Roman Pokora 31, 88. Att: 40,000]
08/01/1970 Kuban Krasnodar 1-1 Alga Frunze [Yuriy Kolinko 65 – Mikhail Bitchutskiy 10. Att: 12,000]
08/01/1970 Lokomotiv Tbilisi 0-0 Stroitel Ashkhabad [Att: 1,000]
08/01/1970 Metalist Kharkiv 2-1 Pamir Dushanbe [Vladimir Chaplygin 60, 74 – Valeriy Ananyin 12. Att: 15,000]
08/01/1970 Moldova Kishinev 4-0 Volgar Astrakhan [Viktor Alekseyev 14, 71, Lev Tarasov 49, Anatoliy Borshch 87. Att: 8,500]
08/01/1970 Rubin Kazan 3-3 Shakhtyor Karaganda [Murat Zadikashvili 26, Viktor Kolotov 30, Nikolai Penzin 79 – Anatoliy Chentsov 20, Vyacheslav Gusarov 23, 53. Att: 10,000]
08/01/1970 SKA Kyiv 2-1 Krylya Sovetov Kuibyshev [Vasiliy Lyabik 19, Pavel Bogodelov 78 – Alexandr Kupriyanov 43. Att: 6,000]
08/01/1970 UralMash Sverdlovsk 0-2 Kairat Alma-Ata [Vladimir Asylbayev 12, Vladislav Markin 51. Att: 5,000]
08/01/1970 Žalgiris Vilnius 1-1 Lokomotiv Moskva [Beniaminas Želkevicius 48 – Rudolf Atamalyan 32. Att: 8,000]

Round 23

08/05/1970 Daugava Riga 1-2 Lokomotiv Moskva [Ivan Pupov 58 – Vladimir Basalayev 13, Yuriy Karnakhin 85. Att: 10,000]
08/05/1970 Dinamo Leningrad 1-2 Kairat Alma-Ata [Anatoliy Yegorov 48 – Yuriy Sevidov 23, Vladimir Chebotaryov 27. Att: 7,000]
08/05/1970 Karpaty Lviv 2-0 Volgar Astrakhan [Vladimir Bulgakov 63, Roman Pokora 71. Att: 23,200]
08/05/1970 Kuban Krasnodar 1-1 Stroitel Ashkhabad [Viktor Filippov 54 – Vyacheslav Popov 34. Att: 5,000]
08/05/1970 Lokomotiv Tbilisi 4-1 Pamir Dushanbe [Yelguja Khutsishvili, Zurab Maziashvili, Merab Chelidze, Omari Bakhtadze – Vladimir Makarov. Att: 500]
08/05/1970 Metalist Kharkiv 1-1 Alga Frunze [Alexandr Kafaji 8 – Mars Chokmorov 14. Att: 16,000]
08/05/1970 Moldova Kishinev 2-0 Dnipro Dnipropetrovsk [Lev Tarasov 13, Igor Nadein 42. Att: 22,000]
08/05/1970 Rubin Kazan 3-0 SKA Khabarovsk [Viktor Kolotov 11, 29, Nikolai Penzin 87. Att: 17,000]
08/05/1970 SKA Kyiv 4-1 Tekstilschik Ivanovo [Pavel Bogodelov 15, 62, Yuriy Pokaz 58, Anatoliy Ogirchuk 74 – Sergei Venkov 44. Att: 4,000]
08/05/1970 UralMash Sverdlovsk 0-0 Shakhtyor Karaganda [Att: 6,000]
08/05/1970 Žalgiris Vilnius 1-0 Krylya Sovetov Kuibyshev [Gintaras Kaledinskas 27. Att: 8,000]

Round 24

08/09/1970 Daugava Riga 0-1 Krylya Sovetov Kuibyshev [Boris Kazakov 30. Att: 5,000]
08/09/1970 Dinamo Leningrad 4-1 Shakhtyor Karaganda [Yuriy Solovyov 12, Alexandr Nikolayev 37, 41, Boris Govorunov 60 – Yevgeniy Piunovskiy 7. Att: 4,000]
08/09/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 2-1 Volgar Astrakhan [Roman Schneidermann 16, Nikolai Pinchuk 21 – Otari Gadelia 66. Att: 12,000]
08/09/1970 Karpaty Lviv 1-0 Moldova Kishinev [Yanosh Gabovda 51. Att: 30,000]
08/09/1970 Kuban Krasnodar 0-0 Pamir Dushanbe [Att: 2,500]
08/09/1970 Lokomotiv Tbilisi 1-0 Alga Frunze [Yelguja Khutsishvili 90. Att: 200]
08/09/1970 Metalist Kharkiv 3-0 Stroitel Ashkhabad [Vladimir Chaplygin 15, 18, Viktor Pestrikov 70. Att: 12,000]
08/09/1970 Rubin Kazan 2-1 Kairat Alma-Ata [Vladimir Kadyrov 10, Islam Minibayev 88 – Yuriy Sevidov 35 pen. Att: 30,000]
08/09/1970 SKA Kyiv 1-1 Lokomotiv Moskva [Mikhail Stuller 73 – Vladimir Basalayev 66. Att: 5,000]
08/09/1970 UralMash Sverdlovsk 1-0 SKA Khabarovsk [Darvis Hamadiyev 50. Att: 5,000]
08/09/1970 Žalgiris Vilnius 3-0 Tekstilschik Ivanovo [Leonardas Žukauskas 25p, 41, Romualdas Juska 54. Att: 8,000]

Round 25

08/16/1970 Alga Frunze 0-1 Moldova Kishinev [Valentin Matveyenkov 40. Att: 12,000]
08/16/1970 Kairat Alma-Ata 2-0 SKA Kyiv [Viktor Abgolts 24p, 40. Att: 20,000]
08/16/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 2-0 Lokomotiv Tbilisi [Ravil Aryapov 26, Boris Kazakov 77 pen. Att: 6,000]
08/16/1970 Lokomotiv Moskva 2-0 Metalist Kharkiv [Rudolf Atamalyan 26, Valeriy Sheludko 50. Att: 1,500]
08/16/1970 Pamir Dushanbe 2-1 Karpaty Lviv [Izya Gurman 42, Yuriy Pekshev 58 – Bogdan Greshchak 13. Att: 10,000]
08/16/1970 Rubin Kazan 0-1 Dinamo Leningrad [Vladimir Kondrashov 24. Att: 11,000]
08/16/1970 Shakhtyor Karaganda 0-1 Daugava Riga [Anatoliy Kryukovskiy 88. Att: 10,000]
08/16/1970 SKA Khabarovsk 0-1 Žalgiris Vilnius [Leonardas Žukauskas 76. Att: 12,000]
08/16/1970 Stroitel Ashkhabad 1-0 Dnipro Dnipropetrovsk [Viktor Zhilyakov 59 pen. Att: 5,000]
08/16/1970 Tekstilschik Ivanovo 0-0 Kuban Krasnodar [Att: 10,000]
08/16/1970 Volgar Astrakhan 0-0 UralMash Sverdlovsk [Att: 2,800]

Round 26

08/20/1970 Alga Frunze 1-1 Dnipro Dnipropetrovsk [Boris Podkorytov 70 – Alexei Khristyan 17. Att: 5,000]
08/20/1970 Dinamo Leningrad 3-0 UralMash Sverdlovsk [Boris Govorunov 9, Anatoliy Yegorov 10, Alexandr Nikolayev 17. Att: 8,000]
08/20/1970 Kairat Alma-Ata 4-1 Daugava Riga [Sergei Rozhkov 8, 33, Mikhail Tyagusov 34, Viktor Abgolts 60 – Roberts Skadats 77 pen. Att: 23,000]
08/20/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 0-1 Metalist Kharkiv [Ivan Matviyenko 50. Att: 10,000]
08/20/1970 Lokomotiv Moskva 1-2 Kuban Krasnodar [Rudolf Atamalyan 1 – Alexandr Mirontsev 44, Yuriy Kolinko 59. Att: 2,000]
08/20/1970 Pamir Dushanbe 1-1 Moldova Kishinev [Yuriy Pekshev 87 – Igor Bordovskikh 13. Att: 5,000]
08/20/1970 Shakhtyor Karaganda 1-0 Žalgiris Vilnius [Vyacheslav Gusarov 62. Att: 8,000]
08/20/1970 SKA Khabarovsk 2-1 SKA Kyiv [Alexandr Markin 27, Nikolai Prokudin 54 – Igor Vereshchak 54. Att: 8,000]
08/20/1970 Stroitel Ashkhabad 0-0 Karpaty Lviv [Att: 9,000]
08/20/1970 Tekstilschik Ivanovo 1-1 Lokomotiv Tbilisi [Vladimir Bakshin 7 – Merab Chelidze 10. Att: 8,000]
08/20/1970 Volgar Astrakhan 0-0 Rubin Kazan [Att: 3,000]

Round 27

08/24/1970 Alga Frunze 0-0 Karpaty Lviv [Att: 8,000]
08/24/1970 Kairat Alma-Ata 2-0 Žalgiris Vilnius [Vladislav Markin 42, Valentin Soldatov 44. Att: 20,000]
08/24/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 1-0 Kuban Krasnodar [Ravil Aryapov 49. Att: 5,000]
08/24/1970 Lokomotiv Moskva 0-1 Lokomotiv Tbilisi [Zurab Shkhvatsabaia 40. Att: 1,000]
08/24/1970 Pamir Dushanbe 0-1 Dnipro Dnipropetrovsk [Viktor Romanyuk 60. Att: 8,000]
08/24/1970 Shakhtyor Karaganda 1-0 SKA Kyiv [Anatoliy Chentsov 79. Att: 10,000]
08/24/1970 SKA Khabarovsk 0-0 Daugava Riga [Att: 10,000]
08/24/1970 Stroitel Ashkhabad 1-1 Moldova Kishinev [Igor Arutyunov 78 – Boris Serov (S) 68og. Att: 8,000]
08/24/1970 Tekstilschik Ivanovo 0-0 Metalist Kharkiv [Att: 6,000]
08/24/1970 UralMash Sverdlovsk 0-1 Rubin Kazan [Viktor Kolotov 8. Att: 6,000]
08/24/1970 Volgar Astrakhan 1-2 Dinamo Leningrad [Pyotr Sablin 70 – Vladimir Kondrashov 13, Yuriy Belov 22. Att: 5,000]

