1990 Soviet Union Football Season

1990 Soviet Premier League (First Level)

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 W D L GS-GA PT
1

Dynamo Kyiv

1-1 4-1 0-1 0-0 4-3 0-0 3-1 3-1 0-1 2-1 1-0 1-2 2-0 2-2 3-0 2-1 1-1 3-1 2-0 2-0 3-0 2-3 0-0 3-0 14 6 4 44-20 34
2

CSKA Moskva

1-1 1-4 0-0 0-0 2-0 3-1 4-5 2-1 2-2 1-2 0-1 0-4 4-0 0-1 2-0 0-0 2-0 4-1 1-0 3-2 1-0 2-1 1-0 7-0 13 5 6 43-26 31
3

Dinamo Moskva

1-0 0-0 0-0 0-0 1-2 1-3 2-1 1-1 1-0 1-5 1-2 2-1 2-0 1-1 3-2 3-2 0-2 2-1 1-0 1-0 0-0 1-1 1-1 1-0 12 7 5 27-24 31
4

Torpedo Moskva

3-4 0-0 0-2 1-3 2-1 3-1 0-2 1-0 0-1 1-0 1-0 2-1 1-1 1-2 1-0 1-0 1-0 1-0 0-0 1-2 2-1 2-1 2-2 1-0 13 4 7 28-24 30
5

Spartak Moskva

1-3 1-3 5-4 1-2 1-2 1-1 2-0 0-1 1-1 2-0 3-1 4-0 0-0 0-0 0-1 3-1 1-0 1-5 6-0 1-0 2-1 1-0 2-0 0-0 12 5 7 39-26 29
6

Dnipro Dnipropetrovsk

1-0 1-2 2-2 2-1 0-1 5-1 1-0 0-1 1-1 0-2 2-2 1-1 0-0 4-2 0-1 2-0 4-1 3-2 0-0 3-0 0-2 3-1 3-1 1-2 11 6 7 39-26 28
7

Ararat Yerevan

0-1 2-1 1-0 4-0 2-1 1-2 0-1 1-2 1-3 0-4 2-2 1-1 0-1 0-0 0-1 1-0 1-0 2-3 0-0 0-0 0-0 3-0 3-0 0-0 8 7 9 25-23 23
8

Shakhtar Donetsk

0-2 2-2 0-4 1-0 0-2 1-1 1-1 2-1 0-0 0-0 0-0 2-4 1-0 0-0 1-0 2-4 1-2 0-0 1-1 2-2 0-2 1-0 3-0 2-3 6 10 8 23-31 22
9

Chornomorets Odesa

0-3 1-2 0-2 0-0 2-3 2-3 0-1 0-1 1-0 1-3 1-0 0-2 1-0 0-1 0-1 4-2 0-0 3-1 0-1 1-0 3-1 1-2 2-0 0-0 8 3 13 23-29 19
10

Pamir Dushanbe

1-1 1-3 0-2 1-4 2-0 1-2 0-1 0-1 0-1 5-1 1-4 2-3 0-1 3-2 2-1 0-0 0-0 1-3 1-1 1-0 3-1 0-1 0-1 1-0 7 4 13 26-34 18
11

Metalist Kharkiv

0-2 0-2 0-1 2-3 0-1 0-1 0-0 2-1 0-6 0-1 0-0 0-3 0-0 0-0 1-1 2-2 1-0 0-1 1-1 0-1 0-0 1-0 1-0 2-1 5 8 11 13-28 18
12

Dinamo Minsk

0-3 3-2 0-1 1-2 0-0 0-1 1-2 1-2 1-2 0-1 2-0 2-3 0-0 0-3 2-0 0-1 1-3 2-1 1-3 1-0 0-0 0-1 3-1 0-2 6 3 15 20-34 15
13

Rotor Volgograd

0-0 0-3 0-1 0-7 1-1 0-1 2-2 0-1 0-2 0-0 1-3 2-1 0-3 0-0 0-3 3-2 0-2 0-0 1-0 0-1 0-1 1-2 1-3 2-0 4 6 14 14-39 14
1 - Georgian teams (Dinamo Tbilisi and Guria Lanchkhuti) withdrew before the start of the tournament, when Georgian Football Federation decided to establish its own championship.
2 - Žalgiris Vilnius withdrew after 1 match played, when Lithuania declared its independence.
3 - Rotor Volgograd was ordered to play in relegation tournament

Round 1

03/01/1990 Dnipro Dnipropetrovsk 3-1 Rotor Volgograd [Vladimir Oskolkov (R) 16og, Eduard Son 31, Nikolai Kudritskiy 63 - Sergei Sergeyev 24. Att: 22,000]
03/04/1990 CSKA Moskva 4-0 Shakhtar Donetsk [Mikhail Kolesnikov 18, Oleg Sergeyev 23, 34, Igor Korneyev 79. Att: 3,900]
03/05/1990 Ararat Yerevan 1-3 Spartak Moskva [Erast Osipyan 54p - Artak Karapetyan (A) 37og, Valeriy Shmarov 37, Sergei Rodionov 78. Att: 23,700]
03/05/1990 Chornomorets Odesa 3-1 Dynamo Minsk [Ivan Getsko 14, Georgiy Kondratyev 34, Ilya Tsymbalar 36 - Andrei Zygmantovich 57. Att: 16,500]
03/05/1990 Dynamo Moskva 1-2 Torpedo Moskva [Andrei Kobelev 51 - Yuriy Savichev 16, Vladimir Grechnev 80. Att: 4,000]
03/05/1990 Pamir Dushanbe 1-1 Dynamo Kyiv [Chary Muhadov 85 - Vladimir Bessonov 4. Att: 20,000]

Round 2

03/09/1990 Ararat Yerevan 0-0 Metalist Kharkiv [Att: 18,200]
03/09/1990 CSKA Moskva 1-1 Dynamo Kyiv [Igor Korneyev 84 - Oleg Protasov 60. Att: 4,000]
03/09/1990 Dynamo Moskva 1-1 Rotor Volgograd [Andrei Chernyshov 78 - Alexandr B.Nikitin 71. Att: 2,800]
03/09/1990 Pamir Dushanbe 2-1 Shakhtar Donetsk [Ravshan Bazarov 60, Hakim Fuzaylov 79 - Sergei Shcherbakov 13. Att: 17,000]
03/12/1990 Dnipro Dnipropetrovsk 1-0 Torpedo Moskva [Nikolai Kudritskiy 38. Att: 24,000]

Round 3

03/16/1990 Dynamo Minsk 2-0 Dnipro Dnipropetrovsk [Sergei Gomonov 53, 63. Att: 23,000]
03/16/1990 Spartak Moskva 5-4 CSKA Moskva [Gennadiy Perepadenko 17, Valeriy Shmarov 20, Sergei Rodionov 26, 85, Sergei Fokin (C) 82og - Valeriy Broshin 11, Igor Korneyev 43, 67p, 74. Att: 35,000]
03/17/1990 Dynamo Kyiv 1-0 Ararat Yerevan [Oleg Protasov 45p. Att: 25,000]
03/17/1990 Metalist Kharkiv 1-1 Pamir Dushanbe [Yuriy Tarasov 87p - Chary Muhadov 8. Att: 15,000]
03/17/1990 Torpedo Moskva 1-0 Chornomorets Odesa [Andrei Rudakov 35. Att: 4,200]

Round 4

03/24/1990 Dynamo Minsk 0-0 Dynamo Moskva [Att: 12,000]
03/24/1990 Metalist Kharkiv 0-1 CSKA Moskva [Dmitriy Kuznetsov 38. Att: 12,000]
03/24/1990 Rotor Volgograd 0-2 Chornomorets Odesa [Georgiy Kondratyev 33, 80. Att: 32,000]
03/24/1990 Shakhtar Donetsk 1-0 Ararat Yerevan [Alexei Kobozev 90. Att: 14,500]
03/24/1990 Spartak Moskva 1-0 Pamir Dushanbe [Sergei Rodionov 33p. Att: 31,800]

Round 5

03/31/1990 CSKA Moskva 1-0 Dynamo Minsk [Igor Korneyev 20. Att: 4,000]
03/31/1990 Dnipro Dnipropetrovsk 1-1 Spartak Moskva [Igor Ledyakhov 87 - Valeriy Shmarov 85. Att: 17,000]
04/01/1990 Ararat Yerevan 3-0 Rotor Volgograd [Babken Melikyan 56, Erast Osipyan 61, Yervand Sukiasyan 73. Att: 13,800]
04/01/1990 Chornomorets Odesa 0-3 Dynamo Kyiv [Oleg Kuznetsov 16, Gennadiy Litovchenko 71, Oleg Protasov 88. Att: 42,500]
04/01/1990 Dynamo Moskva 1-0 Metalist Kharkiv [Igor Sklyarov 45. Att: 3,500]
08/04/1990 Shakhtar Donetsk 2-1 Torpedo Moskva [Sergei Shcherbakov 4, Vladimir Yurchenko 47 - Yuriy Savichev 57. Att: 7,500]

Round 6

04/05/1990 Ararat Yerevan 0-1 Torpedo Moskva [Andrei Afanasyev 26. Att: 18,400]
04/05/1990 Chornomorets Odesa 1-0 Spartak Moskva [Ilya Tsymbalar 6. Att: 23,000]
04/05/1990 Dynamo Kyiv 0-1 Dynamo Moskva [Sergei Derkach 80. Att: 20,000]
04/05/1990 Pamir Dushanbe 3-1 Dynamo Minsk [Ravshan Bazarov 36, Muhsin Muhamadiyev 49, 51 - Viktor Sokol 24. Att: 17,000]
04/05/1990 Shakhtar Donetsk 0-0 Dnipro Dnipropetrovsk [Att: 29,000]

Round 7

04/09/1990 Metalist Kharkiv 0-0 Dnipro Dnipropetrovsk [Att: 11,000]
04/09/1990 Torpedo Moskva 0-2 CSKA Moskva [Oleg Sergeyev 29, Vladimir Tatarchuk 45. Att: 15,500]
04/10/1990 Rotor Volgograd 1-0 Pamir Dushanbe [Oleg Krushin 77. Att: 23,000]
04/10/1990 Shakhtar Donetsk 1-0 Chornomorets Odesa [Sergei Yashchenko 35. Att: 7,500]
04/10/1990 Spartak Moskva 1-2 Dynamo Moskva [Sergei Rodionov 82 - Roman Pilipchuk 71, Sergei Derkach 86. Att: 33,800]

Round 8

04/13/1990 Dnipro Dnipropetrovsk 1-0 Dynamo Kyiv [Eduard Son 31. Att: 17,000]
04/13/1990 Torpedo Moskva 1-0 Pamir Dushanbe [Alexandr Dozmorov 27. Att: 3,500]
04/14/1990 Dynamo Minsk 0-0 Ararat Yerevan [Att: 8,000]
04/14/1990 Dynamo Moskva 2-0 Shakhtar Donetsk [Andrei Mokh 40, Andrei Kobelev 71p. Att: 7,500]
04/14/1990 Metalist Kharkiv 1-0 Chornomorets Odesa [Yuriy Tarasov 49p. Att: 11,000]
04/14/1990 Rotor Volgograd 0-1 CSKA Moskva [Valeriy Broshin 47p. Att: 24,000]

Round 9

04/21/1990 Ararat Yerevan 1-0 Pamir Dushanbe [Sarkis Oganesyan 23p. Att: 8,700]
04/21/1990 Dynamo Kyiv 2-0 Shakhtar Donetsk [Oleg Protasov 38p, Sergei Shmatovalenko 60. Att: 10,300]
04/21/1990 Rotor Volgograd 2-2 Torpedo Moskva [Alexandr B.Nikitin 28, Oleg Stogov 81p - Yuriy Savichev 4, Alexandr Dozmorov 23. Att: 22,000]
04/21/1990 Spartak Moskva 6-0 Metalist Kharkiv [Valeriy Shmarov 32, 50, Igor Shalimov 54, 78, Alexandr Mostovoi 74, 87. Att: 17,000]
04/22/1990 Chornomorets Odesa 1-0 Dnipro Dnipropetrovsk [Vladimir Yeryomin 26. Att: 8,000]

Round 10

04/29/1990 Chornomorets Odesa 2-3 Dynamo Moskva [Georgiy Kondratyev 10, Ivan Getsko 63 - Andrei Kobelev 8, Andrei Mokh 55, Sergei Kiryakov 81. Att: 14,500]
04/29/1990 CSKA Moskva 0-1 Ararat Yerevan [Vitaliy Agasyan 76. Att: 10,000]
04/29/1990 Metalist Kharkiv 0-2 Dynamo Kyiv [Oleg Kuznetsov 31, Ivan Yaremchuk 34. Att: 13,000]
04/29/1990 Shakhtar Donetsk 0-0 Spartak Moskva [Att: 28,000]
04/29/1990 Torpedo Moskva 2-1 Dynamo Minsk [Andrei Rudakov 10p, Nikolai Savichev 62 - Alexandr Metlitskiy 9. Att: 3,300]

Round 11

05/04/1990 Dynamo Moskva 1-0 Dnipro Dnipropetrovsk [Igor Kolyvanov 48. Att: 9,500]
05/06/1990 Dynamo Minsk 3-1 Rotor Volgograd [Mikhail Markhel 23p, Igor Gurinovich 47, Sergei Gerasimets 87 - Oleg Stogov 68. Att: 7,600]
05/06/1990 Metalist Kharkiv 1-1 Shakhtar Donetsk [Vladimir Shcherbak 79p - Andrei Kanchelskis 70. Att: 7,000]
05/06/1990 Pamir Dushanbe 0-2 CSKA Moskva [Mikhail Kolesnikov 3, Sergei Dmitriyev 4. Att: 20,000]
05/06/1990 Spartak Moskva 1-3 Dynamo Kyiv [Valeriy Shmarov 21 - Oleg Salenko 56, Ivan Yaremchuk 58, Oleg Protasov 69. Att: 85,000]

Round 12

05/10/1990 Metalist Kharkiv 1-0 Rotor Volgograd [Ivan Panchishin 18. Att: 9,500]
05/10/1990 Pamir Dushanbe 0-0 Chornomorets Odesa [Att: 12,000]
05/11/1990 Ararat Yerevan 2-2 Dnipro Dnipropetrovsk [Sarkis Oganesyan 44p, Babken Melikyan 64 - Andrei Yudin 23, Eduard Son 67. Att: 11,700]
05/11/1990 Spartak Moskva 2-1 Dynamo Minsk [Valeriy Shmarov 58, Alexandr Mostovoi 61 - Alexandr Metlitskiy 2. Att: 15,000]
05/12/1990 CSKA Moskva 0-0 Dynamo Moskva [Att: 30,000]
08/25/1990 Dynamo Kyiv 4-3 Torpedo Moskva [Gennadiy Litovchenko 5, Sergei Yuran 25, 39, Sergei Zayets 76 - Sergei Agashkov 51, Yuriy Savichev 54, Yuriy Tishkov 65. Att: 14,800]

Round 13

05/13/1990 Rotor Volgograd 0-0 Dynamo Kyiv [Att: 34,000]
05/14/1990 Torpedo Moskva 1-1 Shakhtar Donetsk [Alexandr Dozmorov 13 - Igor Petrov 57. Att: 4,200]
05/15/1990 Dynamo Minsk 0-0 Metalist Kharkiv [Att: 10,000]
05/15/1990 Dynamo Moskva 1-2 Ararat Yerevan [Andrei Chernyshov 51 - Babken Melikyan 4, Vitaliy Agasyan 40. Att: 9,500]
05/15/1990 Dnipro Dnipropetrovsk 4-1 Pamir Dushanbe [Nikolai Kudritskiy 11, Eduard Son 19, 54, 74 - Rashid Rahimov 81p. Att: 13,000]

Round 14

07/11/1990 CSKA Moskva 2-0 Chornomorets Odesa [Dmitriy Kuznetsov 4, 55p. Att: 8,000]
07/11/1990 Pamir Dushanbe 2-0 Dynamo Moskva [Chary Muhadov 21, Rashid Rahimov 88p. Att: 16,000]
07/12/1990 Dynamo Kyiv 3-0 Dynamo Minsk [Oleg Protasov 32, 55p, 74p. Att: 13,600]
07/12/1990 Shakhtar Donetsk 3-0 Rotor Volgograd [Vasiliy Yevseyev 6p, Sergei Yashchenko 8, Andrei Kanchelskis 11. Att: 10,500]
07/12/1990 Spartak Moskva 2-0 Torpedo Moskva [Alexandr Mostovoi 11, Fyodor Cherenkov 47. Att: 25,000]

Round 15

07/16/1990 Chornomorets Odesa 1-0 Ararat Yerevan [Sergei Kuznetsov 56. Att: 10,500]
07/16/1990 Dynamo Minsk 2-0 Shakhtar Donetsk [Viktor Sokol 2, Mikhail Markhel 47. Att: 5,000]
07/16/1990 Dnipro Dnipropetrovsk 2-2 CSKA Moskva [Nikolai Kudritskiy 63, Vadim Tishchenko 70 - Oleg Sergeyev 15, Valeriy Broshin 57. Att: 10,000]
07/16/1990 Rotor Volgograd 0-2 Spartak Moskva [Valeriy Shmarov 32, Alexandr Mostovoi 88. Att: 23,000]
07/16/1990 Torpedo Moskva 0-0 Metalist Kharkiv [Att: 1,400]

Round 16

07/25/1990 Torpedo Moskva 1-0 Rotor Volgograd [Yuriy Savichev 64. Att: 1,700]
07/26/1990 Dynamo Minsk 1-2 CSKA Moskva [Sergei Gerasimets 89p - Valeriy Broshin 38, Sergei Dmitriyev 74. Att: 13,000]
07/26/1990 Metalist Kharkiv 0-1 Dynamo Moskva [Sergei Kiryakov 53. Att: 8,000]
07/26/1990 Shakhtar Donetsk 2-2 Dynamo Kyiv [Vasiliy Yevseyev 28p, Alexei Kobozev 70 - Oleg Protasov 40, Gennadiy Litovchenko 50. Att: 25,500]
07/26/1990 Spartak Moskva 2-0 Dnipro Dnipropetrovsk [Alexandr Mostovoi 30, Vasiliy Kulkov 80. Att: 30,000]
09/09/1990 Ararat Yerevan 1-0 Chornomorets Odesa [Karen Markosyan 77. Att: 10,000]

Round 17

07/29/1990 Rotor Volgograd 0-0 Ararat Yerevan [Att: 10,000]
07/30/1990 Dynamo Minsk 1-2 Torpedo Moskva [Mikhail Markhel 19 - Yuriy Tishkov 37, Yuriy Savichev 82. Att: 3,700]
07/30/1990 Dynamo Moskva 0-0 Dynamo Kyiv [Att: 15,000]
07/30/1990 Dnipro Dnipropetrovsk 3-0 Metalist Kharkiv [Vladimir Bagmut 57, Vadim Tishchenko 60, Andrei Sidelnikov 64. Att: 9,000]
07/30/1990 Shakhtar Donetsk 0-0 Pamir Dushanbe [Att: 9,500]
07/31/1990 Spartak Moskva 3-1 Chornomorets Odesa [Alexandr Mostovoi 18, Valeriy Shmarov 50, Vasiliy Kulkov 65 - Oleg Imrekov 73. Att: 30,000]

Round 18

08/04/1990 Dynamo Moskva 3-2 Chornomorets Odesa [Igor Dobrovolskiy 14, Sergei Kiryakov 23, Igor Kolyvanov 27 - Ivan Getsko 43, Ilya Tsymbalar 87. Att: 6,000]
08/08/1990 Dynamo Kyiv 2-1 Dnipro Dnipropetrovsk [Oleg Protasov 7, Sergei Kovalets 87 - Vadim Tishchenko 78. Att: 27,500]
08/08/1990 Spartak Moskva 0-0 Shakhtar Donetsk [Att: 20,000]
08/13/1990 CSKA Moskva 4-1 Pamir Dushanbe [Sergei Dmitriyev 20, Oleg Sergeyev 28, Vladimir Tatarchuk 65, Valeriy Broshin 70 - Vazgen Manasyan 51. Att: 7,000]
08/16/1990 Ararat Yerevan 3-0 Dynamo Minsk [Artak Karapetyan 18, Albert Sarkisyan 40p, Sarkis Oganesyan 63. Att: 6,200]
09/18/1990 Rotor Volgograd 1-2 Metalist Kharkiv [Alexandr Khomutetskiy 39p - Alexandr Prizetko 19, Alexandr Yesipov 71. Att: 12,000]

Round 19

08/09/1990 Dynamo Moskva 0-0 CSKA Moskva [Att: 25,000]
08/13/1990 Shakhtar Donetsk 2-2 Metalist Kharkiv [Sergei Shcherbakov 13, Sergei Tsygankov 63 - Roman Petz 11, 43. Att: 10,500]
08/17/1990 Chornomorets Odesa 3-1 Pamir Dushanbe [Vladimir Yeryomin 22, Alexandr Spitsyn 58, Sergei Gusev 61 - Rashid Rahimov 67p. Att: 8,500]
08/21/1990 Dynamo Kyiv 3-0 Rotor Volgograd [Oleg Salenko 21, Vasiliy Rats 56, Sergei Yuran 87. Att: 7,800]
08/21/1990 Torpedo Moskva 2-1 Ararat Yerevan [Yuriy Savichev 79, Sergei Agashkov 82 - Armen Akopyan 86. Att: 4,100]
09/10/1990 Dynamo Minsk 0-1 Spartak Moskva [Oleg Ivanov 30. Att: 4,000]

Round 20

08/25/1990 Chornomorets Odesa 0-0 CSKA Moskva [Att: 14,000]
08/25/1990 Dnipro Dnipropetrovsk 1-1 Ararat Yerevan [Nikolai Kudritskiy 9 - Babken Melikyan 56. Att: 7,000]
08/25/1990 Pamir Dushanbe 1-0 Rotor Volgograd [Chary Muhadov 30. Att: 9,000]
08/25/1990 Shakhtar Donetsk 1-0 Dynamo Minsk [Igor Petrov 21p. Att: 10,500]
09/30/1990 Dynamo Moskva 1-1 Spartak Moskva [Igor Dobrovolskiy 47 - Igor Shalimov 82p. Att: 20,000]

Round 21

09/01/1990 Ararat Yerevan 4-0 CSKA Moskva [Karen Markosyan 15, Albert Sarkisyan 53p, Erast Osipyan 62, Artak Karapetyan 84. Att: 12,000]
09/01/1990 Chornomorets Odesa 0-1 Torpedo Moskva [Yuriy Savichev 57. Att: 12,500]
09/01/1990 Dynamo Kyiv 3-1 Spartak Moskva [Oleg Protasov 12p, 59, Sergei Yuran 44 - Valeriy Shmarov 34p. Att: 52,000]
09/01/1990 Dnipro Dnipropetrovsk 5-1 Dynamo Moskva [Vladimir Bagmut 18, Yevgeniy Shakhov 33p, 52, Nikolai Kudritskiy 51, 61 - Andrei Kobelev 7. Att: 6,000]
09/01/1990 Rotor Volgograd 2-0 Dynamo Minsk [Yuriy Kalitvintsev 21, Alexei Bolshakov 35. Att: 15,000]
09/09/1990 Pamir Dushanbe 1-0 Metalist Kharkiv [Ravshan Bazarov 86. Att: 15,000]

Round 22

09/05/1990 Chornomorets Odesa 4-2 Shakhtar Donetsk [Sergei Puchkov 35, Sergei Gusev 51, Georgiy Kondratyev 73, Ivan Getsko 83 - Sergei Shcherbakov 58, Igor Petrov 87p. Att: 9,200]
09/05/1990 Metalist Kharkiv 1-0 Dynamo Minsk [Sergei Ralyuchenko 75. Att: 8,000]
09/05/1990 Torpedo Moskva 0-0 Dynamo Kyiv [Att: 4,300]
09/06/1990 CSKA Moskva 7-0 Rotor Volgograd [Valeriy Masalitin 4, 28, 62, 71, 76, Dmitriy Bystrov 31, Dmitriy Kuznetsov 67p. Att: 3,000]
09/20/1990 Ararat Yerevan 1-2 Dynamo Moskva [Yervand Sukiasyan 73 - Igor Dobrovolskiy 44, Igor Kolyvanov 57. Att: 8,000]
10/16/1990 Pamir Dushanbe 2-3 Dnipro Dnipropetrovsk [Muhsin Muhamadiyev 27p, Chary Muhadov 53 - Yevgeniy Yarovenko 2, Eduard Son 6, Nikolai Kudritskiy 32. Att: 15,000]

Round 23

09/14/1990 CSKA Moskva 1-2 Dnipro Dnipropetrovsk [Valeriy Masalitin 89p - Eduard Son 38, Nikolai Kudritskiy 39. Att: 12,000]
09/15/1990 Dynamo Kyiv 2-0 Metalist Kharkiv [Gennadiy Litovchenko 27, 49. Att: 9,500]
09/15/1990 Dynamo Minsk 2-1 Chornomorets Odesa [Yuriy Antonovich 3, Viktor Sokol 19p - Ivan Getsko 20. Att: 3,000]
09/15/1990 Pamir Dushanbe 3-2 Ararat Yerevan [Muhsin Muhamadiyev 37, 45, 65 - Varazdat Avetisyan 19, Sergei Akopyan 27. Att: 15,000]
09/15/1990 Shakhtar Donetsk 1-1 Dynamo Moskva [Alexei Kobozev 65 - Sergei Derkach 51. Att: 10,500]
09/15/1990 Torpedo Moskva 1-0 Spartak Moskva [Yuriy Tishkov 89. Att: 9,600]

Round 24

09/23/1990 CSKA Moskva 3-1 Torpedo Moskva [Igor Korneyev 21, Oleg Sergeyev 37, Vladimir Tatarchuk 79 - Andrei Kalaichev 69. Att: 5,000]
09/24/1990 Dynamo Kyiv 2-1 Chornomorets Odesa [Sergei Yuran 7, Gennadiy Litovchenko 50 - Georgiy Kondratyev 17. Att: 14,100]
09/24/1990 Dnipro Dnipropetrovsk 4-2 Shakhtar Donetsk [Vladimir Bagmut 10, Eduard Son 15, Yevgeniy Shakhov 30, 84 - Sergei Pogodin 9, Alexei Kobozev 31. Att: 6,000]
09/24/1990 Metalist Kharkiv 0-0 Ararat Yerevan [Att: 5,000]
09/24/1990 Spartak Moskva 0-0 Rotor Volgograd [Att: 6,000]
09/25/1990 Dynamo Moskva 2-1 Pamir Dushanbe [Igor Dobrovolskiy 44, Roman Pilipchuk 64 - Rashid Rahimov 88p. Att: 2,500]

Round 25

09/19/1990 Shakhtar Donetsk 1-0 CSKA Moskva [Sergei Shcherbakov 34. Att: 7,500]
09/28/1990 Dynamo Kyiv 3-1 Pamir Dushanbe [Oleg Salenko 38, Sergei Yuran 67, Vasiliy Rats 84 - Muhsin Muhamadiyev 49. Att: 8,500]
09/28/1990 Dnipro Dnipropetrovsk 3-1 Dynamo Minsk [Yevgeniy Shakhov 10, 62, Andrei Sidelnikov 60 - Mikhail Markhel 33. Att: 6,000]
09/28/1990 Metalist Kharkiv 2-1 Torpedo Moskva [Vyacheslav Medvid 54, Alexandr Prizetko 63 - Gennadiy Grishin 75. Att: 7,500]
09/28/1990 Spartak Moskva 4-0 Ararat Yerevan [Oleg Ivanov 11, Igor Shalimov 25, 45, Alexandr Mostovoi 66. Att: 5,000]
09/29/1990 Chornomorets Odesa 0-0 Rotor Volgograd [Att: 7,200]

Round 26

10/07/1990 Dynamo Kyiv 4-1 CSKA Moskva [Boris Derkach 23, 53, Sergei Yuran 52, Oleg Salenko 64p - Igor Korneyev 38. Att: 42,500]
10/07/1990 Dynamo Moskva 1-0 Dynamo Minsk [Igor Kolyvanov 63. Att: 5,500]
10/07/1990 Dnipro Dnipropetrovsk 2-0 Chornomorets Odesa [Vadim Tishchenko 35, Yevgeniy Shakhov 37. Att: 8,000]
10/07/1990 Metalist Kharkiv 0-1 Spartak Moskva [Valeriy Shmarov 38. Att: 17,500]
10/07/1990 Pamir Dushanbe 0-1 Torpedo Moskva [Alexandr Kuzmichov 86. Att: 15,000]
10/07/1990 Rotor Volgograd 3-2 Shakhtar Donetsk [Oleg Stogov 29, 40, Alexandr B.Nikitin 72 - Viktor Grachov 71, Igor Petrov 85. Att: 11,000]

Round 27

10/11/1990 Torpedo Moskva 3-1 Dynamo Moskva [Sergei Agashkov 14p, Gennadiy Grishin 27, Yuriy Tishkov 78 - Sergei Derkach 59. Att: 3,500]
10/13/1990 Ararat Yerevan 0-0 Shakhtar Donetsk [Att: 3,200]
10/13/1990 CSKA Moskva 3-2 Metalist Kharkiv [Valeriy Masalitin 58, 67, Sergei Dmitriyev 64 - Alexandr Prizetko 75, 90. Att: 8,000]
10/13/1990 Dynamo Minsk 3-2 Dynamo Kyiv [Mikhail Markhel 12p, Viktor Sokol 26, Gennadiy Lesun 58 - Sergei Yuran 66, 79. Att: 7,800]
10/13/1990 Pamir Dushanbe 5-1 Spartak Moskva [Muhsin Muhamadiyev 6p, 30, Chary Muhadov 25, Ravshan Bazarov 33, Rustam Zabirov 88 - Valeriy Shmarov 90p. Att: 15,000]
10/13/1990 Rotor Volgograd 2-1 Dnipro Dnipropetrovsk [Sergei Polstyanov 78, Alexandr B.Nikitin 87 - Eduard Son 62. Att: 11,000]