Round 28

08/31/1970 Alga Frunze 3-0 Stroitel Ashkhabad [Boris Podkorytov 3, Mikhail Bitchutskiy 20, Mars Chokmorov 56. Att: 6,000]
08/31/1970 Daugava Riga 3-0 Rubin Kazan [Roberts Skadats 10p, Nikolai Yermakov 88, Grigoriy Kuznetsov 89. Att: 4,500]
08/31/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 1-0 Tekstilschik Ivanovo [Viktor Romanyuk 17. Att: 25,000]
08/31/1970 Karpaty Lviv 1-0 Lokomotiv Moskva [Bogdan Greshchak 37. Att: 36,000]
08/31/1970 Kuban Krasnodar 1-0 SKA Khabarovsk [Vitaliy Pobedenny 87. Att: 3,000]
08/31/1970 Kairat Alma-Ata 0-1 Lokomotiv Tbilisi [Omari Bakhtadze 78. Att: 20,000]
08/31/1970 Metalist Kharkiv 0-0 Shakhtyor Karaganda [Att: 10,000]
08/31/1970 Moldova Kishinev 2-0 Krylya Sovetov Kuibyshev [Yuriy Lukashchuk 3, Valentin Matveyenkov 52. Att: 17,000]
08/31/1970 Pamir Dushanbe 0-2 Volgar Astrakhan [Oleg Novikov 60, Otari Gadelia 75. Att: 6,000]
08/31/1970 SKA Kyiv 1-1 UralMash Sverdlovsk [Pavel Bogodelov 70 – Vladimir Borodin 57. Att: 1,500]
08/31/1970 Žalgiris Vilnius 0-0 Dinamo Leningrad [Att: 7,000]

Round 29

09/04/1970 Alga Frunze 4-1 Volgar Astrakhan [Boris Streltsov 18, 52, 65, Nikolai Zhulkov 78 – Gennadiy Kapkov 72. Att: 11,000]
09/04/1970 Daugava Riga 0-0 UralMash Sverdlovsk [Att: 6,000]
09/04/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 3-1 Krylya Sovetov Kuibyshev [Viktor Nazarov 10, Roman Schneisermann 20, Anatoliy Grinko 77 – Boris Kazakov 84. Att: 30,000]
09/04/1970 Karpaty Lviv 3-1 Tekstilschik Ivanovo [Vladimir Danilyuk 12, 30, 86 – Alexandr Piskaryov 87. Att: 20,000]
09/04/1970 Kuban Krasnodar 0-2 Kairat Alma-Ata [Ravil Abduvaliyev 41, Yuriy Sevidov 58. Att: 10,000]
09/04/1970 Lokomotiv Tbilisi 1-1 Shakhtyor Karaganda [Omari Bakhtadze 72 – Alexandr Savchenkov 44. Att: 10,000]
09/04/1970 Metalist Kharkiv 2-0 SKA Khabarovsk [Viktor Pestrikov 48, Ivan Matviyenko 55. Att: 9,000]
09/04/1970 Moldova Kishinev 0-2 Lokomotiv Moskva [Vladimir Vaskovskiy 18, Viktor Davydov 52. Att: 14,000]
09/04/1970 SKA Kyiv 1-3 Dinamo Leningrad [Yuriy Pokaz 88 – Alexandr Nikolayev 25, 28, Yuriy Solovyov 47. Att: 2,000]
09/04/1970 Stroitel Ashkhabad 0-1 Pamir Dushanbe [Salimjan Sultanov 7. Att: 6,000]
09/04/1970 Žalgiris Vilnius 2-0 Rubin Kazan [Vitautas Lideka 58, 80. Att: 4,000]

Round 30

09/08/1970 Daugava Riga 1-2 Dinamo Leningrad [Anatoliy Kryukovskiy 62 – Alexandr Nikolayev 74, Boris Govorunov 88. Att: 5,500]
09/08/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 3-1 Lokomotiv Moskva [Viktor Nazarov 58, Viktor Romanyuk 86, Alexandr Snitko 87 – Valeriy Sheludko 42. Att: 30,000]
09/08/1970 Karpaty Lviv 1-1 Krylya Sovetov Kuibyshev [Lev Brovarskiy 9 – Yuriy Yutkin 42. Att: 38,000]
09/08/1970 Kuban Krasnodar 2-0 Shakhtyor Karaganda [Nikolai Voznyuk 37, Ilya Mironskiy 55. Att: 5,000]
09/08/1970 Lokomotiv Tbilisi 3-0 SKA Khabarovsk [Murman Dzagania 25, 60, David Kipiani 71. Att: 600]
09/08/1970 Metalist Kharkiv 1-0 Kairat Alma-Ata [Vladimir Chaplygin 75. Att: 28,000]
09/08/1970 Moldova Kishinev 2-0 Tekstilschik Ivanovo [Viktor Alekseyev 17, Anatoliy Borshch 41. Att: 11,000]
09/08/1970 Pamir Dushanbe 2-1 Alga Frunze [Valeriy Ananyin 3, Georgiy Martyan 89 – Mikhail Bitchutskiy 26. Att: 7,000]
09/08/1970 SKA Kyiv 0-1 Rubin Kazan [Murat Zadikashvili 29. Att: 1,500]
09/08/1970 Žalgiris Vilnius 3-2 UralMash Sverdlovsk [Vitautas Brivinskas 14, Romualdas Juska 23p, Vitautas Lideka 53 – Anatoliy Novikov 59, Vladimir Borodin 70. Att: 8,000]
11/08/1970 Volgar Astrakhan 3-1 Stroitel Ashkhabad [Gennadiy Kapkov 11, Vladimir Stakhanov 82, 88 – Ravil Menzeleyev 31. Att: 10,000]

Round 31

06/29/1970 SKA Khabarovsk 0-0 Karpaty Lviv [Att: 12,000]
09/15/1970 Daugava Riga 2-0 SKA Kyiv [Nikolai Yermakov 33, Anatoliy Kryukovskiy 86. Att: 4,000]
09/15/1970 Dinamo Leningrad 1-0 Metalist Kharkiv [Vladimir Dudko 44. Att: 18,000]
09/15/1970 Kairat Alma-Ata 2-1 Moldova Kishinev [Viktor Abgolts 39, Yuriy Sevidov 86 pen – Viktor Alekseyev 71. Att: 18,000]
09/15/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 4-3 Pamir Dushanbe [Ravil Aryapov 4, Valeriy Korablyov 33, 67, Boris Kazakov 40 – Valeriy Ananyin 17, Yuriy Pekshev 52, 70. Att: 3,000]
09/15/1970 Lokomotiv Moskva 5-1 Stroitel Ashkhabad [Valeriy Sheludko-2, Rudolf Atamalyan, Vladimir Vaskovskiy, Vladimir Zotikov – Sergei Fomin. Att: 800]
09/15/1970 Rubin Kazan 0-0 Kuban Krasnodar [Att: 15,000]
09/15/1970 Shakhtyor Karaganda 1-1 Dnipro Dnipropetrovsk [Yevgeniy Piunovskiy 45 – Viktor Romanyuk 32p. AttL: 16,000]
09/15/1970 Tekstilschik Ivanovo 2-1 Alga Frunze [Alexandr Piskaryov 55, Vladimir Savinov 90 – Boris Streltsov 75. Att: 7,000]
09/15/1970 UralMash Sverdlovsk 0-1 Lokomotiv Tbilisi [Merab Chelidze 84. Att: 5,000]
09/15/1970 Žalgiris Vilnius 1-2 Volgar Astrakhan [Stanislovas Ramelis 82 – Gennadiy Kapkov 5, Otari Gadelia 89. Att: 8,000]

Round 32

09/19/1970 Daugava Riga 4-1 Volgar Astrakhan [Roberts Skadats 23, Anatoliy Kryukovskiy 38, 57, 90 – Otari Gadelia 60. Att: 2,000]
09/19/1970 Dinamo Leningrad 0-0 Lokomotiv Tbilisi [Att: 12,000]
09/19/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 0-0 Alga Frunze [Att: 1,500]
09/19/1970 Lokomotiv Moskva 4-2 Pamir Dushanbe [Rudolf Atamalyan, Viktor Davydov, Valeriy Sheludko, Dmitriy Dimitriadi – Yuriy Pekshev, Vladimir Makarov pen. Att: 6,000]
09/19/1970 Rubin Kazan 1-0 Metalist Kharkiv [Vladimir Savelyev 52. Att: 10,000]
09/19/1970 Tekstilschik Ivanovo 0-2 Stroitel Ashkhabad [Yakub Urazsahatov 50, Sergei Fomin 61. Att: 10,000]
09/19/1970 UralMash Sverdlovsk 4-1 Kuban Krasnodar [Alexandr Zhuravlyov 4, Anatoliy Novikov 31, Yevgeniy Sesyunin 83, Vyacheslav Vildyayev 88 – Yuriy Kolinko 70. Att: 5,000]
09/19/1970 Žalgiris Vilnius 4-1 SKA Kyiv [Vitautas Lideka 24, Nikolai Artyukh (S) 67og, Leonardas Žukauskas 82, 90 – Pavel Bogodelov 26. Att: 10,000]
09/20/1970 Kairat Alma-Ata 1-1 Karpaty Lviv [Valentin Soldatov 20 – Bogdan Greshchak 47. Att: 30,000]
09/20/1970 Shakhtyor Karaganda 1-0 Moldova Kishinev [Vyacheslav Gusarov 37. Att: 4,000]
09/20/1970 SKA Khabarovsk 1-1 Dnipro Dnipropetrovsk [Vasiliy Ryashin 37 – Alexandr Snitko 90. Att: 8,000]

Round 33

09/23/1970 Daugava Riga 0-2 Žalgiris Vilnius [Vitautas Lideka 50, Yuzef Yurgelevich 84. Att: 3,000]
09/23/1970 Dinamo Leningrad 2-0 Kuban Krasnodar [Viktor Litvinov (K) 84og, Alexandr Nikolayev 87. Att: 1,000]
09/23/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 3-0 Stroitel Ashkhabad [Alexandr Kupriyanov 31, Boris Kazakov 60, 87. Att: 3,000]
09/23/1970 Lokomotiv Moskva 1-0 Alga Frunze [Vladimir Zotikov 79. Att: 1,000]
09/23/1970 Rubin Kazan 1-0 Lokomotiv Tbilisi [Boris Fridman (L) 81og. Att: 5,000]
09/23/1970 SKA Kyiv 0-0 Volgar Astrakhan [Att: 500]
09/23/1970 Tekstilschik Ivanovo 2-0 Pamir Dushanbe [Vitaliy Pargin 56, Alexandr Shulyakov 75. Att: 5,000]
09/23/1970 UralMash Sverdlovsk 0-0 Metalist Kharkiv [Att: 13,000]
09/24/1970 Kairat Alma-Ata 0-0 Dnipro Dnipropetrovsk [Att: 18,000]
09/24/1970 SKA Khabarovsk 1-1 Moldova Kishinev [Alexandr Markin 13 – Vladimir Gasperskiy 34. Att: 8,000]
11/08/1970 Shakhtyor Karaganda 0-1 Karpaty Lviv [Gennadiy Likhachov 77. Att: 15,000]

Round 34

09/11/1970 Karpaty Lviv 2-1 UralMash Sverdlovsk [Lev Brovarskiy 47, Gennadiy Likhachov 74 – Yevgeniy Sesyunin 87. Att: 24,000]
09/29/1970 Alga Frunze 0-1 Kairat Alma-Ata [Vladimir Chebotaryov 33. Att: 21,000]
09/29/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 1-0 Rubin Kazan [Viktor Romanyuk 77. Att: 25,000]
09/29/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 1-2 Lokomotiv Moskva [Gennadiy Platonov 89 – Valeriy Sheludko 57p, Rudolf Atamalyan 60. Att: 9,000]
09/29/1970 Kuban Krasnodar 2-0 Žalgiris Vilnius [Alexandr Mirontsev 29, Viktor Filippov 90p. Att: 4,000]
09/29/1970 Lokomotiv Tbilisi 0-0 SKA Kyiv [Att: 300]
09/29/1970 Metalist Kharkiv 1-0 Daugava Riga [Alexandr Borisenko 35. Att: 6,000]
09/29/1970 Moldova Kishinev 1-0 Dinamo Leningrad [Yuriy Bystritskiy 62. Att: 7,000]
09/29/1970 Pamir Dushanbe 0-2 Shakhtyor Karaganda [Vladimir Kamshilov 25, Gennadiy Cherevchenko (P) 33og. Att: 5,000]
09/29/1970 Stroitel Ashkhabad 2-1 SKA Khabarovsk [Vyacheslav Popov 7, Sergei Fomin 52 – Oleg Gordeyev 50. Att: 1,500]
09/29/1970 Volgar Astrakhan 3-0 Tekstilschik Ivanovo [Valeriy Kondrashov 6, Otari Gadelia 35, Teimuraz Gvasalia 70 pen. Att: 12,000]

Round 35

10/03/1970 Alga Frunze 1-0 SKA Khabarovsk [Mars Chokmorov 69. Att: 6,000]
10/03/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 1-0 UralMash Sverdlovsk [Viktor Nazarov 82. Att: 12,000]
10/03/1970 Kuban Krasnodar 2-3 Daugava Riga [Ilya Mironskiy 39, Vladimir Fofanov 59 – Roberts Skadats 49p, Ilmars Liepins 53, Nikolai Yermakov 82. Att: 10,000]
10/03/1970 Lokomotiv Moskva 0-0 Tekstilschik Ivanovo [Att: 1,000]
10/03/1970 Lokomotiv Tbilisi 0-1 Žalgiris Vilnius [Beniaminas Želkevicius 3. Att: 300]
10/03/1970 Moldova Kishinev 2-1 Rubin Kazan [Igor Nadein 3, 21 – Murat Zadikashvili 76. Att: 7,000]
10/03/1970 Pamir Dushanbe 1-1 Kairat Alma-Ata [Georgiy Martyan – Oleg Dolmatov. Att: 5,000]
10/03/1970 SKA Kyiv 0-0 Metalist Kharkiv [Att: 3,200]
10/03/1970 Stroitel Ashkhabad 0-0 Shakhtyor Karaganda [Att: 1,500]
10/03/1970 Volgar Astrakhan 3-0 Krylya Sovetov Kuibyshev [Gennadiy Kapkov 50, Teimuraz Gvasalia 58, Otari Gadelia 71. Att: 17,000]
10/04/1970 Karpaty Lviv 4-0 Dinamo Leningrad [Yanosh Gabovda 7, Gennadiy Likhachov 28, 35, Vladimir Bulgakov 69. Att: 23,000]

Round 36

10/07/1970 Alga Frunze 1-1 Shakhtyor Karaganda [Alexandr Kantsurov 78 – Nikolai Bushuyev 88. Att: 6,000]
10/07/1970 Kuban Krasnodar 1-0 SKA Kyiv [Alexandr Gritsenko 5. Att: 3,000]
10/07/1970 Lokomotiv Tbilisi 3-1 Daugava Riga [M.Pchilia 3, Merab Chelidze 10, David Kipiani 90 – Nikolai Yermakov 73. Att: 500]
10/07/1970 Metalist Kharkiv 2-1 Žalgiris Vilnius [Vladimir Chaplygin 36, 88 – Vitautas Brivinskas 5. Att: 7,000]
10/07/1970 Moldova Kishinev 2-2 UralMash Sverdlovsk [Igor Nadein 63, 66 pen – Darvis Hamadiyev 67, 69. Att: 8,000]
10/07/1970 Pamir Dushanbe 2-0 SKA Khabarovsk [Georgiy Martyan 40, Yuriy Pekshev 81. Att: 4,000]
10/07/1970 Stroitel Ashkhabad 0-1 Kairat Alma-Ata [Vladimir Chebotaryov 60. Att: 5,000]
10/07/1970 Tekstilschik Ivanovo 0-0 Krylya Sovetov Kuibyshev [Att: 9,000]
10/07/1970 Volgar Astrakhan 2-0 Lokomotiv Moskva [Otari Gadelia 16, 59. Att: 20,000]
10/08/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 1-0 Dinamo Leningrad [Viktor Romanyuk 50 pen. Att: 20,000]
10/08/1970 Karpaty Lviv 6-0 Rubin Kazan [Lev Brovarskiy 16, 60, Bogdan Greshchak 30, Yanosh Gabovda 33, 87, Roman Pokora 83. Att: 35,000]

Round 37

10/13/1970 Daugava Riga 0-1 Dnipro Dnipropetrovsk [Viktor Nazarov 66. Att: 4,000]
10/13/1970 Dinamo Leningrad 6-0 Pamir Dushanbe [Boris Govorunov 4, 37, Anatoliy Yegorov 10, Vladimir Baskakov 60, Valeriy Pritulin 81, 86. Att: 1,000]
10/13/1970 Kairat Alma-Ata 3-2 Tekstilschik Ivanovo [Vladimir Chebotaryov 1, Mikhail Tyagusov 28, Viktor Abgolts 38 – Sergei Venkov 35, Alexandr Piskaryov 65. Att: 20,000]
10/13/1970 Kuban Krasnodar 2-1 Lokomotiv Tbilisi [Yuriy Kolinko 49, Ilya Mironskiy 84 – Omari Bakhtadze 25. Att: 7,000]
10/13/1970 Metalist Kharkiv 4-0 Volgar Astrakhan [Alexandr Borisenko 9, Boris Pankov 14, Vladimir Chaplygin 48, Viktor Pestrikov 51. Att: 7,000]
10/13/1970 Rubin Kazan 2-1 Alga Frunze [Nikolai Penzin 35, Murat Zadikashvili 85 – Alexandr Kantsurov 5. Att: 5,000]
10/13/1970 Shakhtyor Karaganda 1-1 Krylya Sovetov Kuibyshev [Vyacheslav Gusarov 7 – Ivan Zuyev 26. Att: 12,000]
10/13/1970 SKA Khabarovsk 0-0 Lokomotiv Moskva [Att: 5,000]
10/13/1970 SKA Kyiv 1-3 Karpaty Lviv [Pavel Bogodelov 43 – Gennadiy Likhachov 5, Lev Brovarskiy 19, Yanosh Gabovda 57. Att: 12,000]
10/13/1970 UralMash Sverdlovsk 4-0 Stroitel Ashkhabad [Darvis Hamadiyev 20p, 25, 41, Nikolai Vishnyakov 50. Att: 8,000]
10/13/1970 Žalgiris Vilnius 1-0 Moldova Kishinev [Leonardas Žukauskas 90 pen. Att: 10,000]

Round 38

10/17/1970 Daugava Riga 1-0 Moldova Kishinev [Roberts Skadats 75 pen. Att: 2,500]
10/17/1970 Dinamo Leningrad 1-0 Alga Frunze [Vladimir Kopin 10. Att: 1,000]
10/17/1970 Kairat Alma-Ata 0-0 Krylya Sovetov Kuibyshev [Att: 20,000]
10/17/1970 Kuban Krasnodar 0-1 Volgar Astrakhan [Vyacheslav Andronov 88. Att: 8,000]
10/17/1970 Lokomotiv Tbilisi 1-0 Metalist Kharkiv [Omari Bakhtadze 19. Att: 1,000]
10/17/1970 Rubin Kazan 2-1 Stroitel Ashkhabad [Viktor Kolotov 15p, Valentin Maramygin 80 – Viktor Zhilyakov 28. Att: 3,000]
10/17/1970 Shakhtyor Karaganda 3-1 Lokomotiv Moskva [Yevgeniy Piunovskiy 46, Gennadiy Gleb 67, Vyacheslav Gusarov 75 – Rudolf Atamalyan 31. Att: 9,000]
10/17/1970 SKA Khabarovsk 0-2 Tekstilschik Ivanovo [Vladimir Butov 55, Alexandr Piskaryov 65. Att: 4,000]
10/17/1970 SKA Kyiv 1-2 Dnipro Dnipropetrovsk [Mikhail Stuller 41 – Anatoliy Grinko 55, Alexei Khristyan 73. Att: 3,000]
10/17/1970 UralMash Sverdlovsk 1-0 Pamir Dushanbe [Darvis Hamadiyev 14. Att: 5,500]
10/17/1970 Žalgiris Vilnius 1-2 Karpaty Lviv [Vitautas Brivinskas 68 – Yanosh Gabovda 39, Bogdan Greshchak 62. Att: 15,000]