Round 28

10/20/1990 Ararat Yerevan 2-1 Dynamo Kyiv [Karen Markosyan 60, Artak Karapetyan 87 - Sergei Kovalets 44. Att: 4,000]
10/20/1990 Chornomorets Odesa 1-0 Metalist Kharkiv [Igor Savelyev 40. Att: 7,500]
10/20/1990 CSKA Moskva 2-1 Spartak Moskva [Sergei Fokin 43, Dmitriy Kuznetsov 78p - Alexandr Mostovoi 55. Att: 40,000]
10/20/1990 Dynamo Minsk 1-0 Pamir Dushanbe [Mikhail Markhel 52. Att: 3,000]
10/20/1990 Rotor Volgograd 0-1 Dynamo Moskva [Igor Kolyvanov 87. Att: 25,000]
10/20/1990 Torpedo Moskva 1-0 Dnipro Dnipropetrovsk [Sergei Agashkov 88p. Att: 3,600]

Top scorers:

Promotion / Relegation play-off

11/11/1990 Lokomotiv Moskva 3-1 Rotor Volgograd [Oleg Samatov 12, Kirill Rybakov 51, Alexandr Zhitkov 71 - Andrei Fedorovskiy 76. Att: 2,000]
11/17/1990 Rotor Volgograd 1-0 Lokomotiv Moskva [Sergei Polstyanov 1. Att: 25,000]

1990 First League (Second Level)

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 W D L GS-GA PT
1 Spartak Vladikavkaz   3-4 2-0 1-0 4-1 2-1 1-0 4-0 1-1 2-0 3-1 3-2 3-0 1-0 2-1 3-0 6-2 5-2 2-1 1-0 24 9 5 73-30 57
2 Pakhtakor Tashkent 2-1   2-1 3-1 2-2 3-0 3-0 2-2 2-0 2-0 2-0 3-0 2-0 6-2 2-1 7-2 2-1 2-1 6-2 3-3 23 8 7 80-45 54
3 Metalurh Zaporizhzhya 0-0 1-0   0-0 2-0 1-1 1-1 3-1 0-0 5-1 2-0 2-1 2-0 1-0 2-0 6-1 4-1 3-2 2-0 2-1 19 14 5 58-30 52
4 Lokomotiv Moskva 0-1 1-0 2-1   3-2 2-1 3-1 2-1 1-1 2-0 2-1 0-0 4-0 1-2 2-1 0-0 1-0 1-0 1-0 5-0 19 9 10 52-34 47
5 Dinamo Stavropol 0-3 1-0 2-3 2-1   3-1 1-1 3-0 1-0 2-1 2-0 2-0 2-0 3-0 4-1 2-0 2-1 1-0 1-0 3-1 20 6 12 56-42 46
6 Shinnik Yaroslavl 0-2 1-1 0-0 3-2 0-0   4-1 4-0 1-0 2-2 2-1 1-0 2-0 2-0 5-0 1-0 2-0 3-1 3-0 2-1 19 8 11 55-39 46
7 Nistru Kishinev 0-2 2-3 2-2 2-2 0-0 1-2   1-0 1-0 1-0 4-1 4-0 0-0 1-1 3-3 1-0 0-0 2-1 3-1 2-0 14 12 12 50-44 40
8 Neftchi Baku 1-2 3-0 2-0 0-0 1-0 3-0 1-0   2-1 3-1 6-0 1-0 1-1 +/- 2-0 2-2 0-0 1-0 3-0 +/- 14 10 14 52-51 38
9 Tavriya Symferopol 1-1 3-3 2-2 1-1 3-2 0-0 0-0 2-2   1-2 0-1 1-0 3-1 2-1 2-1 3-1 1-0 0-0 5-1 2-0 11 16 11 40-38 38
10 Fakel Voronezh 1-1 3-1 1-0 1-2 2-2 3-0 0-2 2-1 0-1   1-1 0-1 0-0 2-1 3-0 2-0 1-2 0-0 3-0 4-0 14 9 15 43-45 37
11 Geolog Tyumen 2-1 0-0 0-0 0-0 0-1 1-0 3-1 4-1 2-0 0-1   2-0 1-0 2-0 0-1 2-1 2-0 1-0 3-0 1-1 14 9 15 38-45 37
12 Dinamo Sukhumi 1-0 2-0 0-1 2-1 1-0 0-3 2-1 2-0 0-0 3-0 1-0   0-0 1-0 1-1 2-2 0-0 0-0 1-0 4-0 14 8 16 36-41 36
13 Tiras Tiraspol 1-0 0-3 2-2 1-0 1-0 1-1 1-1 2-2 0-0 2-0 0-0 2-1   1-0 0-0 3-2 1-1 0-2 3-0 3-1 10 15 13 32-45 35
14 Kotaik Abovyan 2-2 1-0 2-3 4-1 2-3 0-3 2-1 +/- 0-0 1-1 1-1 2-1 3-0   3-1 1-0 2-1 0-0 2-1 2-0 12 9 17 44-52 33
15 RostSelMash Rostov-na-Donu 1-1 1-2 1-1 0-1 1-3 2-0 1-0 1-1 2-1 0-0 2-2 1-2 1-0 1-0   2-0 2-0 2-0 0-1 2-0 11 9 18 39-56 31
16 Lokomotiv Nizhniy Novgorod 0-0 2-2 0-0 0-2 1-0 2-0 1-3 1-0 4-1 1-3 0-0 0-0 1-1 2-1 2-1   3-2 2-0 2-0 2-0 10 11 17 39-58 31
17 Kairat Alma-Ata 0-3 0-1 0-2 1-0 4-1 1-1 1-1 2-0 1-2 0-1 2-0 0-2 2-2 1-1 3-1 1-0   1-1 0-0 2-1 10 10 18 35-50 30
18 Zenit Leningrad 1-1 1-1 0-0 1-1 0-0 0-1 1-2 2-2 0-0 3-0 1-2 2-0 0-0 2-1 4-1 1-1 0-1   1-0 2-0 8 14 16 35-41 30
19 Kuban Krasnodar 0-2 0-1 0-0 0-3 2-1 2-0 0-1 4-1 0-0 0-0 4-0 3-2 1-3 1-1 1-1 3-1 1-0 2-1   1-0 11 6 21 34-60 28
20 Kuzbass Kemerovo 1-1 1-2 0-1 0-1 0-1 1-2 0-3 0-0 1-0 0-1 2-1 3-1 1-0 0-0 0-1 0-0 0-1 1-2 1-2   4 6 28 21-66 14
1 - Ordzhonikidze City were renamed Vladikavkaz.
2 - Gorkiy was renamed Nizhniy Novgorod.
3 - Tekstilshchik Tiraspol changed name to Tiras Tiraspol.
4 - Kotaik Abovyan played its home matches in Yerevan.
5 – Spartak Vladikavkaz, Pakhtakor Tashkent, Metalurh Zaporizhzhya promoted to play in 1991 Soviet Premier League.
6 – Lokomotiv Moskva advanced to play Rotor Volgograd in the Promotion / Relegation Play-Off.
7 – Kuzbass Kemerovo relegated to play in 1991 Soviet Second League.

Round 1

04/06/1990 Tiras Tiraspol 0-0 Geolog Tyumen [Att: 5,000]
04/07/1990 Kuban Krasnodar 0-3 Lokomotiv Moskva [Kirill Rybakov 36, Sergei Sukhov 39, 89. Att: 13,000]
04/07/1990 Metalurh Zaporizhzhya 2-0 Dinamo Stavropol [Sergei Volgin 21, 55. Att: 18,000]
04/07/1990 Neftchi Baku 0-0 Kairat Alma-Ata [Att: 11,800]
04/07/1990 Tavriya Symferopol 0-0 Shinnik Yaroslavl [Att: 7,900]
04/07/1990 Zenit Leningrad 1-1 Pakhtakor Tashkent [Dmitriy Barannik 77p - Rifat Galiyev 53. Att: 17,500]
04/08/1990 Nistru Kishinev 3-3 RostSelMash Rostov-na-Donu [Valeriy Kapatsyna 35, Boris Tropanets 55, Vyacheslav Protsenko 65 - Vitaliy Papadopulo 41, 81, Alexandr Tatarkin 62. Att: 18,000]
11/01/1990 Dinamo Sukhumi 4-0 Kuzbass Kemerovo [Alexandr Smirnov 44, Georgiy Chaligava 52, 68, Roman Khagba 58. Att: 6,400]

Round 2

04/10/1990 Fakel Voronezh 2-0 Lokomotiv Nizhniy Novgorod [Oleg Yelyshev 21, Valerian Savelyev 43p. Att: 10,000]
04/10/1990 Kuban Krasnodar 1-0 Kuzbass Kemerovo [Yuriy Sobol 34. Att: 6,000]
04/10/1990 Neftchi Baku 3-0 Pakhtakor Tashkent [Velli Kasumov 3, 42p, Nazim Suleymanov 54. Att: 10,000]
04/10/1990 Tavriya Symferopol 0-1 Geolog Tyumen [Stanislav Feoktistov 74. Att: 6,900]
04/10/1990 Tiras Tiraspol 1-1 Shinnik Yaroslavl [Sergei Stroyenko 72p - Oleg A.Smirnov 10. Att: 10,000]
04/10/1990 Zenit Leningrad 0-1 Kairat Alma-Ata [Alexandr Bogatyryov 28. Att: 1,000]
04/11/1990 Metalurh Zaporizhzhya 2-0 RostSelMash Rostov-na-Donu [Igor Nakonechny 69, Sergei Volgin 88. Att: 12,500]
04/11/1990 Nistru Kishinev 0-0 Dinamo Stavropol [Att: 10,000]
10/21/1990 Dinamo Sukhumi 2-1 Lokomotiv Moskva [Georgiy Chaligava 65, Vaclovas Jurkus (L) 74og - Oleg Samatov 70. Att: 5,000]

Round 3

04/17/1990 Dinamo Stavropol 2-1 Fakel Voronezh [Vladimir Sushiy 26, Sergei Grunichev 67p - Boris Nikitin 39. Att: 18,500]
04/17/1990 Geolog Tyumen 2-0 Dinamo Sukhumi [Ivan Volkov 36, Viktor Leonenko 70. Att: 8,000]
04/17/1990 Kairat Alma-Ata 0-2 Metalurh Zaporizhzhya [Sergei Volgin 19, Alexandr Bondarenko 62. Att: 13,500]
04/17/1990 Kotaik Abovyan 3-0 Tiras Tiraspol [Armen Adamyan 4, 53, Stepan Bagdasaryan 61. Att: 3,400]
04/17/1990 Kuzbass Kemerovo 0-0 Neftchi Baku [Att: 10,000]
04/17/1990 Pakhtakor Tashkent 3-0 Nistru Kishinev [Igor Shkvyrin 51, 67p, Khoren Oganesyan 78. Att: 30,000]
04/17/1990 RostSelMash Rostov-na-Donu 2-0 Lokomotiv Nizhniy Novgorod [Alexandr Tatarkin 31, Alexandr Vorobyov 90. Att: 10,000]
04/17/1990 Shinnik Yaroslavl 3-0 Kuban Krasnodar [Igor Makarov 63, 72p, Alexandr Rovenskiy 90. Att: 6,000]
04/17/1990 Spartak Vladikavkaz 1-1 Tavriya Symferopol [Bakhva Tedeyev 11 - Valeriy Pogorelov 75. Att: 20,000]
06/10/1990 Lokomotiv Moskva 1-0 Zenit Leningrad [Igor Chugainov 61. Att: 2,500]

Round 4

04/20/1990 Dinamo Stavropol 2-0 Lokomotiv Nizhniy Novgorod [Sergei Grunichev 61, Vladimir Sushiy 80. Att: 18,500]
04/20/1990 Geolog Tyumen 3-0 Kuban Krasnodar [Viktor Leonenko 24, 63, Alikhano Uedako 86. Att: 9,000]
04/20/1990 Kairat Alma-Ata 1-1 Nistru Kishinev [Yuriy Popandopulo 46 - Pyotr Syrbu 23. Att: 6,000]
04/20/1990 Kotaik Abovyan 0-0 Tavriya Symferopol [Att: 4,200]
04/20/1990 Kuzbass Kemerovo 1-2 Zenit Leningrad [Viktor Pimushin 16 - Dmitriy Radchenko 24, Alexei Stepanov 52. Att: 7,000]
04/20/1990 Lokomotiv Moskva 2-1 Neftchi Baku [Sergei Sukhov 58, Igor Chugainov 62 - Nazim Suleymanov 59. Att: 1,500]
04/20/1990 Pakhtakor Tashkent 2-1 Metalurh Zaporizhzhya [Igor Shkvyrin 42, 60 - Sergei Yanushaitis 85. Att: 38,000]
04/20/1990 RostSelMash Rostov-na-Donu 0-0 Fakel Voronezh [Att: 5,500]
04/20/1990 Shinnik Yaroslavl 1-0 Dinamo Sukhumi [Oleg A.Smirnov 40. Att: 6,900]
04/20/1990 Spartak Vladikavkaz 3-0 Tiras Tiraspol [Yuriy Gazzayev 12p, Valeriy Korneyev 18, 56. Att: 17,500]

Round 5

04/26/1990 Dinamo Sukhumi 1-0 Spartak Vladikavkaz [Roman Khagba 29. Att: 4,500]
04/26/1990 Fakel Voronezh 1-2 Kairat Alma-Ata [Vadim Sosulin 5 - Alexandr Mikhel 12, Sergei Klimov 75. Att: 8,100]
04/26/1990 Kuban Krasnodar 1-1 Kotaik Abovyan [Alexandr Bagapov 89 - Alexandr Minayev 63. Att: 5,500]
04/26/1990 Lokomotiv Nizhniy Novgorod 2-2 Pakhtakor Tashkent [Sergei Svistun 14, Sergei Okunev 50 - Rifat Galiyev 6, Andrei Pyatnitskiy 78. Att: 12,500]
04/26/1990 Metalurh Zaporizhzhya 2-1 Kuzbass Kemerovo [Vasiliy Storchak 1, Igor Nakonechny 10 - Viktor Pimushin 8. Att: 18,000]
04/26/1990 Nistru Kishinev 2-2 Lokomotiv Moskva [Vyacheslav Protsenko 58, 82 - Dmitriy Gorkov 20, Mikhail Pronichev 47. Att: 20,000]
04/26/1990 RostSelMash Rostov-na-Donu 1-3 Dinamo Stavropol [Alexandr Tatarkin 69 - Yuriy Bobryshev 2, Leonid Leonidov 55, Sergei Shestakov 67. Att: 3,200]
06/21/1990 Neftchi Baku 3-0 Shinnik Yaroslavl [Velli Kasumov 50, 73, Nazim Suleymanov 58. Att: 13,600]
06/21/1990 Zenit Leningrad 1-2 Geolog Tyumen [Alexei Stepanov 24 - Alexei Ilyin 67p, Ravil Umyarov 77. Att: 1,000]