Round 39

10/21/1970 Daugava Riga 0-1 Karpaty Lviv [Yanosh Gabovda 8. Att: 3,500]
10/21/1970 Dinamo Leningrad 3-0 Stroitel Ashkhabad [Vladimir Dudko 47, Vladimir Baskakov 52, Boris Govorunov 58. Att: 5,000]
10/21/1970 Kairat Alma-Ata 2-1 Lokomotiv Moskva [Viktor Abgolts 56, Alexandr Zhuikov 83 – Anatoliy Napreyev 50. Att: 8,000]
10/21/1970 Lokomotiv Tbilisi 0-0 Volgar Astrakhan [Att: 500]
10/21/1970 Metalist Kharkiv 0-0 Kuban Krasnodar [Att: 3,000]
10/21/1970 Rubin Kazan 1-0 Pamir Dushanbe [Viktor Kolotov 15. Att: 3,000]
10/21/1970 Shakhtyor Karaganda 4-0 Tekstilschik Ivanovo [Yevgeniy Piunovskiy 26, 64, Alexei Kotov 37, Alexandr Savchenkov 46. Att: 8,000]
10/21/1970 SKA Khabarovsk 0-0 Krylya Sovetov Kuibyshev [Att: 2,000]
10/21/1970 SKA Kyiv 2-1 Moldova Kishinev [Pavel Bogodelov 25, Mikhail Stuller 55 – Valentin Matveyenkov 10. Att: 300]
10/21/1970 UralMash Sverdlovsk 2-1 Alga Frunze [Vladimir Borodin 41, Darvis Hamadiyev 48 pen – Alexandr Kantsurov 62. Att: 6,000]
10/21/1970 Žalgiris Vilnius 2-3 Dnipro Dnipropetrovsk [Yuzef Yurgelevich 28, Leonardas Žukauskas 78 – Viktor Romanyuk 34p, Alexei Khristyan 67, Roman Schneidermann 86. Att: 2,000]

Round 40

10/27/1970 Alga Frunze 2-0 Žalgiris Vilnius [Pyotr Shubin 68, Mikhail Bitchutskiy 78. Att: 5,000]
10/27/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 1-0 Metalist Kharkiv [Viktor Nazarov 51. Att: 35,000]
10/27/1970 Karpaty Lviv 4-0 Kuban Krasnodar [Yanosh Gabovda 47, 52, Lev Brovarskiy 50, Gennadiy Likhachov 76. Att: 3,500]
10/27/1970 Kairat Alma-Ata 6-3 Shakhtyor Karaganda [Yuriy Sevidov 31, 53, 71, Vladimir Chebotaryov 34, Viktor Abgolts 52, Mikhail Tyagusov 66 – Yevgeniy Piunovskiy 40, 68, 86. Att: 12,000]
10/27/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 2-2 Dinamo Leningrad [Valeriy Korablyov 7, 23 – Valentin Yablokov 37, Boris Govorunov 42. Att: 8,000]
10/27/1970 Lokomotiv Moskva 1-0 Rubin Kazan [Anatoliy Napreyev 74. Att: 300]
10/27/1970 Moldova Kishinev 1-1 Lokomotiv Tbilisi [Igor Bordovskikh 12 – Yelguja Khutsishvili 23. Att: 8,000]
10/27/1970 Pamir Dushanbe 1-0 SKA Kyiv [Georgiy Martyan 87. Att: 2,500]
10/27/1970 Stroitel Ashkhabad 0-2 Daugava Riga [Ilmars Liepins 74, Grigoriy Kuznetsov 83. Att: 3,000]
10/27/1970 Tekstilschik Ivanovo 0-0 UralMash Sverdlovsk [Att: 4,000]
10/27/1970 Volgar Astrakhan 1-0 SKA Khabarovsk [Otari Gadelia 23. Att: 18,000]

Round 41

10/31/1970 Alga Frunze 0-2 SKA Kyiv [Anatoliy Ogirchuk 35, 60. Att: 4,000]
10/31/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 4-1 Lokomotiv Tbilisi [Anatoliy Grinko 34, 38, Viktor Nazarov 55, Yevgeniy Toropov 68 – David Kipiani 78. Att: 10,000]
10/31/1970 Karpaty Lviv 2-0 Metalist Kharkiv [Yanosh Gabovda 21, 45. Att: 38,000]
10/31/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 1-0 UralMash Sverdlovsk [Ravil Aryapov 8. Att: 1,500]
10/31/1970 Lokomotiv Moskva 4-3 Dinamo Leningrad [Rudolf Atamalyan, Valeriy Sheludko, Vladimir Vaskovskiy, Tagir Aliyakberov – Boris Govorunov-2, Vladimir Dudko. Att: 300]
10/31/1970 Moldova Kishinev 0-0 Kuban Krasnodar [Att: 5,000]
10/31/1970 Pamir Dushanbe 1-2 Daugava Riga [Vladimir Makarov 40 pen – Grigoriy Kuznetsov 1, Anatoliy Kryukovskiy 55. Att: 2,000]
10/31/1970 Shakhtyor Karaganda 3-0 SKA Khabarovsk [Yevgeniy Piunovskiy 20, Serik Ashirbekov 55, Vyacheslav Gusarov 77. Att: 7,000]
10/31/1970 Stroitel Ashkhabad 0-1 Žalgiris Vilnius [Algirdas Vaitkus 83. Att: 1,000]
10/31/1970 Tekstilschik Ivanovo 2-1 Rubin Kazan [Yuriy Pyanov 35, Vladimir Butov 42 – Vladimir Kadyrov 30. Att: 4,000]
10/31/1970 Volgar Astrakhan 0-0 Kairat Alma-Ata [Att: 18,000]

Round 42

11/04/1970 Alga Frunze 1-0 Daugava Riga [Mikhail Bitchutskiy 49. Att: 3,000]
11/04/1970 Dnipro Dnipropetrovsk 5-0 Kuban Krasnodar [Anatoliy Grinko 15, Viktor Miroshin 17, Viktor Nazarov 43, 49, Nikolai Pinchuk 77. Att: 25,000]
11/04/1970 Karpaty Lviv 2-0 Lokomotiv Tbilisi [Igor Kulchitskiy 69p, Yanosh Gabovda 83. Att: 21,000]
11/04/1970 Kairat Alma-Ata 3-1 SKA Khabarovsk [Yuriy Sevidov 4, Oleg Dolmatov 16, Viktor Abgolts 42 – Viktor Slesaryov 20. Att: 16,000]
11/04/1970 Krylya Sovetov Kuibyshev 0-0 Rubin Kazan [Att: 3,000]
11/04/1970 Lokomotiv Moskva 2-1 UralMash Sverdlovsk [Tagir Aliyakberov 52, Rudolf Atamalyan 64 – Darvis Hamadiyev 67. Att: 500]
11/04/1970 Moldova Kishinev 1-1 Metalist Kharkiv [Anatoliy Teslev 7 – Vladimir Chaplygin 87. Att: 6,000]
11/04/1970 Pamir Dushanbe 2-1 Žalgiris Vilnius [Yuriy Pekshev 55, Vladimir Makarov 75 – Romualdas Juska 1. Att: 3,000]
11/04/1970 Stroitel Ashkhabad 0-0 SKA Kyiv [Att: 1,500]
11/04/1970 Tekstilschik Ivanovo 2-1 Dinamo Leningrad [Alexandr Piskaryov 4, Vladimir Savinov 7 – Vladimir Kopin 81. Att: 4,000]
11/04/1970 Volgar Astrakhan 2-0 Shakhtyor Karaganda [Gennadiy Kapkov 1, Vladimir Stakhanov 67. Att: 12,000]

Top scorers:

Class "A" - Second Group (Third Level)

Zone I

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 W D L GS-GA PT
1 Metalurh Zaporizhzhya1 1-0 2-1 3-2 3-0 1-0 2-1 3-0 0-0 4-2 4-1 2-0 1-0 2-0 3-1 2-0 2-0 6-0 2-2 4-0 2-0 2-0 26 10 6 73-33 62
2 Tavriya Symferopol 3-2 3-0 3-1 0-0 1-1 1-0 3-0 1-1 1-1 4-0 2-0 1-0 1-1 3-0 2-2 2-1 4-0 0-0 0-0 3-2 4-0 21 15 6 70-36 57
3 Avtomobilist Zhytomyr 3-0 3-2 3-2 0-1 4-0 4-1 1-1 3-0 3-1 2-0 1-0 0-0 3-1 1-0 2-0 3-1 0-0 1-0 4-1 2-0 4-1 20 15 7 61-27 55
4 Spartak Ivano-Frankivsk 1-1 1-1 0-0 2-1 1-0 1-0 3-1 2-1 1-0 1-1 1-0 1-0 2-2 2-1 3-1 2-4 1-1 3-1 1-0 2-0 0-0 18 14 10 58-53 50
5 Sudnobudivnyk Mykolayiv 1-1 0-1 0-0 4-1 0-0 1-2 0-0 3-1 0-0 0-0 2-0 2-1 1-0 2-2 0-2 1-0 0-1 3-1 2-0 2-0 1-0 17 14 11 47-36 48
6 Azovets Zhdanov 1-1 1-1 0-0 1-1 1-1 4-1 3-0 1-0 1-0 2-1 2-2 0-0 2-0 2-1 2-0 3-1 0-2 1-1 2-0 0-0 0-0 15 18 9 44-34 48
7 Zirka Kirovohrad 1-1 3-0 2-1 4-1 1-0 2-0 1-0 3-2 1-1 1-0 1-2 2-1 3-0 0-0 0-0 2-0 0-1 1-0 1-2 1-1 2-1 19 9 14 48-41 47
8 Bukovyna Chernivtsi 2-1 0-1 0-0 1-1 0-1 1-1 1-0 3-1 1-0 1-0 3-1 2-0 1-1 0-1 2-1 1-0 2-1 5-0 1-0 6-1 2-0 17 12 13 45-39 46
9 Shakhtar Kadiyivka 0-1 0-0 1-0 2-0 2-3 3-1 0-1 0-0 4-0 2-2 2-2 0-0 1-0 3-1 3-0 2-0 5-1 1-0 2-1 1-0 3-1 16 13 13 49-37 45
10 Lokomotyv Kherson 2-1 1-3 2-2 2-2 1-1 1-0 2-1 3-0 1-0 0-1 1-0 2-0 3-1 2-2 5-1 4-0 3-1 2-3 4-2 4-1 2-0 16 12 14 60-50 44
11 Desna Chernyhiv 1-2 2-5 1-1 3-1 2-1 1-0 0-1 3-1 0-0 1-0 3-0 1-0 1-0 1-1 1-0 0-0 5-1 2-0 0-1 1-0 1-0 17 10 15 43-45 44
12 Shakhtar Gorlivka 0-1 1-1 0-0 4-1 1-2 0-0 0-0 0-1 1-2 1-1 3-1 2-2 1-0 2-1 3-1 0-0 1-0 2-1 1-0 2-2 2-0 14 13 15 42-47 41
13 Budivelnyk Poltava 1-0 0-2 1-0 1-2 2-1 0-0 1-2 1-1 0-0 1-0 1-1 0-1 4-0 1-0 1-0 1-0 0-0 4-0 1-0 1-1 1-1 13 13 16 33-34 39
14 SKA Lviv 1-1 2-2 0-0 1-1 3-0 0-1 1-1 0-0 1-0 1-0 1-0 1-0 0-1 2-2 0-0 0-0 1-2 2-1 1-0 1-0 0-1 12 15 15 30-41 39
15 Kryvbas Kryvyi Rih 0-0 0-1 1-1 5-2 3-0 0-0 2-0 0-1 1-1 1-1 2-1 5-0 1-1 2-0 3-0 3-0 0-0 3-0 3-1 1-0 1-4 12 14 16 52-48 38
16 Spartak Brest 3-2 1-4 0-1 0-0 0-0 0-3 1-1 0-0 0-1 2-2 0-0 2-1 1-0 0-1 1-0 1-0 2-0 2-0 3-0 0-0 1-0 12 13 17 32-48 37
17 Avanhard Ternopil 1-1 2-0 1-1 0-0 1-1 2-1 0-2 0-0 0-1 2-0 5-0 0-0 2-0 0-0 2-1 0-2 1-1 1-0 0-0 4-1 3-1 12 12 18 38-47 36
18 Neman Grodno 1-2 1-2 0-0 0-1 0-0 1-2 3-0 1-0 1-0 0-1 1-0 1-1 0-1 1-1 0-0 0-1 1-0 0-1 2-1 0-0 0-0 11 13 18 27-48 35
19 Baltika Kaliningrad 0-0 3-1 0-0 0-0 0-0 0-0 0-1 2-1 0-0 0-0 0-2 0-2 1-0 0-0 1-0 2-0 0-1 1-0 1-0 0-2 0-1 10 11 21 24-51 31
20 SKA Odesa 0-1 1-1 0-3 0-2 1-5 0-1 1-0 2-1 0-0 1-0 0-1 0-1 2-0 0-1 3-0 1-1 2-1 0-0 4-1 1-0 3-0 12 6 24 34-56 30
21 Spartak Sumy 1-2 1-0 0-3 0-2 0-1 2-3 2-1 1-1 1-1 2-2 0-0 1-1 1-1 0-1 2-0 0-0 0-1 2-0 0-1 2-1 1-0 7 14 21 31-57 28
22 GomSelMash Gomel 0-1 0-0 1-0 0-4 0-3 1-1 0-0 0-1 1-0 0-1 0-1 0-1 0-2 0-1 1-1 0-0 4-1 0-1 1-0 1-2 1-1 7 10 25 22-55 24
1 - Metalurh Zaporizhzhya is promoted to Class “A” First Group

Zone II

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 W D L GS-GA PT
1 Shinnik Yaroslavl3   2-0 1-2 2-1 0-2 2-0 4-3 1-1 0-0 1-0 3-0 3-1 2-0 2-1 3-1 5-2 3-1 2-0 3-1 4-0 1-0 1-0 24 14 4 66-31 62
2 Avtomobilist Nalchik 0-0   4-0 2-0 3-1 5-0 3-1 4-0 1-1 1-0 2-0 0-0 1-0 0-0 1-0 2-0 2-0 3-0 0-0 1-0 1-1 7-0 22 15 5 58-17 59
3 Volga Kalinin 2-3 1-2   1-0 2-0 2-1 1-0 4-1 1-0 0-1 0-0 2-1 1-1 0-0 3-0 3-0 1-1 2-0 1-0 2-0 2-0 1-1 22 11 9 57-31 55
4 Metallurg Tula 1-1 1-0 0-0   2-0 0-1 4-1 6-1 0-2 3-0 2-1 2-0 2-1 0-0 3-2 6-0 2-2 4-0 0-0 4-0 10-0 5-1 21 11 10 80-38 53
5 Mashuk Pyatigorsk 2-1 0-1 1-0 1-0   0-0 1-0 2-1 0-0 3-1 0-1 3-0 1-0 1-1 0-0 1-0 1-2 2-2 3-0 3-0 4-2 5-0 17 16 9 52-36 50
6 Dinamo Stavropol 0-3 0-0 2-1 0-0 0-0   2-1 2-0 1-3 2-0 1-0 2-2 3-2 0-0 2-1 1-0 2-0 1-1 1-0 2-0 2-0 1-0 15 16 11 37-38 46
7 Metallurg Lipetsk 0-0 0-1 0-2 2-0 1-1 1-0   0-0 1-0 1-1 4-1 2-0 3-0 1-1 1-1 1-1 2-1 1-0 1-0 1-0 3-1 1-0 17 10 15 51-48 44
8 Lokomotiv Kaluga 1-2 1-0 0-0 1-1 1-1 0-0 1-1   3-1 1-1 1-0 1-1 2-1 3-0 2-1 0-0 1-1 4-0 3-2 1-0 2-1 3-0 14 16 12 47-56 44
9 Trud Voronezh 0-1 0-0 0-1 0-2 0-2 0-0 3-0 5-1   1-0 2-0 0-2 1-0 5-2 1-1 2-2 1-0 4-1 2-0 0-0 4-1 3-0 16 11 15 56-43 43
10 Dinamo Batumi 1-1 3-1 1-0 1-1 1-1 2-1 0-0 0-1 2-1   1-0 3-1 2-1 1-0 0-0 1-1 1-0 2-1 0-0 1-0 0-0 2-0 14 15 13 35-40 43
11 Druzhba Maikop 0-0 1-2 1-3 1-2 3-0 1-0 0-1 1-1 2-0 2-0   1-0 2-1 2-1 1-0 2-0 1-0 0-1 1-1 4-0 2-0 1-0 15 12 15 36-34 42
12 Salyut Belgorod1 0-0 0-0 1-0 2-1 0-0 1-1 5-3 6-2 2-0 0-0 0-0   0-0 0-1 1-0 2-2 1-1 0-0 1-0 2-0 3-2 1-0 13 16 13 46-45 42
13 Shirak Leninakan 0-0 2-3 0-1 0-1 1-1 3-1 1-0 1-1 1-0 3-1 1-1 1-0   1-0 1-1 5-1 1-0 1-0 1-0 1-0 6-1 1-0 15 11 16 44-43 41
14 Torpedo Taganrog 3-1 0-1 1-1 1-3 0-0 0-0 0-1 1-0 2-2 1-1 0-0 1-0 1-0   3-0 3-2 2-0 0-0 2-1 1-0 1-0 2-0 13 15 14 36-43 41
15 Volga Gorkiy 0-0 0-0 2-1 1-2 0-0 0-0 3-2 1-1 1-1 2-0 0-0 2-1 0-1 0-0   3-2 2-2 2-0 1-0 1-0 4-1 6-0 12 15 15 47-46 39
16 Saturn Rybinsk 0-0 0-0 2-2 3-0 1-1 0-0 2-1 1-0 2-1 1-1 0-0 3-0 0-0 4-0 2-1   1-1 2-1 2-0 0-2 0-0 1-0 11 17 14 44-56 39
17 Dinamo Makhachkala 1-2 0-0 1-3 2-2 1-1 2-0 0-1 1-2 0-2 2-0 2-1 0-0 1-2 2-0 2-1 1-0   3-0 1-1 1-0 2-1 2-1 13 11 18 45-55 37
18 Dila Gori 0-0 0-0 0-0 2-4 2-1 2-0 2-1 2-0 3-0 0-0 1-0 1-1 5-1 5-2 1-0 0-1 5-1   0-0 0-0 1-0 2-0 13 11 18 43-56 37
19 Stal Volgograd2 1-1 0-0 1-2 2-2 1-2 1-1 1-1 0-0 1-0 0-1 1-1 2-2 0-0 1-0 1-1 3-0 3-1 2-0   2-0 1-2 0-0 8 18 16 33-40 34
20 Dinamo Kirovabad 1-2 2-0 0-1 0-1 2-2 1-1 3-0 3-0 2-3 2-0 0-0 3-1 2-0 0-0 2-0 0-0 2-0 4-1 0-1   3-0 3-0 12 8 22 37-46 32
21 Dinamo Bryansk 1-1 0-4 1-1 1-0 0-1 1-1 0-2 1-2 2-2 2-1 0-0 0-2 0-0 2-1 2-4 1-1 0-1 3-0 0-0 2-0   2-1 7 11 24 34-79 25
22 Polad Sumgait 1-2 0-0 0-4 0-0 3-1 0-2 1-4 0-0 0-3 1-1 0-1 0-3 1-1 0-1 0-1 3-2 1-3 2-1 0-2 0-0 2-0   4 8 30 19-82 16
1 - Spartak Belgorod changed name to Salyut Belgorod.
2 - Traktor Volgograd changed name to Stal Volgograd.
3 - Shinnik Yaroslavl is promoted to Class “A” First Group.