Round 6

04/29/1990 Dinamo Sukhumi 1-0 Kotaik Abovyan [Roman Khagba 42. Att: 5,000]
04/29/1990 Fakel Voronezh 3-1 Pakhtakor Tashkent [Eduard Koptily 17, 59, Oleg Yelyshev 22 - Igor Shkvyrin 3. Att: 7,000]
04/29/1990 Kuban Krasnodar 0-2 Spartak Vladikavkaz [Stanislav Tskhovrebov 9, Bakhva Tedeyev 30. Att: 4,000]
04/29/1990 Lokomotiv Nizhniy Novgorod 3-2 Kairat Alma-Ata [Sergei Okunev 45p, Alexandr Tsilyurik 68, 84 - Alexandr Mikhel 21, Andrei Vaganov 60. Att: 9,800]
04/29/1990 Metalurh Zaporizhzhya 0-0 Lokomotiv Moskva [Att: 16,500]
04/29/1990 Neftchi Baku 6-0 Geolog Tyumen [Velli Kasumov 27, 44, 46, Arif Asadov 65, Nazim Suleymanov 70, Rasim Abushev 71. Att: 7,200]
04/29/1990 Nistru Kishinev 2-0 Kuzbass Kemerovo [Vyacheslav Protsenko 67p, 84p. Att: 18,000]
04/29/1990 Zenit Leningrad 0-1 Shinnik Yaroslavl [Rinat Bilyaletdinov 8. Att: 2,000]

Round 7

05/06/1990 Geolog Tyumen 3-1 Nistru Kishinev [Ravil Umyarov 7, Alikhano Uedako 12, Viktor Leonenko 61 - Vyacheslav Protsenko 53. Att: 5,000]
05/06/1990 Kairat Alma-Ata 3-1 RostSelMash Rostov-na-Donu [Kairat Alma-Ata Aymanov 8, 85, Alexandr Bogatyryov 87 - Fyodor Soroka 73. Att: 3,500]
05/06/1990 Kotaik Abovyan 3-0 Neftchi Baku [Awarded]
05/06/1990 Kuzbass Kemerovo 0-1 Fakel Voronezh [Oleg Yelyshev 35. Att: 3,000]
05/06/1990 Lokomotiv Moskva 0-0 Lokomotiv Nizhniy Novgorod [Att: 2,000]
05/06/1990 Pakhtakor Tashkent 2-2 Dinamo Stavropol [Gennadiy Denisov 63, Igor Shkvyrin 85 - Sergei Grunichev 8, Sergei Shestakov 50. Att: 18,000]
05/06/1990 Shinnik Yaroslavl 0-0 Metalurh Zaporizhzhya [Att: 7,500]
05/06/1990 Spartak Vladikavkaz 5-2 Zenit Leningrad [Badri Spanderashvili 2p, Stanislav Tskhovrebov 37, Valeriy Korneyev 60, 73, 80p - Boris Matveyev 58, 68. Att: 15,000]

Round 8

05/09/1990 Geolog Tyumen 0-0 Metalurh Zaporizhzhya [Att: 6,500]
05/09/1990 Kairat Alma-Ata 4-1 Dinamo Stavropol [Asan Kariyev 25p, Kairat Alma-Ata Aymanov 61, Sergei Klimov 64, Yuriy Rykov 83 - Vladimir Sushiy 50. Att: 4,000]
05/09/1990 Kotaik Abovyan 0-0 Zenit Leningrad [Att: 1,100]
05/09/1990 Kuzbass Kemerovo 0-0 Lokomotiv Nizhniy Novgorod [Att: 2,000]
05/09/1990 Lokomotiv Moskva 2-0 Fakel Voronezh [Igor Chugainov 3, 67. Att: 2,000]
05/09/1990 Pakhtakor Tashkent 2-1 RostSelMash Rostov-na-Donu [Igor Shkvyrin 14, Andrei Pyatnitskiy 86 - Fyodor Soroka 42. Att: 12,500]
05/09/1990 Shinnik Yaroslavl 4-1 Nistru Kishinev [Igor Kazmin 1, 50, Igor Makarov 29p, Alexei Kolesnikov 76 - Pyotr Syrbu 70. Att: 1,700]
05/09/1990 Spartak Vladikavkaz 4-0 Neftchi Baku [Viktor Vasilyev 5, Bakhva Tedeyev 50, 74, Igor B.Kachmazov 69. Att: 17,500]
05/09/1990 Tiras Tiraspol 0-0 Tavriya Symferopol [Att: 9,300]

Round 9

05/14/1990 Dinamo Stavropol 2-1 Lokomotiv Moskva [Sergei Grunichev 14, Vladimir Sushiy 42 - Sergei Sukhov 86. Att: 9,000]
05/14/1990 RostSelMash Rostov-na-Donu 2-0 Kuzbass Kemerovo [Vitaliy Papadopulo 34, Fyodor Soroka 73. Att: 4,000]
05/15/1990 Kairat Alma-Ata 0-1 Pakhtakor Tashkent [Igor Shkvyrin 27. Att: 8,000]
05/16/1990 Dinamo Sukhumi 0-0 Tiras Tiraspol [Att: 6,000]
05/16/1990 Fakel Voronezh 3-0 Shinnik Yaroslavl [Eduard Koptily 36, Valerian Savelyev 49, Vadim Sosulin 74. Att: 9,000]
05/16/1990 Kuban Krasnodar 0-0 Tavriya Symferopol [Att: 3,500]
05/16/1990 Lokomotiv Nizhniy Novgorod 0-0 Geolog Tyumen [Att: 8,500]
05/16/1990 Metalurh Zaporizhzhya 0-0 Spartak Vladikavkaz [Att: 15,000]
05/16/1990 Nistru Kishinev 1-1 Kotaik Abovyan [Boris Tropanets 14 - Alexandr Minayev 32. Att: 15,000]

Round 10

05/17/1990 Dinamo Stavropol 3-1 Kuzbass Kemerovo [Leonid Leonidov 22, Yuriy Avdeyenko 29, Vladimir Sushiy 40 - Viktor Pimushin 33p. Att: 18,000]
05/17/1990 RostSelMash Rostov-na-Donu 0-1 Lokomotiv Moskva [Sergei Sukhov 3. Att: 2,800]
05/19/1990 Dinamo Sukhumi 0-0 Tavriya Symferopol [Att: 6,000]
05/19/1990 Fakel Voronezh 1-1 Geolog Tyumen [Oleg Yelyshev 78 - Viktor Leonenko 17p. Att: 9,000]
05/19/1990 Kuban Krasnodar 1-3 Tiras Tiraspol [Alexandr Podolyak 10 - Viktor Baryshev 44, 55, Alexandr Naumenko 58. Att: 2,200]
05/19/1990 Lokomotiv Nizhniy Novgorod 2-0 Shinnik Yaroslavl [Alexandr Tsilyurik 46, Alexandr Shchukin 87. Att: 10,000]
05/19/1990 Metalurh Zaporizhzhya 1-0 Kotaik Abovyan [Alexandr Zayets 11. Att: 12,000]
05/19/1990 Nistru Kishinev 0-2 Spartak Vladikavkaz [Stanislav Tskhovrebov 67, Bakhva Tedeyev 74. Att: 10,000]

Round 11

04/02/1990 Tiras Tiraspol 2-2 Neftchi Baku [Eduard Lemeshko 9, Ivan Grin 51 - Samish Alekberov 62, Nazim Suleymanov 80. Att: 11,000]
04/03/1990 Tavriya Symferopol 0-0 Zenit Leningrad [Att: 12,000]
05/26/1990 Geolog Tyumen 0-1 RostSelMash Rostov-na-Donu [Vitaliy Papadopulo 83. Att: 5,200]
05/26/1990 Kotaik Abovyan 1-0 Lokomotiv Nizhniy Novgorod [Alexandr Minayev 79p. Att: 700]
05/26/1990 Kuzbass Kemerovo 0-1 Kairat Alma-Ata [Alexandr Mikhel 43. Att: 4,500]
05/26/1990 Shinnik Yaroslavl 0-0 Dinamo Stavropol [Att: 3,000]
05/26/1990 Spartak Vladikavkaz 2-0 Fakel Voronezh [Viktor Vasilyev 85, Bakhva Tedeyev 88. Att: 23,000]
06/02/1990 Lokomotiv Moskva 1-0 Pakhtakor Tashkent [Artur Shamrin 34. Att: 3,500]

Round 12

05/29/1990 Dinamo Sukhumi 1-0 Kuban Krasnodar [Yuriy Manchenko (K) 5og. Att: 6,000]
05/29/1990 Geolog Tyumen 0-1 Dinamo Stavropol [Vladimir Sushiy 15. Att: 5,500]
05/29/1990 Shinnik Yaroslavl 5-0 RostSelMash Rostov-na-Donu [Sergei Nikitin 23, Igor Makarov 68p, 78, Oleg A.Smirnov 83, Oleg G.Smirnov 87. Att: 3,500]
05/29/1990 Spartak Vladikavkaz 3-0 Lokomotiv Nizhniy Novgorod [Viktor Vasilyev 16, Stanislav Tskhovrebov 34, Igor B.Kachmazov 79. Att: 16,000]
05/30/1990 Kotaik Abovyan 1-1 Fakel Voronezh [Robert Bostanjan 73 - Oleg Yelyshev 65. Att: 400]
05/30/1990 Kuzbass Kemerovo 1-2 Pakhtakor Tashkent [Viktor Pimushin 58 - Igor Shkvyrin 63, 83. Att: 1,900]
05/30/1990 Lokomotiv Moskva 1-0 Kairat Alma-Ata [Sergei Sukhov 40. Att: 2,000]
05/30/1990 Tavriya Symferopol 2-2 Neftchi Baku [Alexandr Gaidash 13, Yuriy Maksimov 23 - Velli Kasumov 3, Samish Alekberov 65. Att: 8,200]
05/30/1990 Tiras Tiraspol 0-2 Zenit Leningrad [Nikolai Vorobyov 68, Alexandr Zakharikov 72. Att: 9,500]

Round 13

06/04/1990 Dinamo Stavropol 3-0 Kotaik Abovyan [Vladimir Sushiy 14, 58, Alexandr Kostin 58. Att: 18,500]
06/04/1990 Kairat Alma-Ata 1-1 Shinnik Yaroslavl [Sergei Klimov 52 - Vladimir Bodrov 69. Att: 4,000]
06/04/1990 Metalurh Zaporizhzhya 0-0 Tavriya Symferopol [Att: 11,000]
06/04/1990 Neftchi Baku 1-0 Dinamo Sukhumi [Velli Kasumov 20. Att: 14,700]
06/04/1990 Nistru Kishinev 0-0 Tiras Tiraspol [Att: 15,000]
06/04/1990 RostSelMash Rostov-na-Donu 1-1 Spartak Vladikavkaz [Alexandr Bulashenko 62 - Yuriy Gazzayev 80p. Att: 2,800]
06/04/1990 Zenit Leningrad 1-0 Kuban Krasnodar [Boris Matveyev 41. Att: 2,500]
06/10/1990 Pakhtakor Tashkent 2-0 Geolog Tyumen [Igor Shkvyrin 22p, Ilhom Sharipov 64. Att: 6,000]

Round 14

06/07/1990 Dinamo Stavropol 0-3 Spartak Vladikavkaz [Bakhva Tedeyev 70, Viktor Vasilyev 79, Yuriy Gazzayev 89. Att: 19,500]
06/07/1990 Kairat Alma-Ata 2-0 Geolog Tyumen [Sergei Klimov 24, Alexandr Bogatyryov 42. Att: 4,000]
06/07/1990 Metalurh Zaporizhzhya 2-0 Tiras Tiraspol [Alexandr Zayets 30, 89. Att: 10,000]
06/07/1990 Neftchi Baku 3-0 Kuban Krasnodar [Velli Kasumov 13, 50, 69. Att: 13,700]
06/07/1990 Nistru Kishinev 1-0 Tavriya Symferopol [Sergei Savchenko 8. Att: 6,500]
06/07/1990 Pakhtakor Tashkent 3-0 Shinnik Yaroslavl [Igor Shkvyrin 60, Azamat Abduraimov 62, 89. Att: 9,300]
06/07/1990 RostSelMash Rostov-na-Donu 1-0 Kotaik Abovyan [Fyodor Soroka 40. Att: 1,800]
06/07/1990 Zenit Leningrad 2-0 Dinamo Sukhumi [Dmitriy Radchenko 19, Sergei Varfolomeyev 57. Att: 2,000]
07/05/1990 Kuzbass Kemerovo 0-1 Lokomotiv Moskva [Kirill Rybakov 70. Att: 2,000]

Round 15

06/14/1990 Dinamo Sukhumi 0-1 Metalurh Zaporizhzhya [Sergei Volgin 52. Att: 4,500]
06/14/1990 Geolog Tyumen 0-0 Lokomotiv Moskva [Att: 4,600]
06/14/1990 Kotaik Abovyan 2-1 Kairat Alma-Ata [Robert Kocharyan 1, Artashes Adamyan 23 - Asan Kariyev 44. Att: 600]
06/14/1990 Kuban Krasnodar 0-1 Nistru Kishinev [Boris Tropanets 48. Att: 2,000]
06/14/1990 Shinnik Yaroslavl 2-1 Kuzbass Kemerovo [Igor Makarov 64p, Oleg A.Smirnov 73 - Nikolai Nebykov 89. Att: 4,200]
06/14/1990 Spartak Vladikavkaz 3-4 Pakhtakor Tashkent [Yuriy Gazzayev 31p, Badri Spanderashvili 49p, Alexandr Babenko 82 - Gennadiy Denisov 23, Igor Shkvyrin 27, 36, 47p. Att: 20,500]
06/14/1990 Tavriya Symferopol 3-1 Lokomotiv Nizhniy Novgorod [Viktor Smigunov 58, Alexandr Gaidash 41p, Valeriy Pogorelov 63 - Yuriy Gulyayev 84. Att: 5,600]
06/14/1990 Tiras Tiraspol 2-0 Fakel Voronezh [Viktor Baryshev 36, Igor Raichev 53. Att: 2,600]
06/14/1990 Zenit Leningrad 2-2 Neftchi Baku [Dmitriy Radchenko 40, Dmitriy Barannik 49 - Velli Kasumov 62, Vidadi Rzayev 82. Att: 1,000]