Zone III

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 W D L GS-GA PT
1 Kuzbass Kemerovo4   3-1 1-0 2-1 2-1 2-1 1-0 4-1 1-0 0-0 2-0 1-0 2-0 1-0 1-1 3-0 1-0 0-1 1-0 1-1 1-1 5-0 24 9 9 61-37 57
2 Spartak Yoshkar-Ola 1-0   1-0 2-1 2-0 1-0 3-0 2-2 1-0 1-0 1-1 1-0 2-0 1-0 2-1 1-0 1-2 2-0 2-0 4-0 1-0 2-0 24 7 11 46-30 55
3 Irtysh Omsk 2-2 1-1   3-1 6-1 1-0 0-0 2-1 1-1 2-0 1-0 1-1 4-0 2-1 1-0 1-0 6-0 2-0 1-0 4-0 2-0 2-0 20 14 8 63-28 54
4 TomLes Tomsk 0-0 1-0 1-0   1-1 1-0 2-0 2-0 1-0 0-0 2-1 2-0 0-0 0-0 1-0 3-0 2-1 1-0 1-0 0-0 1-0 1-0 17 16 9 36-28 50
5 Vostok Ust-Kamenogorsk 2-1 0-0 2-1 0-0   1-0 3-0 1-1 1-1 1-0 2-1 3-1 0-0 2-0 3-1 1-0 3-1 1-0 2-2 0-2 4-0 3-0 19 11 12 51-39 49
6 SKA Chita 1-0 1-0 2-2 1-0 2-1   0-0 3-1 1-0 3-0 2-0 1-1 2-2 1-0 3-1 2-1 2-0 1-0 1-1 3-0 6-0 4-0 19 10 13 56-35 48
7 Politotdel Tashkent Region 4-1 1-0 2-1 1-1 2-0 1-0   1-0 1-0 2-1 4-0 4-0 3-0 2-0 1-2 2-1 3-1 1-1 2-0 2-0 0-0 0-0 19 10 13 48-44 48
8 Zvezda Perm 1-0 3-1 2-0 0-1 2-1 0-0 3-1   1-1 0-0 0-1 1-0 1-1 4-1 2-0 0-0 1-0 1-0 2-1 3-0 3-0 0-0 17 13 12 49-37 47
9 Dinamo Barnaul 5-1 1-0 2-2 1-1 0-4 2-1 6-0 3-1   2-0 4-1 0-0 3-0 1-2 2-1 6-1 2-0 1-1 0-0 0-0 0-0 4-0 17 11 14 60-44 45
10 Luch Vladivostok 0-0 0-0 0-0 1-0 1-0 2-1 0-0 2-1 0-1   2-2 0-1 1-1 0-0 4-1 1-0 1-0 2-0 2-2 1-0 2-0 1-0 16 13 13 35-33 45
11 Neftyannik Fergana 1-3 2-0 1-0 2-0 1-0 2-1 3-1 0-2 3-1 2-0   2-1 1-1 2-0 1-2 1-1 1-0 2-1 0-0 10-1 2-1 1-0 19 7 16 56-55 45
12 Selenga Ulan-Ude 1-1 1-1 1-1 1-1 2-1 2-3 0-0 1-0 1-2 0-0 1-0   1-1 2-0 2-1 3-0 5-0 0-0 1-1 1-0 1-0 1-0 15 14 13 41-39 44
13 Metallurg Chimkent 3-2 1-3 1-0 1-0 1-0 3-1 3-0 1-0 2-0 0-1 1-2 1-1   0-1 2-0 4-1 3-0 1-2 1-1 0-2 2-0 5-0 15 11 16 44-46 41
14 Torpedo Togliatti1 1-2 0-1 0-0 0-0 0-0 2-0 5-1 1-1 1-0 2-1 1-0 0-0 1-0   2-0 1-2 2-1 0-1 0-0 3-0 3-2 3-0 14 12 16 39-38 40
15 Sokol Saratov 0-1 0-1 0-3 1-2 3-0 0-0 3-0 2-0 0-2 1-1 6-1 1-0 2-0 2-1   0-0 0-3 2-1 1-2 3-1 1-0 2-0 16 5 21 47-51 37
16 Volga Ulyanovsk 1-0 2-0 1-1 1-1 0-1 1-1 0-3 1-1 2-0 1-0 0-1 3-0 0-1 0-0 1-0   1-0 1-0 2-2 0-0 1-0 3-0 12 12 18 35-50 36
17 Stroitel Ufa 1-2 0-0 1-1 2-0 0-1 2-1 0-0 0-0 1-2 2-1 3-0 0-2 1-0 1-0 0-1 1-1   0-1 1-0 1-1 2-1 0-0 14 7 21 36-53 35
18 Avtomobilist Krasnoyarsk2 1-2 0-1 0-0 1-1 0-1 2-1 0-0 1-1 1-1 1-2 2-0 0-1 0-0 1-1 0-0 2-1 0-1   0-0 2-1 2-1 3-0 10 14 18 29-37 34
19 Lokomotiv Chelyabinsk 0-3 3-0 0-0 0-0 0-1 0-0 0-1 0-0 3-0 1-2 1-2 3-0 4-0 1-1 0-1 1-2 1-3 1-1   1-0 3-2 4-2 8 16 18 40-45 32
20 Aeroflot Irkutsk 2-3 0-1 0-3 0-0 0-0 0-2 0-2 0-3 0-1 1-0 2-2 0-3 0-0 1-0 2-1 2-0 2-0 1-0 2-1   2-0 2-1 11 9 22 28-64 31
21 Zenit Izhevsk 1-1 0-1 1-2 5-2 1-1 0-0 1-0 0-1 3-0 0-1 1-1 2-0 0-1 0-0 2-0 2-1 0-2 0-0 1-0 2-1   3-2 9 10 23 35-58 28
22 Traktor Tashkent3 1-1 3-0 0-1 0-0 1-1 0-1 2-0 1-2 3-2 1-2 1-0 0-1 1-0 2-3 0-3 1-1 1-2 1-0 1-0 0-0 2-2   7 9 26 27-71 23
1 - Khimik Togliatti changed name to Torpedo Togliatti.
2 - Rassvet Krasnoyarsk changed name to Avtomobilist Krasnoyarsk.
3 - TashAvtoMash Tashkent changed name to Traktor Tashkent.
4 - Kuzbass Kemerovo is promoted to Class “A” First Group.

Class B (Fourth Level)

Zone Russian Federation-I

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 W D L GS-GA PT
1 Motor Vladimir   2-0 0-0 0-0 0-0 1-0 1-0 0-0 0-0 3-2 2-1 1-0 0-0 3-0 2-1 2-1 4-0 16 14 2 36-17 46
2 Spartak Kostroma 2-3   3-1 1-1 2-1 4-1 3-1 2-2 2-0 5-0 3-0 0-1 1-0 3-0 0-0 0-0 3-0 18 9 5 55-21 45
3 Spartak Mogilyov 0-1 0-0   0-0 1-0 2-0 4-1 1-0 1-0 0-0 2-0 0-2 2-1 1-0 3-0 0-0 1-0 19 5 8 34-19 43
4 Iskra Smolensk 2-1 0-0 3-1   2-1 0-0 1-0 0-0 2-1 2-0 1-0 2-0 1-1 1-0 0-1 1-0 1-0 16 11 5 32-18 43
5 Atlantas Klaipeda1 3-0 1-0 1-0 1-2   1-3 6-0 0-0 1-0 2-1 3-1 3-0 2-0 1-0 4-1 4-2 1-0 16 6 10 49-29 38
6 Onezhets Petrozavodsk 1-1 1-2 0-1 1-0 2-2   1-0 0-0 0-1 4-2 1-1 2-1 1-1 1-0 3-0 2-0 1-0 13 7 12 33-31 33
7 Sever Murmansk 0-1 1-0 1-0 2-0 2-0 2-1   2-0 1-1 0-0 0-0 0-0 2-1 3-1 0-0 1-0 0-0 12 9 11 27-32 33
8 Trudovye Rezervy Kursk 0-0 0-1 0-1 0-0 0-2 0-1 2-0   1-1 0-0 3-1 2-0 2-0 4-0 0-0 2-1 3-0 10 12 10 28-18 32
9 Zvejnieks Liepaja 0-0 0-2 1-0 0-1 0-0 0-0 0-1 0-1   1-0 0-0 1-0 1-0 1-0 0-1 2-0 0-0 9 12 11 18-23 30
10 Electron Novgorod 0-0 1-4 1-2 0-0 3-2 1-2 1-1 0-1 0-0   1-0 4-1 5-1 2-0 2-0 3-1 0-1 9 10 13 34-37 28
11 Dvina Vitebsk 1-2 0-3 1-0 1-1 1-0 1-0 1-2 0-0 1-1 1-0   1-1 3-2 0-1 3-0 1-0 1-0 10 8 14 27-36 28
12 Mashinostroitel Balashikha 0-1 0-0 0-2 1-1 2-0 3-1 2-0 1-0 0-0 1-1 1-1   1-0 0-1 0-0 1-1 3-2 9 10 13 25-34 28
13 Dinamo Vologda 1-1 0-2 1-2 3-1 1-1 1-0 1-0 1-0 3-0 0-0 2-1 3-1   0-0 2-1 0-0 2-0 9 9 14 29-35 27
14 Desna Bryansk 1-1 1-1 0-1 1-3 1-3 2-0 2-0 1-1 4-3 0-3 2-1 0-0 2-1   2-1 1-0 2-1 10 6 16 26-43 26
15 Metallurg Cherepovets 0-0 2-3 0-1 1-0 0-0 0-2 0-0 0-4 1-1 0-1 0-1 1-2 1-0 1-0   3-1 3-0 8 9 15 22-38 25
16 Spartak Oryol 0-2 1-1 1-2 0-1 2-1 1-0 1-1 1-0 0-1 0-0 1-0 1-0 0-0 2-1 0-0   2-0 7 10 15 20-33 24
17 Electron Pskov 1-1 0-2 1-2 0-2 0-2 0-1 1-3 1-0 0-1 2-0 1-2 2-0 1-0 0-0 1-3 0-0   5 5 22 15-46 15
1 - Granitas Klaipeda changed name to Atlantas Klaipeda.

Zone Russian Federation-II

Subgroup 1

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 W D L GS-GA PT
1 Spartak Ryazan 4-2 3-1 2-1 4-1 1-0 1-1 1-1 1-0 1-0 1-0 2-0 2-1 2-0 4-0 4-0 2-0 0-1 18 10 6 55-28 46
2 Meshakhte Tkibuli 0-0 3-2 2-0 3-2 0-0 2-1 3-1 2-1 2-2 4-2 5-4 2-0 4-0 +:- 2-0 0-1 +:- 16 13 5 46-34 45
3 Torpedo Yeisk 0-0 1-1 2-0 0-0 0-0 3-0 1-1 1-0 4-0 1-1 1-0 3-0 3-1 6-0 4-0 3-0 +:- 16 11 7 49-23 43
4 Metallurg Rustavi 1-0 1-1 1-0 3-1 2-2 2-0 0-0 1-0 5-0 1-0 1-0 3-1 0-1 1-0 2-1 3-2 3-0 18 7 9 41-29 43
5 Guria Lanchkhuti 3-1 0-0 2-2 2-0 0-0 3-0 2-1 4-0 3-0 0-0 1-0 0-0 3-0 6-1 5-1 4-1 2-0 15 11 8 53-28 41
6 Kolkhida Poti 1-1 0-0 1-1 0-0 0-0 3-2 1-0 5-2 3-0 2-2 4-1 0-0 1-1 2-0 3-1 4-1 0-0 11 19 4 41-27 41
7 Mertskhali Makharadze 1-1 3-0 2-1 3-3 0-0 1-2 1-0 2-0 4-0 0-0 2-1 3-2 2-1 2-0 3-0 5-1 1-0 16 8 10 49-37 40
8 Spartak Saransk 1-1 0-0 0-0 2-1 2-0 2-0 1-0 1-0 0-0 1-2 1-1 2-0 1-0 3-0 +:- 3-0 0-0 12 14 8 31-22 38
9 Kakheti Telavi 3-1 1-1 2-0 1-0 1-0 2-0 0-0 1-0 0-0 2-1 1-0 4-1 1-0 3-0 3-0 1-1 2-2 16 5 13 41-38 37
10 Sulori Vani 2-3 -:+ 0-1 1-0 0-0 1-1 2-1 1-1 3-1 1-0 2-1 3-1 1-0 +:- 1-0 1-0 +:- 13 7 14 29-44 33
11 Progress Kamensk 1-1 0-1 1-1 1-1 0-2 0-0 2-2 1-0 0-3 1-2 3-2 1-2 1-0 5-0 3-0 3-2 +:- 9 14 11 40-41 32
12 Metallurg Krasny Sulin 1-0 1-0 1-0 0-0 0-3 1-1 0-1 1-0 2-1 1-0 0-0 0-0 1-3 1-0 0-0 0-0 +:- 10 10 14 24-35 30
13 Dinamo Sukhumi 0-0 1-1 0-0 1-2 1-0 1-1 2-0 0-1 3-1 2-0 3-1 0-1 1-1 -:+ 1-1 3-0 +:- 9 11 14 31-37 29
14 Orbita Belaya Kalitva1 2-1 0-0 0-1 0-1 1-1 2-1 2-1 0-0 2-0 2-1 1-1 1-1 1-1 0-0 0-1 0-0 +:- 9 11 14 26-36 29
15 Alazani Gurjaani 2-5 2-2 2-1 0-1 3-3 1-1 2-4 1-2 2-0 3-2 3-3 1-0 1-1 1-0 2-0 1-0 2-1 10 6 18 31-67 26
16 Spartak Tskhinvali 1-4 3-1 0-1 0-1 1-0 1-1 0-0 1-1 1-2 2-1 0-2 1-1 0-2 2-1 6-0 1-1 +:- 7 7 20 25-56 21
17 Spartak Tambov 0-0 0-1 0-2 3-0 2-0 0-1 0-1 1-1 1-2 0-1 1-1 0-1 1-0 0-2 2-1 2-0 0-0 6 8 20 24-52 20
18 Trud Novorossiysk2 0-1 1-1 1-2 -:+ -:+ -:+ -:+ 1-1 -:+ 1-1 1-1 0-0 1-0 1-1 -:+ 2-0 4-1 4 10 20 17-19 18
1 - Kalitva Belaya Kalitva changed name to Orbita Belaya Kalitva.
2 - Tsement Novorossiysk changed name to Trud Novorossiysk.

Subgroup 2

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 W D L GS-GA PT
1 Terek Grozny 0-0 4-0 1-1 6-0 3-0 2-0 1-1 4-0 3-0 1-0 1-0 5-0 6-0 5-0 5-1 5-1 7-1 21 8 5 84-24 50
2 Khimik Novomoskovsk 1-0 0-0 1-0 1-0 1-1 1-0 2-1 6-0 3-2 2-0 0-0 2-0 1-0 6-0 6-0 3-1 2-1 21 7 6 56-25 49
3 Narzan Kislovodsk 2-2 3-2 0-0 1-0 2-0 2-0 1-0 3-0 2-0 0-1 1-0 2-0 1-0 6-0 2-1 3-0 +:- 16 12 6 41-22 44
4 Avtomobilist Yerevan 2-2 0-1 0-0 1-0 2-0 2-1 5-1 1-1 3-0 1-1 8-1 2-0 1-1 3-1 4-0 3-0 1-0 14 13 7 49-23 41
5 Znamya Truda Orekhovo-Zuyevo 2-1 4-0 1-0 +:- 1-1 0-0 2-1 0-0 4-0 3-0 2-0 2-0 7-0 3-1 4-0 6-0 +:- 16 9 9 45-27 41
6 Meteor Zhukovskiy 2-2 0-0 1-0 1-0 0-0 2-1 2-0 2-0 1-1 5-0 7-0 2-0 2-0 4-0 3-0 1-0 +:- 14 10 10 45-30 38
7 Kovrovets Kovrov 3-1 1-0 1-1 1-0 0-0 0-0 3-2 3-0 2-4 3-0 2-1 1-0 1-1 3-1 2-0 3-0 +:- 14 8 12 41-36 36
8 Oka Stupino 0-0 0-2 1-0 0-0 3-0 2-0 1-3 1-0 2-0 1-1 2-0 2-0 1-0 0-0 3-0 5-3 1-0 12 11 11 38-38 35
9 Sevan Oktemberyan 3-0 3-1 3-3 2-2 2-1 1-1 3-2 4-2 2-2 4-0 3-3 4-2 0-0 4-1 3-3 3-1 2-0 11 12 11 57-59 34
10 Lori Kirovakan 1-0 3-2 1-1 2-1 1-1 0-1 3-2 2-0 1-1 0-0 2-0 4-0 3-0 2-1 2-2 2-1 1-0 13 8 13 45-47 34
11 Vinogradar Derbent 0-1 0-0 1-1 0-0 3-0 2-1 3-0 0-0 2-0 0-0 3-0 0-0 0-0 2-1 2-0 2-0 2-0 11 12 11 27-37 34
12 Karabakh Stepanakert 0-3 2-0 2-2 1-1 0-0 2-2 2-1 1-1 1-0 2-1 2-0 2-2 1-0 2-1 2-0 3-1 3-0 11 12 11 42-57 34
13 Kolos Aleksandrovskaya 2-3 0-1 0-0 1-0 4-0 1-0 0-0 1-1 3-1 4-0 4-1 3-0 4-1 3-0 2-1 3-0 +:- 12 8 14 41-41 32
14 Uralan Elista 0-2 1-2 0-1 0-0 0-1 1-0 1-0 2-0 2-1 0-2 5-0 2-2 1-0 2-1 0-0 2-0 3-0 9 9 16 27-45 27
15 Tekstilshchik Mingechaur 0-3 1-1 0-0 2-3 1-0 2-1 0-0 1-1 3-2 3-2 1-0 1-1 1-1 1-0 0-0 1-1 2-1 8 9 17 29-66 25
16 Lernagorts Kafan 1-1 0-4 1-0 0-1 0-1 2-2 2-0 1-1 2-2 2-1 0-0 2-2 1-0 1-1 2-0 5-0 1-1 6 12 16 33-62 24
17 Araz Nakhichevan 0-4 1-2 0-0 -:+ 0-0 2-0 0-1 1-1 1-3 1-0 1-1 1-2 0-0 2-0 2-0 3-1 0-2 6 6 22 28-69 18
18 Urozhai Svetlograd -:+ -:+ 0-1 1-1 0-0 2-0 1-1 -:+ 0-0 +:- -:+ 2-2 1-1 1-1 0-1 2-1 2-4 4 8 22 18-38 16

Zone Russian Federation-II Final

Spartak Ryazan 1-1 Terek Grozny
Terek Grozny 1-0 Spartak Ryazan

Zone Russian Federation-III

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 W D L GS-GA PT
1 Kord Balakovo 2-0 0-0 0-2 3-2 0-0 3-2 4-2 4-2 3-1 3-2 2-1 2-0 3-1 2-0 6-1 4-0 2-1 20 9 5 57-29 49
2 Neftyannik Tyumen 1-0 0-0 1-0 2-1 1-1 2-0 2-0 1-0 4-0 2-1 2-0 0-3 2-0 1-0 4-0 3-0 1-0 20 7 7 42-21 47
3 Khimik Dzerzhinsk 3-1 2-2 0-0 2-0 2-0 1-0 1-0 2-0 3-2 4-0 3-1 5-1 4-2 7-1 0-0 4-2 5-0 18 9 7 57-31 45
4 Tyazhmash Syzran 0-0 0-0 1-0 1-0 0-0 1-0 2-0 1-0 0-0 4-0 2-0 2-1 0-0 1-0 2-1 2-1 2-0 17 9 8 37-19 43
5 Dinamo Kirov 1-1 2-0 0-0 4-1 0-1 1-0 2-0 2-2 3-1 2-1 1-0 2-1 2-1 2-0 2-1 2-1 1-0 18 6 10 41-31 42
6 Torpedo Pavlovo 1-1 0-2 0-1 1-0 2-0 4-0 3-0 1-0 0-0 3-0 2-1 1-0 0-0 2-0 5-0 2-0 1-0 15 9 10 39-23 39
7 Khimmashevets Penza 0-0 3-0 3-0 1-0 2-0 0-0 1-1 0-1 0-1 1-0 2-0 2-2 4-1 3-0 1-1 3-0 3-1 15 8 11 45-33 38
8 Torpedo Miass 1-0 2-1 1-0 2-1 1-1 3-2 0-2 1-1 1-0 3-0 3-1 1-0 2-0 3-1 5-0 1-1 1-0 15 8 11 47-37 38
9 Burovik Almetyevsk 1-1 0-0 1-1 0-0 1-0 3-0 4-1 1-0 2-0 1-1 3-1 2-1 0-0 0-0 1-0 1-2 1-1 12 13 9 38-29 37
10 Metallurg Zlatoust 1-1 0-2 1-0 2-1 0-0 0-0 0-1 3-3 1-0 1-2 0-0 3-1 1-0 0-0 1-0 2-0 3-1 13 10 11 32-32 36
11 Lokomotiv Orenburg 0-1 0-0 0-0 1-2 4-2 2-1 3-2 1-0 1-1 2-1 1-0 4-3 0-0 5-1 2-0 4-1 1-0 14 8 12 42-46 36
12 Uralets Nizhniy Tagil 0-1 2-0 1-1 2-1 0-1 3-1 3-0 3-2 3-3 1-1 1-0 1-0 1-0 2-1 4-0 3-1 1-0 15 4 15 40-40 34
13 Energiya Cheboksary 2-1 1-0 6-0 1-0 0-2 1-0 0-1 0-0 0-1 0-0 4-0 3-0 1-1 1-0 1-1 3-0 0-1 11 7 16 40-38 29
14 Zauralets Kurgan 1-1 0-2 2-0 1-1 0-1 0-1 1-1 0-5 1-1 1-0 0-1 0-2 1-0 3-0 4-0 2-1 4-0 8 10 16 31-43 26
15 Neftyannik Salavat 0-1 0-0 2-0 0-2 1-0 0-0 1-1 1-1 0-3 0-1 1-1 1-0 1-1 1-0 1-0 0-0 2-2 6 11 17 18-46 23
16 Khimik Berezniki 0-1 1-2 1-3 0-1 0-0 1-0 0-0 0-1 0-1 0-1 0-0 2-0 1-1 3-0 0-1 3-1 1-0 6 8 20 21-53 20
17 Ufimets Ufa 0-1 0-1 0-2 0-4 1-2 1-0 0-2 1-0 1-0 0-1 0-0 0-1 1-0 2-2 2-1 1-1 3-0 7 6 21 25-58 20
18 Metallurg Magnitogorsk 0-2 0-1 0-1 0-0 0-1 1-3 1-3 1-1 1-0 0-3 1-2 0-1 0-1 0-2 0-0 0-2 1-1 2 6 26 13-56 10