Round 16

06/17/1990 Dinamo Sukhumi 2-1 Nistru Kishinev [Roman Khagba 43p, Alexandr Smirnov 72 - Valentin Kovach 37. Att: 4,000]
06/17/1990 Geolog Tyumen 1-1 Kuzbass Kemerovo [Alexei Ilyin 9 - Viktor Pimushin 40. Att: 4,000]
06/17/1990 Kotaik Abovyan 1-0 Pakhtakor Tashkent [Alexandr Podolyak 51. Att: 3,000]
06/17/1990 Kuban Krasnodar 0-0 Metalurh Zaporizhzhya [Att: 1,500]
06/17/1990 Shinnik Yaroslavl 3-2 Lokomotiv Moskva [Viktor Zemlin 9, Igor Makarov 17p, Oleg A.Smirnov 52 - Artur Shamrin 10, Sergei Sukhov 72. Att: 2,000]
06/17/1990 Spartak Vladikavkaz 6-2 Kairat Alma-Ata [Valeriy Korneyev 19, Badri Spanderashvili 26p, 35, Bakhva Tedeyev 69, 75, 78 - Sergei Klimov 15, Alexandr Bogatyryov 40p. Att: 20,000]
06/17/1990 Tavriya Symferopol 1-2 Fakel Voronezh [Valeriy Pogorelov 75 - Eduard Koptily 33, Alexei Skala 68. Att: 6,100]
06/17/1990 Tiras Tiraspol 3-2 Lokomotiv Nizhniy Novgorod [Sergei Stroyenko 23, Igor Raichev 34, Gennadiy Tyumin 53 - Alexandr Tsilyurik 47, Sergei Okunev 58p. Att: 5,800]

Round 17

06/24/1990 Dinamo Stavropol 1-0 Tavriya Symferopol [Vladimir Sushiy 72. Att: 10,000]
06/24/1990 Fakel Voronezh 0-1 Dinamo Sukhumi [Roman Khagba 65. Att: 3,000]
06/24/1990 Kuzbass Kemerovo 1-1 Spartak Vladikavkaz [Viktor Pimushin 58 - Grigoriy Ivanov 42. Att: 2,000]
06/24/1990 Lokomotiv Moskva 1-2 Kotaik Abovyan [Artur Shamrin 18 - Robert Kocharyan 50, 60. Att: 1,000]
06/24/1990 Lokomotiv Nizhniy Novgorod 2-0 Kuban Krasnodar [Sergei Okunev 13p, Dmitriy Cheryshev 44. Att: 6,000]
06/24/1990 Metalurh Zaporizhzhya 3-2 Zenit Leningrad [Sergei Volgin 25, 83p, 90 - Boris Matveyev 17, Sergei Varfolomeyev 45. Att: 6,000]
06/24/1990 Nistru Kishinev 1-0 Neftchi Baku [Paul Lajos 27. Att: 7,000]
06/24/1990 RostSelMash Rostov-na-Donu 1-0 Tiras Tiraspol [Alexandr Tikhonov 61. Att: 1,000]
06/24/1990 Shinnik Yaroslavl 2-1 Geolog Tyumen [Igor Makarov 39p, Viktor Zemlin 43 - Yevgeniy Sidorov 83. Att: 1,900]

Round 18

06/27/1990 Dinamo Stavropol 2-0 Tiras Tiraspol [Sergei Grunichev 32, Alexandr Veryovkin (T) 89og. Att: 16,000]
06/27/1990 Fakel Voronezh 3-0 Kuban Krasnodar [Yuriy Skala 5, 83, Eduard Koptily 38. Att: 2,800]
06/27/1990 Kuzbass Kemerovo 0-0 Kotaik Abovyan [Att: 1,500]
06/27/1990 Lokomotiv Moskva 0-1 Spartak Vladikavkaz [Inal Jioyev 74. Att: 3,000]
06/27/1990 Lokomotiv Nizhniy Novgorod 0-0 Dinamo Sukhumi [Att: 7,000]
06/27/1990 Metalurh Zaporizhzhya 3-1 Neftchi Baku [Igor Nakonechny 54, Alexandr Zayets 66, Sergei Volgin 88 - Velli Kasumov 74p. Att: 12,000]
06/27/1990 Nistru Kishinev 2-1 Zenit Leningrad [Pyotr Syrbu 17p, Vyacheslav Protsenko 64 - Nikolai Usachov 33. Att: 9,000]
06/27/1990 RostSelMash Rostov-na-Donu 2-1 Tavriya Symferopol [Vitaliy Papadopulo 38, Alexandr Vorobyov 60 - Ayder Zeytullayev 53. Att: 300]

Round 19

07/02/1990 Dinamo Sukhumi 1-0 Dinamo Stavropol [Georgiy Chaligava 25. Att: 11,000]
07/02/1990 Kotaik Abovyan 0-3 Shinnik Yaroslavl [Viktor Zemlin 45, 55, Igor Kazmin 89. Att: 1,000]
07/02/1990 Kuban Krasnodar 1-1 RostSelMash Rostov-na-Donu [Sergei Ibadullayev 36 - Fyodor Soroka 66. Att: 2,500]
07/02/1990 Metalurh Zaporizhzhya 1-1 Nistru Kishinev [Yuriy Naidovskiy 54 - Pyotr Syrbu 25. Att: 10,000]
07/02/1990 Neftchi Baku 3-1 Fakel Voronezh [Velli Kasumov 9, 64, 71 - Yuriy Skala 22. Att: 9,100]
07/02/1990 Spartak Vladikavkaz 3-1 Geolog Tyumen [Valeriy Korneyev 16, Bakhva Tedeyev 52, Igor B.Kachmazov 79 - Stanislav Feoktistov 68. Att: 20,000]
07/02/1990 Tavriya Symferopol 1-0 Kairat Alma-Ata [Sergei Shevchenko 55p. Att: 2,500]
07/02/1990 Tiras Tiraspol 0-3 Pakhtakor Tashkent [Igor Shkvyrin 2, 56, 78. Att: 5,000]
07/02/1990 Zenit Leningrad 1-1 Lokomotiv Nizhniy Novgorod [Sergei Varfolomeyev 12 - Alexandr Yerin 70. Att: 400]

Round 20

07/05/1990 Dinamo Sukhumi 1-1 RostSelMash Rostov-na-Donu [Roman Khagba 29p - Alexandr Bondar 33. Att: 8,000]
07/05/1990 Kotaik Abovyan 1-1 Geolog Tyumen [Unan Pogosyan 16 - Alikhano Uedako 55. Att: 400]
07/05/1990 Kuban Krasnodar 2-1 Dinamo Stavropol [Sergei Ibadullayev 1, Yuriy Sobol 23 - Leonid Leonidov 12. Att: 2,100]
07/05/1990 Neftchi Baku 2-2 Lokomotiv Nizhniy Novgorod [Velli Kasumov 6, Samish Alekberov 36 - Oleg Mirny 24, Gennadiy Mikhailov 71p. Att: 10,100]
07/05/1990 Spartak Vladikavkaz 2-1 Shinnik Yaroslavl [Alexandr Novikov 73, Bakhva Tedeyev 89 - Viktor Zemlin 81. Att: 19,000]
07/05/1990 Tavriya Symferopol 3-3 Pakhtakor Tashkent [Shamil Isayev 32, 38, Sergei Shevchenko 55p - Khoren Oganesyan 17, 52, Igor Shkvyrin 24. Att: 5,700]
07/05/1990 Tiras Tiraspol 1-1 Kairat Alma-Ata [Igor Raichev 17 - Sergei Burakov 82. Att: 4,000]
07/05/1990 Zenit Leningrad 3-0 Fakel Voronezh [Nikolai Usachov 14, Sergei Varfolomeyev 42, Dmitriy Barannik 75. Att: 900]

Round 21

07/09/1990 Kairat Alma-Ata 0-2 Dinamo Sukhumi [Georgiy Chaligava 25, 80. Att: 1,500]
07/10/1990 Lokomotiv Moskva 1-1 Tavriya Symferopol [Yevgeniy Mileshkin 21p - Alexandr Gaidash 32. Att: 1,000]
07/11/1990 Dinamo Stavropol 1-0 Zenit Leningrad [Yuriy Bobryshev 78. Att: 10,500]
07/11/1990 Fakel Voronezh 1-0 Metalurh Zaporizhzhya [Valerian Savelyev 21. Att: 4,000]
07/11/1990 Kotaik Abovyan 2-2 Spartak Vladikavkaz [Robert Kocharyan 14, Alexandr Podolyak 21 - Valeriy Korneyev 6, Bakhva Tedeyev 43p. Att: 800]
07/11/1990 Kuzbass Kemerovo 1-0 Tiras Tiraspol [Viktor Pimushin 85p. Att: 2,500]
07/11/1990 Lokomotiv Nizhniy Novgorod 1-3 Nistru Kishinev [Gennadiy Mikhailov 84p - Pyotr Syrbu 20p, 61, Vyacheslav Protsenko 68. Att: 7,500]
07/11/1990 RostSelMash Rostov-na-Donu 1-1 Neftchi Baku [Fyodor Soroka 53 - Vladislav Kadyrov 86. Att: 1,500]
09/07/1990 Pakhtakor Tashkent 6-2 Kuban Krasnodar [Igor Shkvyrin 12, 24, Andrei Pyatnitskiy 36, 52, 59, Ilhom Sharipov 70 - Alexandr Ploshnik 4, Alexandr Bagapov 41. Att: 8,900]

Round 22

07/14/1990 Dinamo Stavropol 3-0 Neftchi Baku [Oleg Rydny 25, Sergei Grunichev 52, Vladimir Sushiy 89. Att: 11,500]
07/14/1990 Fakel Voronezh 0-2 Nistru Kishinev [Yemilian Karas 8, Sergei Savchenko 56p. Att: 4,000]
07/14/1990 Kuzbass Kemerovo 1-0 Tavriya Symferopol [Viktor Pimushin 69p. Att: 2,000]
07/14/1990 Lokomotiv Moskva 4-0 Tiras Tiraspol [Artur Shamrin 29, 61, Sergei Sukhov 73, Igor Chugainov 87. Att: 400]
07/14/1990 Lokomotiv Nizhniy Novgorod 0-0 Metalurh Zaporizhzhya [Att: 5,000]
07/14/1990 Pakhtakor Tashkent 3-0 Dinamo Sukhumi [Rifat Galiyev 6, 32, Olim Tillyayev 89. Att: 15,000]
07/14/1990 RostSelMash Rostov-na-Donu 2-0 Zenit Leningrad [Alexandr Vorobyov 12, Vitaliy Papadopulo 38. Att: 1,500]
08/01/1990 Kairat Alma-Ata 0-0 Kuban Krasnodar [Att: 1,500]

Round 23

08/04/1990 Tiras Tiraspol 3-1 Kuzbass Kemerovo [Nikolai Vasilyev 40, 74p, Igor Raichev 83 - Viktor Pimushin 45p. Att: 3,000]
08/05/1990 Dinamo Sukhumi 2-0 Pakhtakor Tashkent [Boris Dobashin 79, Roman Khagba 85. Att: 6,500]
08/05/1990 Geolog Tyumen 2-1 Spartak Vladikavkaz [Viktor Leonenko 4, Stanislav Feoktistov 57 - Bakhva Tedeyev 63p. Att: 4,000]
08/05/1990 Kuban Krasnodar 1-0 Kairat Alma-Ata [Andrei Davidovich 62. Att: 3,500]
08/05/1990 Metalurh Zaporizhzhya 5-1 Fakel Voronezh [Sergei Volgin 44, 79, Oleg Taran 58, Vasiliy Storchak 76, Igor Nakonechny 89 - Boris Nikitin 18. Att: 11,500]
08/05/1990 Neftchi Baku 2-0 RostSelMash Rostov-na-Donu [Samish Alekberov 1, Vladislav Kadyrov 81p. Att: 10,300]
08/05/1990 Nistru Kishinev 1-0 Lokomotiv Nizhniy Novgorod [Paul Lajos 28. Att: 10,000]
08/05/1990 Shinnik Yaroslavl 2-0 Kotaik Abovyan [Oleg A.Smirnov 31, Alexei Kolesnikov 51. Att: 2,800]
08/05/1990 Tavriya Symferopol 1-1 Lokomotiv Moskva [Vidmantas Višneuskas 32 - Alexandr Zhitkov 81. Att: 4,900]
08/05/1990 Zenit Leningrad 0-0 Dinamo Stavropol [Att: 1,000]

Round 24

08/07/1990 Tavriya Symferopol 2-0 Kuzbass Kemerovo [Alexandr Gaidash 60, Yuriy Maksimov 87. Att: 4,800]
08/07/1990 Tiras Tiraspol 1-0 Lokomotiv Moskva [Nikolai Vasilyev 14. Att: 5,600]
08/08/1990 Dinamo Sukhumi 0-0 Kairat Alma-Ata [Att: 5,000]
08/08/1990 Geolog Tyumen 2-0 Kotaik Abovyan [Yevgeniy Sidorov 50, Stanislav Feoktistov 75. Att: 5,000]
08/08/1990 Kuban Krasnodar 0-1 Pakhtakor Tashkent [Igor Shkvyrin 16. Att: 3,700]
08/08/1990 Metalurh Zaporizhzhya 6-1 Lokomotiv Nizhniy Novgorod [Igor Nakonechny 42, 88, Sergei Volgin 49, 66p, 89, Valeriy Tkachuk 73 - Oleg Mirny 23. Att: 9,000]
08/08/1990 Neftchi Baku 1-0 Dinamo Stavropol [Velli Kasumov 20p. Att: 9,000]
08/08/1990 Nistru Kishinev 1-0 Fakel Voronezh [Sergei Savchenko 81p. Att: 8,500]
08/08/1990 Shinnik Yaroslavl 0-2 Spartak Vladikavkaz [Bakhva Tedeyev 69, Oleg Svinaidze 89. Att: 4,500]
08/08/1990 Zenit Leningrad 4-1 RostSelMash Rostov-na-Donu [Dmitriy Radchenko 33, 38, Sergei Varfolomeyev 76, Alexandr Zakharikov 85 - Alexandr Vorobyov 78p. Att: 1,000]

Round 25

08/14/1990 Dinamo Stavropol 2-0 Dinamo Sukhumi [Leonid Leonidov 24, Seiran Osipov 50. Att: 11,000]
08/14/1990 Fakel Voronezh 2-1 Neftchi Baku [Igor Lyakhov 2, Oganez Mkhitaryan 9 - Vidadi Rzayev 31. Att: 3,500]
08/14/1990 Kairat Alma-Ata 2-2 Tiras Tiraspol [Yuriy Rykov 55, Pyotr Neisteter 88p - Viktor Baryshev 72, Igor Raichev 80. Att: 1,000]
08/14/1990 Kotaik Abovyan 2-3 Metalurh Zaporizhzhya [Unan Pogosyan 29p, Robert Kocharyan 84p - Oleg Taran 36, Anton Shokh 42, Yuriy Dudnik 61. Att: 2,500]
08/14/1990 Kuzbass Kemerovo 2-1 Geolog Tyumen [Mikhail Pavlov 48, Viktor Pimushin 61p - Sergei Shulgin 81. Att: 1,500]
08/14/1990 Lokomotiv Moskva 2-1 Shinnik Yaroslavl [Igor Chugainov 43, Yevgeniy Mileshkin 72p - Viktor Zemlin 47. Att: 2,500]
08/14/1990 Lokomotiv Nizhniy Novgorod 2-0 Zenit Leningrad [Alexandr Tsilyurik 29, Guram Chkareuli 75. Att: 6,300]
08/14/1990 Pakhtakor Tashkent 2-0 Tavriya Symferopol [Igor Shkvyrin 33p, Vladimir Buntov 86. Att: 6,000]
08/14/1990 RostSelMash Rostov-na-Donu 0-1 Kuban Krasnodar [Alexandr Ploshnik 73. Att: 1,500]
08/14/1990 Spartak Vladikavkaz 1-0 Nistru Kishinev [Alexandr Novikov 89. Att: 18,200]