Zone Russian Federation-IV

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 W L D GS-GA PT
1 Sakhalin Yuzhno-Sakhalinsk   1-0 1-0 0-0 2-1 3-0 2-0 1-0 1-0 1-0 1-1 4-0 4-0 3-1 4-0 3-0 2-0 23 7 2 49-11 53
2 Vulkan Petropavlovsk-Kamchatskiy 0-1   2-0 0-1 2-0 0-0 2-1 2-1 1-1 1-0 0-0 2-1 2-0 1-0 4-0 1-0 3-1 16 9 7 32-21 41
3 Granite Tetyukhe 0-0 0-0   1-1 1-1 0-1 4-0 1-0 2-1 1-1 0-0 0-2 6-0 2-0 2-1 2-0 1-1 12 14 6 37-22 38
4 Metallurg Novokuznetsk 2-0 0-1 1-1   1-1 0-0 1-0 3-0 1-1 0-0 3-2 1-0 3-0 5-0 0-0 4-0 3-0 11 15 6 34-18 37
5 Amur Blagoveschensk 0-1 3-1 3-0 2-1   1-0 2-0 2-0 0-0 2-0 0-1 1-1 1-0 1-0 1-1 2-0 2-0 13 10 9 37-27 36
6 Rybak Nakhodka 0-0 0-1 1-0 1-1 1-0   1-0 0-0 1-0 1-0 1-0 1-0 1-2 3-0 1-0 1-0 0-0 13 9 10 23-21 35
7 Gornyak Raichikhinsk 0-0 0-0 0-0 3-0 2-0 0-1   0-0 2-1 2-0 0-0 0-0 1-1 2-1 0-0 2-1 3-1 11 11 10 28-23 33
8 SETM Novosibirsk 0-1 0-0 0-0 2-0 1-1 1-0 0-4   2-1 3-1 1-0 0-0 0-0 3-1 1-0 4-0 1-0 11 11 10 27-27 33
9 Stroitel Kansk1 1-0 0-1 0-1 0-0 1-0 0-0 1-0 1-0   1-0 0-1 4-3 2-0 1-2 1-0 3-0 4-1 11 10 11 27-23 32
10 Sibiryak Bratsk2 0-0 3-0 1-2 0-1 3-0 3-0 1-0 0-0 1-0   2-0 3-1 1-1 2-0 1-0 1-0 4-2 11 8 13 31-27 30
11 Ugolshchik Artyom 0-2 3-1 1-2 0-0 1-1 1-1 1-1 1-1 0-0 0-0   0-0 0-1 1-1 2-1 1-0 2-0 7 16 9 25-24 30
12 Shakhtyor Kiselyovsk 2-2 0-0 1-5 0-0 1-2 2-1 0-1 1-1 0-0 1-0 1-0   1-0 2-2 1-0 3-1 3-1 9 12 11 32-38 30
13 Progress Biysk 1-2 0-0 0-0 1-0 1-1 1-0 0-0 0-1 2-0 2-0 1-0 0-0   4-2 0-0 1-1 1-1 8 13 11 22-37 29
14 Torpedo Rubtsovsk 0-1 1-1 0-0 0-0 2-1 1-0 0-0 1-3 0-0 4-2 1-1 1-0 3-0   1-0 0-1 1-0 8 10 14 26-41 26
15 Shakhtyor Prokopyevsk 0-1 0-1 1-2 1-0 0-0 2-1 1-0 2-0 0-0 0-0 0-4 0-1 0-0 1-0   1-0 1-0 8 9 15 15-30 25
16 Start Angarsk 2-3 3-1 0-0 1-1 2-2 1-1 0-2 1-1 1-2 0-0 0-0 4-3 1-1 0-0 1-1   1-0 5 11 16 25-47 21
17 Avangard Komsomolsk-na-Amure 0-2 0-1 1-1 0-0 0-3 1-3 0-2 2-0 0-0 1-0 1-1 1-1 3-1 0-0 0-1 0-1   3 9 20 18-49 15
1 - Urozhai Kansk changed name to Stroitel Kansk.
2 - Pursei Bratsk changed name to Sibiryak Bratsk.

Zone Ukraine-I

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 W D L GS-GA PT
1 Lokomotyv Vinnytsya 0-0 1-0 2-0 0-0 3-1 4-0 2-0 1-0 3-0 3-0 2-0 1-0 +:- 15 8 3 36-10 38
2 Dynamo Khmelnytskyi 1-0 2-0 1-0 0-0 1-0 3-0 2-2 1-0 3-0 2-1 1-0 3-0 +:- 12 10 4 26-12 34
3 Verkhovyna Uzhgorod 1-0 1-0 1-0 3-1 0-0 1-0 2-1 2-0 1-0 2-1 5-0 0-0 1-0 14 6 6 24-13 34
4 Lokomotyv Donetsk 0-0 0-0 2-0 0-0 3-0 1-2 4-0 2-0 2-0 2-0 4-2 3-0 2-1 12 7 7 37-18 31
5 Shakhtar Sverdlovsk 1-1 0-0 2-0 1-3 0-0 0-1 3-4 4-0 2-1 1-0 1-0 3-0 +:- 11 9 6 27-17 31
6 Karpaty Mukacheve 1-0 2-1 0-1 2-0 0-0 2-2 2-1 3-1 0-0 2-1 4-0 3-0 2-0 11 7 8 30-26 29
7 Avanhard Antratsyt 0-0 1-1 1-0 0-0 0-0 2-2 1-1 0-0 1-0 1-0 2-0 1-0 +:- 9 10 7 18-24 28
8 Dnipro Cherkasy 0-1 2-0 1-1 2-2 1-1 2-1 3-0 4-1 1-2 2-2 3-0 1-0 +:- 9 8 9 33-32 26
9 Torpedo Berdyansk 1-1 0-0 0-0 1-0 0-1 3-0 0-0 1-0 1-0 3-0 0-2 2-1 0-0 7 9 10 16-26 23
10 Shakhtar Oleksandriya 1-1 1-1 0-2 2-2 2-1 0-1 0-0 2-0 3-1 1-0 1-1 1-0 0-0 7 8 11 18-29 22
11 Podillya Kamenets-Podilskyi 0-1 0-0 1-0 1-0 1-0 1-1 1-2 0-0 1-1 3-0 2-0 2-1 +:- 7 7 12 19-27 21
12 Shakhtar Krasny Luch 0-5 0-0 0-0 0-5 0-3 3-1 1-0 0-0 0-0 1-0 1-1 1-0 1-0 7 7 12 13-40 21
13 Shakhtar Torez 1-1 0-2 0-0 0-0 0-1 1-0 2-0 1-0 0-0 1-1 1-0 0-0 0-0 5 8 13 9-26 18
14 Prometei Dniprodzerzhinsk 2-3 2-1 -:+ -:+ 0-1 -:+ 2-1 1-2 -:+ -:+ 0-0 -:+ -:+ 2 4 20 8-14 8

Zone Ukraine-II

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 W D L GS-GA PT
1 Khimik Severodonetsk   4-0 6-0 2-2 2-0 2-0 4-2 1-0 2-0 2-0 2-0 0-0 4-1 0-0 18 8 0 48-10 44
2 Torpedo Lutsk 1-1   2-0 0-0 5-0 1-0 2-0 1-0 1-0 2-0 1-0 1-1 2-1 3-1 12 9 5 27-17 33
3 Avangard Makiyivka 0-1 0-0   1-1 1-1 1-0 2-0 2-0 2-2 2-1 0-0 2-0 1-0 3-0 10 10 6 29-26 30
4 Horyn Rivne 1-1 0-1 0-0   1-1 2-0 1-1 2-0 4-1 2-1 1-0 3-0 3-0 1-0 8 12 6 30-21 28
5 Avangard Kramatorsk 1-4 2-0 2-1 3-1   1-1 0-1 2-2 1-1 1-0 1-1 2-0 3-1 3-0 10 7 9 32-34 27
6 Komunarets Komunarsk 0-2 1-0 1-3 0-0 0-0   2-0 1-0 0-1 3-0 2-0 4-1 1-0 2-0 10 6 10 24-21 26
7 Avanhard Rovenki 1-1 1-0 0-0 1-1 1-0 0-3   1-0 2-1 2-0 1-0 0-0 2-1 3-1 9 8 9 25-29 26
8 Shakhtar Krasnohrad 0-0 1-1 2-0 2-1 1-2 2-0 1-1   2-0 2-0 0-0 1-0 2-0 1-1 8 7 11 23-24 23
9 Energiya Nova Kakhovka 0-1 2-0 1-3 1-1 3-1 0-0 3-2 1-0   3-1 2-1 1-0 4-0 0-2 9 5 12 29-32 23