Round 26

08/17/1990 Dinamo Stavropol 1-0 Kuban Krasnodar [Sergei Grunichev 70p. Att: 11,000]
08/17/1990 Fakel Voronezh 0-0 Zenit Leningrad [Att: 4,000]
08/17/1990 Kairat Alma-Ata 1-2 Tavriya Symferopol [Pyotr Neisteter 76 - Yuriy Maksimov 27, Shamil Isayev 43. Att: 1,500]
08/17/1990 Kotaik Abovyan 2-1 Nistru Kishinev [Robert Kocharyan 12, Martiros Khachatryan 33 - Vyacheslav Protsenko 23. Att: 1,000]
08/17/1990 Kuzbass Kemerovo 1-2 Shinnik Yaroslavl [Sergei Kolchin 77 - Viktor Zemlin 14, Yuriy Moiseyev 81. Att: 3,000]
08/17/1990 Lokomotiv Moskva 2-1 Geolog Tyumen [Rashid Gallagberov 59, Arminas Narbekovas 75 - Marat Abyanov 18. Att: 2,500]
08/17/1990 Lokomotiv Nizhniy Novgorod 1-0 Neftchi Baku [Guram Chkareuli 72p. Att: 6,500]
08/17/1990 Pakhtakor Tashkent 2-0 Tiras Tiraspol [Khoren Oganesyan 30, Farhad Magometov 80. Att: 4,700]
08/17/1990 RostSelMash Rostov-na-Donu 1-2 Dinamo Sukhumi [Nikolai Romanchuk 71 - Alexandr Smirnov 49, Stanislav Noskov 60. Att: 1,000]
08/17/1990 Spartak Vladikavkaz 2-0 Metalurh Zaporizhzhya [Viktor Vasilyev 17, Stanislav Tskhovrebov 64. Att: 23,500]

Round 27

08/22/1990 Metalurh Zaporizhzhya 4-1 Kairat Alma-Ata [Anton Shokh 22, Sergei Volgin 29, Vasiliy Storchak 47, Alexandr Zayets 89 - Sergei Klimov 7. Att: 15,000]
08/22/1990 Neftchi Baku 3-0 Kuzbass Kemerovo [Awarded]
08/22/1990 Nistru Kishinev 2-3 Pakhtakor Tashkent [Vyacheslav Protsenko 29, 34 - Igor Shkvyrin 45, Mirjalol Kasymov 50, Andrei Pyatnitskiy 86. Att: 10,000]
08/22/1990 Zenit Leningrad 1-1 Lokomotiv Moskva [Dmitriy Radchenko 10 - Yevgeniy Mileshkin 35. Att: 2,000]
08/23/1990 Dinamo Sukhumi 0-3 Shinnik Yaroslavl [Igor Makarov 43p, Igor Kazmin 69, Yuriy Moiseyev 71. Att: 6,000]
08/23/1990 Fakel Voronezh 3-0 RostSelMash Rostov-na-Donu [Valerian Savelyev 49, Igor Lyakhov 55, Oleg Yelyshev 59. Att: 3,500]
08/23/1990 Kuban Krasnodar 4-0 Geolog Tyumen [Alexandr Ploshnik 2, Andrei Davidovich 17, 61, Yuriy Sobol 29. Att: 3,100]
08/23/1990 Lokomotiv Nizhniy Novgorod 1-0 Dinamo Stavropol [Alexandr Tsilyurik 61. Att: 7,000]
08/23/1990 Tavriya Symferopol 2-1 Kotaik Abovyan [Alexandr Gaidash 73, Shamil Isayev 79 - Nazar Petrosyan 87. Att: 7,500]
08/23/1990 Tiras Tiraspol 1-0 Spartak Vladikavkaz [Alexandr Naumenko 8. Att: 5,000]

Round 28

08/25/1990 Metalurh Zaporizhzhya 1-0 Pakhtakor Tashkent [Yuriy Dudnik 44. Att: 20,000]
08/25/1990 Neftchi Baku 0-0 Lokomotiv Moskva [Att: 8,400]
08/25/1990 Nistru Kishinev 0-0 Kairat Alma-Ata [Att: 5,000]
08/25/1990 Zenit Leningrad 2-0 Kuzbass Kemerovo [Sergei Varfolomeyev 56, Dmitriy Barannik 71. Att: 1,500]
08/26/1990 Dinamo Sukhumi 1-0 Geolog Tyumen [Georgiy Chaligava 9. Att: 3,500]
08/26/1990 Fakel Voronezh 2-2 Dinamo Stavropol [Oleg Yelyshev 17, Eduard Koptily 34 - Vladimir Sushiy 40, Sergei Shestakov 73. Att: 3,500]
08/26/1990 Kuban Krasnodar 2-0 Shinnik Yaroslavl [Andrei Davidovich 1, Sergei Doronchenko 74. Att: 4,100]
08/26/1990 Lokomotiv Nizhniy Novgorod 2-1 RostSelMash Rostov-na-Donu [Guram Chkareuli 61p, 73 - Alexandr Tatarkin 75. Att: 7,300]
08/26/1990 Tavriya Symferopol 1-1 Spartak Vladikavkaz [Sergei Shevchenko 32p - Bakhva Tedeyev 80p. Att: 8,100]
08/26/1990 Tiras Tiraspol 1-0 Kotaik Abovyan [Viktor Baryshev 22. Att: 6,000]

Round 29

09/01/1990 Kairat Alma-Ata 2-0 Neftchi Baku [Yuriy Popandopulo 3, Andrei Pinchukov 80. Att: 2,000]
09/01/1990 Kuzbass Kemerovo 3-1 Dinamo Sukhumi [Sergei Kolchin 12, Viktor Pimushin 16p, Andrei Tronnikov 49 - Boris Dobashin 26. Att: 1,000]
09/01/1990 Lokomotiv Moskva 1-0 Kuban Krasnodar [Vyacheslav Sukristov 7. Att: 1,500]
09/01/1990 Pakhtakor Tashkent 2-1 Zenit Leningrad [Igor Shkvyrin 84, Khoren Oganesyan 89 - Dmitriy Radchenko 62. Att: 11,100]
09/03/1990 Dinamo Stavropol 2-3 Metalurh Zaporizhzhya [Has-Magomed Gilagayev 55, Oleg Rydny 86 - Sergei Volgin 23, Vasiliy Storchak 60, 63. Att: 17,000]
09/03/1990 Fakel Voronezh 1-1 Spartak Vladikavkaz [Eduard Koptily 75 - Bakhva Tedeyev 65. Att: 3,500]
09/03/1990 Geolog Tyumen 2-0 Tavriya Symferopol [Viktor Leonenko 70, 85. Att: 2,500]
09/03/1990 Lokomotiv Nizhniy Novgorod 2-1 Kotaik Abovyan [Alexandr Tsilyurik 8, 77 - Armen Adamyan 47. Att: 6,300]
09/03/1990 RostSelMash Rostov-na-Donu 1-0 Nistru Kishinev [Vitaliy Papadopulo 21. Att: 1,500]
09/03/1990 Shinnik Yaroslavl 2-0 Tiras Tiraspol [Yuriy Moiseyev 42, Oleg A.Smirnov 60. Att: 4,000]

Round 30

09/04/1990 Kairat Alma-Ata 1-1 Zenit Leningrad [Sergei Klimov 32 - Dmitriy Radchenko 78. Att: 1,800]
09/04/1990 Kuzbass Kemerovo 1-2 Kuban Krasnodar [Sergei Bologov 56p - Andrei Davidovich 15, Alexandr Ploshnik 42. Att: 1,500]
09/04/1990 Lokomotiv Moskva 0-0 Dinamo Sukhumi [Att: 2,000]
09/04/1990 Pakhtakor Tashkent 2-2 Neftchi Baku [Andrei Pyatnitskiy, Rifat Galiyev - Vidadi Rzayev, Vladislav Kadyrov. Att: 12,200]
09/06/1990 Dinamo Stavropol 1-1 Nistru Kishinev [Sergei Grunichev 43p - Sergei Savchenko 62p. Att: 17,500]
09/06/1990 Fakel Voronezh 2-1 Kotaik Abovyan [Oleg Yelyshev 68, Eduard Koptily 73 - Robert Kocharyan 65. Att: 3,000]
09/06/1990 Geolog Tyumen 1-0 Tiras Tiraspol [Gennadiy Bogachov 6. Att: 2,400]
09/06/1990 Lokomotiv Nizhniy Novgorod 0-0 Spartak Vladikavkaz [Att: 8,300]
09/06/1990 RostSelMash Rostov-na-Donu 1-1 Metalurh Zaporizhzhya [Gennadiy Styopushkin 88p - Vasiliy Storchak 67. Att: 2,600]
09/09/1990 Shinnik Yaroslavl 1-0 Tavriya Symferopol [Viktor Zemlin 41. Att: 3,000]

Round 31

09/13/1990 Dinamo Sukhumi 3-0 Fakel Voronezh [Roman Khagba 48p, Georgiy Chaligava 78, 88. Att: 5,800]
09/13/1990 Geolog Tyumen 2-0 Kairat Alma-Ata [Gennadiy Bogachov 63, Yevgeniy Sidorov 67. Att: 1,000]
09/13/1990 Kotaik Abovyan 4-1 Lokomotiv Moskva [Valeriy Glushakov 5, Robert Kocharyan 41, 82, Alexandr Podolyak 87 - Valdas Ivanauskas 68. Att: 3,000]
09/13/1990 Kuban Krasnodar 3-1 Lokomotiv Nizhniy Novgorod [Alexandr Ploshnik 33, 75, Alexandr Bagapov 55p - Igor Gorelov 34. Att: 1,500]
09/13/1990 Neftchi Baku 2-0 Metalurh Zaporizhzhya [Vladislav Kadyrov 16, Yuriy Vernidub (M) 69og. Att: 10,200]
09/13/1990 Shinnik Yaroslavl 1-1 Pakhtakor Tashkent [Alexei Kolesnikov 13 - Igor Shkvyrin 90. Att: 3,000]
09/13/1990 Spartak Vladikavkaz 1-0 Kuzbass Kemerovo [Badri Spanderashvili 50. Att: 18,000]
09/13/1990 Tavriya Symferopol 3-2 Dinamo Stavropol [Alexandr Gaidash 26, Leonid Leonidov (D) 44og, Talyat Sheyhametov 79 - Seiran Osipov 33, Yuriy Avdeyenko 52. Att: 4,800]
09/13/1990 Tiras Tiraspol 0-0 RostSelMash Rostov-na-Donu [Att: 3,500]
09/13/1990 Zenit Leningrad 1-2 Nistru Kishinev [Nikolai Usachov 86 - Boris Tropanets 24, Sergei Savchenko 70. Att: 500]

Round 32

09/16/1990 Dinamo Sukhumi 2-2 Lokomotiv Nizhniy Novgorod [Georgiy Chaligava 34, Tengiz Logua 88 - Dmitriy Cheryshev 25, Sergei Kuzmin 45. Att: 6,500]
09/16/1990 Geolog Tyumen 0-0 Pakhtakor Tashkent [Att: 2,500]
09/16/1990 Kotaik Abovyan 2-0 Kuzbass Kemerovo [Alexandr Podolyak 5, Artashes Adamyan 34. Att: 1,500]
09/16/1990 Kuban Krasnodar 0-0 Fakel Voronezh [Att: 5,000]
09/16/1990 Neftchi Baku 1-0 Nistru Kishinev [Vladislav Kadyrov 44. Att: 8,000]
09/16/1990 Shinnik Yaroslavl 2-0 Kairat Alma-Ata [Viktor Zemlin 64, Rinat Bilyaletdinov 76. Att: 3,000]
09/16/1990 Spartak Vladikavkaz 1-0 Lokomotiv Moskva [Bakhva Tedeyev 6. Att: 19,500]
09/16/1990 Tavriya Symferopol 2-1 RostSelMash Rostov-na-Donu [Vidmantas Višneuskas 11, Alexandr Gaidash 54 - Alexandr Vorobyov 37. Att: 4,800]
09/16/1990 Tiras Tiraspol 1-0 Dinamo Stavropol [Nikolai Vasilyev 73p. Att: 3,500]
09/16/1990 Zenit Leningrad 0-0 Metalurh Zaporizhzhya [Att: 1,000]

Round 33

09/23/1990 Dinamo Stavropol 3-1 Shinnik Yaroslavl [Leonid Leonidov 23, Vladimir Sushiy 53, Yuriy Avdeyenko 88 - Igor Makarov 7. Att: 7,500]
09/23/1990 Fakel Voronezh 0-0 Tiras Tiraspol [Att: 2,000]
09/23/1990 Kairat Alma-Ata 1-0 Lokomotiv Moskva [Sergei Zhunenko 34. Att: 2,000]
09/23/1990 Lokomotiv Nizhniy Novgorod 4-1 Tavriya Symferopol [Oleg Mirny 6, Igor Gorelov 13, Oleg Nazarenko 80, Viktor Rybakov 81p - Alexandr Kundenok 56. Att: 8,500]
09/23/1990 Metalurh Zaporizhzhya 2-1 Dinamo Sukhumi [Sergei Volgin 34p, Vasiliy Storchak 44 - Alexandr Smirnov 57. Att: 12,000]
09/23/1990 Neftchi Baku 1-2 Spartak Vladikavkaz [Velli Kasumov 32 - Grigoriy Ivanov 17, Badri Spanderashvili 80. Att: 5,000]
09/23/1990 Nistru Kishinev 3-1 Kuban Krasnodar [Paul Lajos 56, Vyacheslav Protsenko 68p, 84 - Alexandr Ploshnik 17. Att: 6,500]
09/23/1990 Pakhtakor Tashkent 3-3 Kuzbass Kemerovo [Rifat Galiyev 21, Igor Shkvyrin 28p, 37 - Sergei Rogalevskiy 40, 49, Sergei Kolchin 47. Att: 10,600]
09/23/1990 RostSelMash Rostov-na-Donu 2-2 Geolog Tyumen [Alexandr Vorobyov 66p, Alexandr Tikhonov 72 - Stanislav Feoktistov 31, Sergei Shulgin 43. Att: 1,200]
09/23/1990 Zenit Leningrad 2-1 Kotaik Abovyan [Dmitriy Radchenko 2, Nikolai Usachov 70 - Alexandr Podolyak 20. Att: 800]

Round 34

09/26/1990 Dinamo Stavropol 2-0 Geolog Tyumen [Vladimir Sushiy 45, Sergei Grunichev 68. Att: 10,000]
09/26/1990 Fakel Voronezh 0-1 Tavriya Symferopol [Alexandr Gaidash 17. Att: 2,500]
09/26/1990 Kairat Alma-Ata 2-1 Kuzbass Kemerovo [Sergei Klimov 64, Alexandr Bogatyryov 89p - Sergei Rogalevskiy 62. Att: 2,000]
09/26/1990 Lokomotiv Nizhniy Novgorod 1-1 Tiras Tiraspol [Dmitriy Cheryshev 21 - Sergei Stroyenko 47. Att: 4,700]
09/26/1990 Metalurh Zaporizhzhya 2-0 Kuban Krasnodar [Yuriy Dudnik 41, Sergei Volgin 78. Att: 10,000]
09/26/1990 Neftchi Baku 3-0 Kotaik Abovyan [Awarded]
09/26/1990 Nistru Kishinev 4-0 Dinamo Sukhumi [Vyacheslav Protsenko 38, Boris Tropanets 47, 85, Sergei Savchenko 65p. Att: 9,000]
09/26/1990 Pakhtakor Tashkent 3-1 Lokomotiv Moskva [Igor Shkvyrin 21, Khoren Oganesyan 52, Mirjalol Kasymov 76 - Arminas Narbekovas 21. Att: 9,500]
09/26/1990 RostSelMash Rostov-na-Donu 2-0 Shinnik Yaroslavl [Gennadiy Parovin 52, Fyodor Soroka 58. Att: 1,500]
09/26/1990 Zenit Leningrad 1-1 Spartak Vladikavkaz [Dmitriy Radchenko 86 - Bakhva Tedeyev 43. Att: 500]

Round 35

10/04/1990 Dinamo Sukhumi 2-0 Neftchi Baku [Roman Khagba 45, Alexandr Smirnov 70. Att: 6,200]
10/04/1990 Geolog Tyumen 2-1 Lokomotiv Nizhniy Novgorod [Ravil Umyarov 6, Yuriy Gusakov 17 - Igor Gorelov 43. Att: 2,000]
10/04/1990 Kairat Alma-Ata 1-1 Kotaik Abovyan [Asan Kariyev 40 - Robert Kocharyan 64. Att: 2,000]
10/04/1990 Kuban Krasnodar 2-1 Zenit Leningrad [Yuriy Sobol 20, 54 - Dmitriy Radchenko 35. Att: 3,900]
10/04/1990 Kuzbass Kemerovo 0-1 RostSelMash Rostov-na-Donu [Alexandr Vorobyov 3. Att: 500]
10/04/1990 Lokomotiv Moskva 3-2 Dinamo Stavropol [Sergei Sukhov 15, 26, Oleg Samatov 50 - Vladimir Sushiy 65, Oleg Rydny 75. Att: 1,000]
10/04/1990 Pakhtakor Tashkent 2-1 Spartak Vladikavkaz [Igor Shkvyrin 66p, Vyacheslav Klochkov 71 - Bakhva Tedeyev 64p. Att: 18,000]
10/04/1990 Shinnik Yaroslavl 2-2 Fakel Voronezh [Oleg A.Smirnov 31, Yuriy Moiseyev 44 - Radik Yamlihanov 7, Oleg Yelyshev 50. Att: 2,100]
10/04/1990 Tavriya Symferopol 0-0 Nistru Kishinev [Att: 5,100]
10/04/1990 Tiras Tiraspol 2-2 Metalurh Zaporizhzhya [Eduard Lemeshko 69, Andrei Stroyenko 70 - Sergei Bashkirov 21, Alexandr Shulayev (T) 49og. Att: 1,200]

Round 36

10/07/1990 Dinamo Sukhumi 0-0 Zenit Leningrad [Att: 6,000]
10/07/1990 Geolog Tyumen 0-1 Fakel Voronezh [Oleg Yelyshev 66. Att: 2,000]
10/07/1990 Kairat Alma-Ata 0-3 Spartak Vladikavkaz [Valeriy Korneyev 68, Grigoriy Ivanov 85, Oleg Svinaidze 88. Att: 2,000]
10/07/1990 Kuban Krasnodar 4-1 Neftchi Baku [Yuriy Sobol 12, Alexandr Ploshnik 31, Vasiliy Shitikov 40, Alexandr Chebulayev 45 - Rasim Abushev 20. Att: 4,000]
10/07/1990 Kuzbass Kemerovo 0-1 Dinamo Stavropol [Alexandr Kostin 85. Att: 500]
10/07/1990 Lokomotiv Moskva 2-1 RostSelMash Rostov-na-Donu [Valdas Ivanauskas 79, 86 - Eduard Posylayev 20. Att: 1,500]
10/07/1990 Pakhtakor Tashkent 6-2 Kotaik Abovyan [Rifat Galiyev 24, Andrei Pyatnitskiy 26, 27, Vyacheslav Klochkov 35, Igor Shkvyrin 38, Khoren Oganesyan 88 - Armen Adamyan 22, Alexandr Podolyak 62. Att: 11,500]
10/07/1990 Shinnik Yaroslavl 1-0 Lokomotiv Nizhniy Novgorod [Yuriy Moiseyev 69. Att: 2,100]
10/07/1990 Tavriya Symferopol 2-2 Metalurh Zaporizhzhya [Talyat Sheyhametov 65, Alexandr Gaidash 76 - Sergei Volgin 43p, Nikolai Turchinenko (T) 77og. Att: 4,500]
10/07/1990 Tiras Tiraspol 1-1 Nistru Kishinev [Sergei Stroyenko 80 - Valeriy Kapatsyna 81. Att: 4,600]

Round 37

10/13/1990 Neftchi Baku 1-1 Tiras Tiraspol [Yunis Guseynov 57 - Nikolai Vasilyev 53p. Att: 1,000]
10/14/1990 Dinamo Stavropol 1-0 Pakhtakor Tashkent [Vladimir Sushiy 59. Att: 11,000]
10/14/1990 Fakel Voronezh 4-0 Kuzbass Kemerovo [Oleg Yelyshev 28, Oleg Morozov 41, Valerian Savelyev 54p, Boris Nikitin 73. Att: 1,500]
10/14/1990 Kotaik Abovyan 2-1 Kuban Krasnodar [Armen Adamyan 6, Robert Kocharyan 90p - Andrei Davidovich 78. Att: 300]
10/14/1990 Lokomotiv Nizhniy Novgorod 0-2 Lokomotiv Moskva [Valdas Ivanauskas 29p, Oleg Samatov 38. Att: 6,000]
10/14/1990 Metalurh Zaporizhzhya 1-1 Shinnik Yaroslavl [Oleg Taran 78 - Alexandr Zavadskiy 88p. Att: 18,000]
10/14/1990 Nistru Kishinev 4-1 Geolog Tyumen [Vyacheslav Protsenko 21, 70, Valentin Kovach 28, 35 - Viktor Leonenko 64. Att: 5,100]
10/14/1990 RostSelMash Rostov-na-Donu 2-0 Kairat Alma-Ata [Gennadiy Parovin 34, Alexandr Tatarkin 56. Att: 2,500]
10/14/1990 Spartak Vladikavkaz 3-2 Dinamo Sukhumi [Bakhva Tedeyev 9p, Grigoriy Ivanov 24, Inal Jioyev 58 - Alexandr Smirnov 11, Georgiy Chaligava 68. Att: 16,200]
10/14/1990 Zenit Leningrad 0-0 Tavriya Symferopol [Att: 1,000]

Round 38

10/17/1990 Dinamo Stavropol 2-1 Kairat Alma-Ata [Sergei Grunichev 23p, Yuriy Avdeyenko 27 - Yuriy Rykov 2. Att: 12,000]
10/17/1990 Fakel Voronezh 1-2 Lokomotiv Moskva [Igor Lyakhov 60 - Igor Chugainov 64, Yevgeniy Mileshkin 70. Att: 2,500]
10/17/1990 Kotaik Abovyan 2-1 Dinamo Sukhumi [Robert Kocharyan 9, Nazar Petrosyan 18 - Georgiy Chaligava 50. Att: 600]
10/17/1990 Lokomotiv Nizhniy Novgorod 2-0 Kuzbass Kemerovo [Alexandr Shchukin 21, Igor Gorelov 42. Att: 2,200]
10/17/1990 Metalurh Zaporizhzhya 2-0 Geolog Tyumen [Igor Nakonechny 34, Oleg Taran 90p. Att: 18,000]
10/17/1990 Neftchi Baku 2-1 Tavriya Symferopol [Arif Asadov 61, Velli Kasumov 88p - Alexandr Guiganov 90p. Att: 3,000]
10/17/1990 Nistru Kishinev 1-2 Shinnik Yaroslavl [Sergei Savchenko 71 - Yuriy Moiseyev 42, 83. Att: 4,000]
10/17/1990 RostSelMash Rostov-na-Donu 1-2 Pakhtakor Tashkent [Alexandr Vorobyov 17 - Igor Shkvyrin 14, Rifat Galiyev 51. Att: 1,500]
10/17/1990 Spartak Vladikavkaz 2-1 Kuban Krasnodar [Grigoriy Ivanov 20, Sergei Gazdanov 73 - Yuriy Sobol 43. Att: 16,500]
10/17/1990 Zenit Leningrad 0-0 Tiras Tiraspol [Att: 500]

Round 39

10/25/1990 Geolog Tyumen 1-0 Zenit Leningrad [Viktor Leonenko 12. Att: 500]
10/25/1990 Kairat Alma-Ata 0-1 Fakel Voronezh [Igor Lyakhov 30. Att: 1,000]
10/25/1990 Kotaik Abovyan 2-3 Dinamo Stavropol [Robert Kocharyan 48, Armen Adamyan 70 - Oleg Rydny 16, Vladimir Sushiy 47, Andrei Pobedenny 49. Att: 400]
10/25/1990 Kuzbass Kemerovo 0-1 Metalurh Zaporizhzhya [Vasiliy Storchak 85. Att: 300]
10/25/1990 Lokomotiv Moskva 3-1 Nistru Kishinev [Artur Shamrin 23, Valdas Ivanauskas 30, 44 - Valentin Kovach 71. Att: 2,000]
10/25/1990 Pakhtakor Tashkent 7-2 Lokomotiv Nizhniy Novgorod [Numon Hasanov 18, Igor Shkvyrin 22, 23, 63, Khoren Oganesyan 45, 53, Mirjalol Kasymov 75 - Guram Chkareuli 12, 31. Att: 11,900]
10/25/1990 Shinnik Yaroslavl 4-0 Neftchi Baku [Alexei Kolesnikov 5, Viktor Zemlin 7, Vladimir Kosse 35, Yuriy Moiseyev 56. Att: 2,000]
10/25/1990 Spartak Vladikavkaz 2-1 RostSelMash Rostov-na-Donu [Inal Jioyev 16, Badri Spanderashvili 85 - Alexandr Tikhonov 53. Att: 14,500]
10/25/1990 Tavriya Symferopol 5-1 Kuban Krasnodar [Talyat Sheyhametov 16, Yuriy Maksimov 53, Alexandr Gaidash 55, 90, Ayder Zeytullayev 78 - Alexandr Chebulayev 88. Att: 3,800]
10/25/1990 Tiras Tiraspol 2-1 Dinamo Sukhumi [Eduard Lemeshko 13, Alexandr Shulayev 30 - Gennadiy Bondaruk 77. Att: 3,000]

Round 40

10/28/1990 Geolog Tyumen 4-1 Neftchi Baku [Gennadiy Bogachov 4, 85, Viktor Leonenko 15p, 18 - Velli Kasumov 46. Att: 600]
10/28/1990 Kairat Alma-Ata 1-0 Lokomotiv Nizhniy Novgorod [Asan Kariyev 42p. Att: 300]
10/28/1990 Kotaik Abovyan 3-1 RostSelMash Rostov-na-Donu [Robert Kocharyan 30, 52, Artur Kirishyan 79 - Eduard Posylayev 80. Att: 300]
10/28/1990 Kuzbass Kemerovo 0-3 Nistru Kishinev [Sergei Savchenko 53, Boris Tropanets 73, Vyacheslav Protsenko 79. Att: 1,000]
10/28/1990 Lokomotiv Moskva 2-1 Metalurh Zaporizhzhya [Artur Shamrin 81, 88 - Vasiliy Storchak 58. Att: 2,000]
10/28/1990 Pakhtakor Tashkent 2-0 Fakel Voronezh [Igor Shkvyrin 30, Andrei Pyatnitskiy 78. Att: 9,800]
10/28/1990 Shinnik Yaroslavl 3-1 Zenit Leningrad [Vladimir Kosse 8, 67, Viktor Zemlin 47 - Mikhail Zaritskiy 69. Att: 2,000]
10/28/1990 Spartak Vladikavkaz 4-1 Dinamo Stavropol [Bakhva Tedeyev 34, 62, Grigoriy Ivanov 57, Ivan Onufriyev (D) 70og - Sergei Grunichev 60. Att: 20,000]
10/28/1990 Tavriya Symferopol 1-0 Dinamo Sukhumi [Yuriy Maksimov 62. Att: 4,100]
10/28/1990 Tiras Tiraspol 3-0 Kuban Krasnodar [Alexandr Shulayev 35, 54, Igor Raichev 69. Att: 2,000]

Round 41

11/04/1990 Dinamo Stavropol 4-1 RostSelMash Rostov-na-Donu [Yuriy Avdeyenko 16, 40, 84, Leonid Leonidov 42 - Alexandr Vorobyov 45. Att: 11,000]
11/04/1990 Geolog Tyumen 1-0 Shinnik Yaroslavl [Stanislav Feoktistov 9. Att: 700]
11/04/1990 Kuban Krasnodar 3-2 Dinamo Sukhumi [Igor Veryovkin 10, Alexandr Ploshnik 30, 65 - Roman Khagba 63, 81. Att: 3,000]
11/04/1990 Lokomotiv Moskva 5-0 Kuzbass Kemerovo [Artur Shamrin 4, Valdas Ivanauskas 42, Yevgeniy Mileshkin 73p, Sergei Sukhov 77, Dale Mulholland 88p. Att: 1,800]
11/04/1990 Lokomotiv Nizhniy Novgorod 1-3 Fakel Voronezh [Alexandr Tsilyurik 62 - Boris Nikitin 19, 23, Igor Lyakhov 59. Att: 1,500]
11/04/1990 Neftchi Baku 1-0 Zenit Leningrad [Nikolai Usachov (Z) 4og. Att: 4,200]
11/04/1990 Nistru Kishinev 2-2 Metalurh Zaporizhzhya [Vyacheslav Protsenko 38, Grigoriy Kharya 48 - Alexandr Zayets 49, 78. Att: 5,000]
11/04/1990 Pakhtakor Tashkent 2-1 Kairat Alma-Ata [Rifat Galiyev 4, Igor Shkvyrin 27 - Asan Kariyev 74p. Att: 13,000]
11/04/1990 Spartak Vladikavkaz 1-0 Kotaik Abovyan [Inal Jioyev 47. Att: 22,000]
11/04/1990 Tavriya Symferopol 3-1 Tiras Tiraspol [Igor Volkov 1p, Valeriy Pogorelov 37, 49 - Nikolai Vasilyev 39p. Att: 5,200]

Top scorers:

1990 Second League, Buffer Zones (Third Level)

Zone West

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 W D L GS-GA PT
1 Bukovyna Chernivtsi   1-2 4-1 2-0 1-0 2-0 1-1 2-0 1-0 2-0 2-1 3-0 1-2 5-1 2-1 1-0 4-2 4-1 2-0 2-0 3-0 3-0 23 12 7 69-27 58
2 Daugava Riga 0-0   0-0 4-1 2-1 3-1 1-1 0-0 2-1 2-0 2-1 2-0 3-0 3-2 4-0 0-0 4-0 1-0 2-1 3-0 1-2 7-0 22 12 8 67-37 56
3 Karpaty Lviv 2-1 1-0   0-1 1-0 2-1 1-1 4-0 2-1 1-0 0-1 2-1 2-0 2-1 2-0 3-1 1-0 3-0 3-0 4-1 2-1 8-1 23 9 10 61-36 55
4 Nyva Ternopil 1-0 2-1 3-1   0-0 2-1 1-0 3-1 3-2 3-2 2-2 3-1 1-1 2-2 3-1 4-1 0-0 6-0 4-0 4-2 3-1 3-0 22 11 9 70-51 55
5 Nyva Vinnytsya 0-0 0-0 1-0 0-0   1-0 3-0 2-0 1-1 0-1 2-1 1-0 3-1 3-2 2-0 3-0 2-0 6-0 1-1 2-0 6-0 2-0 17 16 9 56-29 50
6 SKA Odesa 2-2 2-0 2-0 5-0 2-1   1-2 2-0 0-0 1-1 0-0 0-1 4-1 2-0 2-1 3-0 1-0 2-0 1-0 3-0 3-1 1-0 21 7 14 59-32 49
7 Zorya Luhansk 2-1 1-2 1-0 2-0 1-2 1-0   3-1 1-1 2-1 3-0 3-1 3-1 1-2 5-1 3-1 0-1 5-1 2-3 1-0 6-2 7-0 20 9 13 72-44 49
8 Spartak Nalchik 1-0 0-1 0-0 0-0 0-0 2-0 1-2   2-0 1-1 2-1 1-0 3-0 2-0 1-0 1-0 1-0 3-0 3-1 4-2 4-3 2-0 20 7 15 55-46 47
9 Dinamo Brest 1-1 2-0 1-1 5-1 3-2 1-0 0-0 2-1   0-0 2-0 0-1 2-2 0-0 1-1 1-0 1-0 2-0 1-0 2-1 2-0 2-1 15 15 12 49-39 45
10 Kremin Kreminchuk 2-1 2-2 0-0 2-0 2-0 1-0 1-3 2-1 2-3   0-0 2-0 0-1 0-0 2-0 1-0 2-0 3-1 2-1 4-1 0-0 4-2 16 11 15 49-45 43
11 Zarya Beltsy 1-1 0-0 0-1 1-1 0-0 0-4 1-0 3-0 1-0 5-2   3-1 3-1 1-1 2-1 1-1 0-0 3-0 3-2 2-0 0-0 3-0 15 12 15 52-52 42
12 Vorskla Poltava 1-1 0-0 0-1 1-2 0-0 1-1 1-0 3-1 4-2 0-0 4-1   2-0 1-0 1-2 0-0 2-0 2-0 3-0 3-1 2-1 3-2 15 11 16 47-51 41
13 Dnepr Mogilyov 0-2 1-4 0-1 2-0 1-1 0-0 0-2 1-3 1-0 2-1 4-0 4-1   1-0 4-2 4-0 1-0 8-0 0-0 3-0 0-1 +:- 17 6 19 58-54 40
14 Galychyna Drogobych 0-0 1-1 1-2 2-4 1-1 3-1 1-0 3-2 0-0 1-0 4-1 2-2 0-0   1-2 2-0 1-1 2-0 0-1 5-0 1-0 5-1 12 15 15 52-50 39
15 Khimik Grodno 0-3 0-1 1-0 2-1 1-1 0-1 1-1 1-2 0-0 1-0 2-1 1-1 2-0 2-1   2-0 3-0 1-0 3-0 2-0 2-1 3-0 16 6 20 46-52 38
16 Start Ulyanovsk 0-1 3-3 0-0 0-0 1-0 1-0 0-0 1-0 0-0 0-0 2-1 1-1 1-0 0-0 1-0   1-1 2-0 2-0 1-0 2-0 3-0 12 13 17 34-45 37
17 Volyn Lutsk 0-2 1-1 2-2 1-2 2-2 2-1 2-0 2-1 -:+ 3-0 0-1 2-0 1-0 1-0 -:+ 3-2   1-0 1-0 3-1 4-2 4-0 14 7 21 42-61 35
18 Lori Kirovakan 2-2 2-0 3-1 1-2 1-0 0-0 1-0 1-2 2-1 2-1 1-0 2-0 1-3 +:- 2-1 0-0 +:-   3-1 +:- 3-1 2-1 15 4 23 42-79 34
19 Iskra Smolensk 0-0 4-0 1-1 0-0 1-2 0-2 2-2 0-0 3-2 2-1 1-3 0-1 2-1 1-3 0-0 2-1 3-1 4-0   2-1 0-0 4-1 11 10 21 46-66 32
20 Zakarpattya Uzhgorod 0-0 2-0 2-0 2-1 0-0 0-1 1-1 0-1 0-0 1-1 2-1 0-0 1-0 0-0 1-0 3-1 4-1 3-1 6-2   2-0 2-0 12 7 23 42-70 31
21 Baltika Kaliningrad 0-0 1-2 1-1 0-1 0-0 0-3 0-2 0-0 0-0 0-2 1-1 1-1 0-2 1-1 1-0 1-0 1-0 0-0 0-0 3-0   4-0 7 13 22 32-64 27
22 Shirak Leninakan 0-3 0-1 1-2 0-0 2-2 0-3 3-1 0-5 2-1 0-1 0-2 3-0 1-2 0-0 1-0 0-4 +:- 2-0 2-1 +:- 2-1   9 3 30 34-104 21
1 - Voroshilovhrad was renamed Luhansk.
2 - SKA-Karpaty Lviv relocated to Drogobych and changed name to Galychyna Drogobych.
3 – Bukovyna Chernivtsi, Daugava Riga promoted to play in 1991 Soviet First League.
4 – Iskra Smolensk, Zakarpattya Uzhgorod, Baltika Kaliningrad, Shirak Leninakan relegated to play in 1991 Soviet Second League.

Zone Center

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 W D L GS-GA PT
1 UralMash Sverdlovsk   2-1 1-0 1-1 1-0 1-1 2-0 0-0 0-1 1-0 1-0 1-0 3-0 2-0 4-0 1-0 1-0 4-0 6-0 6-0 2-1 1-0 23 13 6 62-22 59
2 Tekstilshchik Kamyshin 2-1   2-0 2-1 1-0 1-0 1-1 2-1 4-2 2-0 4-0 2-1 2-1 4-0 2-0 2-1 3-1 3-1 2-1 5-0 4-1 3-2 22 8 12 73-49 52
3 Krylya Sovetov Kuibyshev 0-0 2-0   4-0 1-0 2-2 1-0 0-0 2-1 1-0 1-0 1-0 3-0 1-0 2-1 3-0 4-0 3-3 4-1 1-1 2-0 2-0 19 11 12 53-35 49
4 Metallurg Lipetsk 0-2 2-1 2-1   5-1 2-0 5-1 1-1 2-0 2-0 1-0 1-1 1-0 1-0 2-2 1-0 0-0 2-0 1-0 1-0 3-0 2-1 18 13 11 56-43 49
5 Kyapaz Gyanja 2-1 2-1 2-0 3-2   5-0 2-0 +:- 3-1 3-2 4-2 4-3 0-0 1-0 2-0 +:- 2-0 +:- +:- 3-1 3-0 1-0 21 5 16 66-65 47
6 Tsement Novorossiysk 0-0 4-2 1-0 2-2 4-0   1-0 3-0 2-0 2-0 1-0 2-1 3-0 3-2 2-0 1-0 2-1 2-1 1-1 4-1 7-1 1-0 19 9 14 67-55 47
7 Druzhba Maykop 2-0 1-0 0-0 3-2 6-2 2-1   3-0 1-0 1-1 0-0 4-2 1-0 3-0 3-1 2-0 2-1 2-1 1-0 2-1 2-0 3-0 19 7 16 56-56 45
8 Torpedo Ryazan 2-2 2-3 1-0 1-0 3-1 2-1 0-0   1-1 1-1 1-0 1-0 0-0 1-1 1-0 0-0 2-1 0-0 2-1 4-1 1-0 2-0 15 15 12 41-44 45
9 Dinamo Bryansk 0-2 1-0 1-1 0-0 4-0 3-2 1-1 2-0   1-1 2-0 1-0 3-1 3-1 0-1 5-1 4-0 4-2 2-1 1-0 2-0 3-2 18 8 16 59-51 44
10 Zvezda Perm 0-2 0-0 0-0 2-1 4-0 2-2 6-0 4-2 1-1   5-2 0-0 2-1 4-0 3-1 1-1 3-1 1-1 4-0 3-0 5-0 3-0 15 14 13 68-45 44
11 Goyazan Kazakh 2-0 4-1 1-1 1-0 1-1 2-0 3-1 +:- 2-1 3-0   +:- 1-0 3-1 0-0 +:- 2-0 +:- +:- 2-0 2-1 2-0 19 4 19 55-55 42
12 Torpedo Vladimir 0-0 1-0 1-1 0-1 0-2 3-2 2-1 2-1 6-0 2-1 1-0   2-0 2-1 3-0 1-0 2-1 0-2 4-1 2-0 1-0 0-0 18 5 19 55-51 41
13 Terek Grozny 1-1 2-1 1-1 3-3 1-0 2-1 1-0 2-1 0-0 2-1 +:- 1-0   3-0 6-0 2-1 2-1 0-1 2-0 2-0 2-0 2-0 17 7 18 51-52 41
14 Gastello Ufa 2-1 1-2 1-0 0-0 2-0 2-0 2-0 2-1 2-0 1-0 2-0 2-1 0-2   2-1 2-1 3-0 2-0 1-0 1-0 1-0 1-1 17 7 18 40-50 41
15 Zenit Izhevsk 1-1 0-0 2-0 0-0 5-0 2-0 3-2 0-0 0-2 0-0 3-0 3-1 2-0 0-0   2-0 1-0 3-0 2-0 1-0 3-1 2-1 16 9 17 47-52 41
16 Nart Cherkessk 0-0 2-1 1-0 0-0 2-0 2-0 4-1 0-0 2-0 1-1 3-0 2-0 3-1 1-1 3-1   2-0 3-0 2-0 2-1 2-0 2-1 16 8 18 46-52 40
17 Torpedo Volzhskiy 0-2 2-2 2-0 0-0 0-0 3-1 2-1 2-0 1-0 0-0 3-1 2-1 3-2 2-0 1-1 3-1   3-1 3-2 1-0 1-0 3-2 16 7 19 48-61 39
18 Sokol Saratov 1-1 2-1 0-1 5-2 3-1 0-0 2-0 0-0 2-1 0-1 2-0 2-1 1-0 1-1 0-1 3-0 3-0   1-2 3-1 4-1 4-2 15 9 18 53-58 39
19 Mashuk Pyatigorsk 0-0 1-1 1-3 2-1 6-3 0-0 3-0 1-1 1-0 1-0 1-3 2-1 4-1 2-0 3-0 1-0 1-0 1-0   0-1 3-0 1-0 15 6 21 48-64 36
20 SKA Rostov-na-Donu 0-0 1-1 2-1 3-0 2-0 2-3 0-1 0-2 1-2 4-1 4-0 0-2 3-0 2-0 2-1 5-1 3-1 1-1 1-0   1-1 1-0 14 5 23 47-63 33
21 Zarya Kaluga 1-3 1-1 2-3 0-0 1-1 3-1 0-0 1-2 2-1 1-1 3-1 2-3 2-1 1-0 2-1 3-0 2-2 0-0 1-0 0-1   2-0 10 8 24 39-74 28
22 Volgar Astrakhan 0-2 1-1 2-0 0-3 0-0 1-1 3-2 0-1 2-2 1-4 +:- 1-2 1-1 0-0 1-0 0-0 0-1 1-0 2-2 1-0 1-2   6 10 26 32-65 22
1 – UralMasg Sverdlovsk, Tekstilschik Kamyshyn promoted to play in 1991 Soviet First League.
2 – Mashuk Pyatigorsk, SKA Rostov-na-Donu, Zarya Kaluga, Volgar Astrakhan relegated to play in 1991 Soviet Second League.

Zone East

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 W D L GS-GA PT
1 Neftyannik Fergana   1-0 2-0 1-0 1-0 4-0 2-0 2-0 5-0 2-0 2-0 2-1 4-0 1-1 5-1 3-0 2-1 4-1 2-0 4-1 2-0 5-1 28 8 6 84-26 64
2 Novbakhor Namangan 2-3   2-1 3-0 4-0 2-1 1-0 1-0 2-0 2-1 2-0 4-0 4-1 4-0 1-1 2-1 2-0 1-0 1-0 3-0 2-0 5-1 25 8 9 67-36 58
3 Okean Nakhodka 1-0 2-2   1-0 1-0 2-1 2-1 2-0 1-0 3-1 1-1 2-0 0-1 3-0 4-1 2-0 3-0 2-0 2-0 0-0 2-0 3-1 23 11 8 64-34 57
4 Amur Blagoveshchensk 1-0 0-0 0-0   3-1 2-0 1-0 0-0 1-0 1-0 2-1 2-1 4-0 2-0 2-1 0-0 1-0 3-1 3-0 1-0 2-0 1-0 23 6 13 53-37 52
5 Meliorator Chimkent 2-0 2-1 2-1 3-0   2-2 2-0 3-2 3-0 2-0 1-0 2-1 2-1 2-0 5-0 1-0 4-2 4-0 1-1 4-1 1-0 3-0 23 5 14 72-43 51
6 Khimik Jambul 2-1 1-0 2-2 1-0 0-1   2-0 2-1 2-0 3-0 1-0 1-0 1-0 2-1 2-0 2-0 1-0 1-0 2-0 2-1 2-0 4-1 23 5 14 53-40 51
7 Avtomobilist Kokand 0-1 3-0 1-0 1-0 2-0 1-0   1-1 3-0 0-0 2-1 4-0 2-1 3-0 2-0 3-0 3-0 2-1 1-0 2-1 1-0 3-1 19 5 18 56-48 43
8 Kopet-Dag Ashkhabad 2-2 1-1 2-3 3-1 1-0 1-0 1-0   1-2 3-0 2-2 2-0 1-0 1-0 3-1 0-1 5-0 6-0 1-0 2-0 3-0 5-1 17 9 16 61-43 43
9 Alga Frunze 0-1 0-1 1-1 3-1 3-0 1-0 2-0 2-0   0-1 3-1 2-2 2-0 1-3 3-0 1-1 0-3 4-2 2-1 3-1 3-2 0-0 18 6 18 58-57 42
10 Traktor Pavlodar 0-1 1-3 2-0 1-0 2-1 3-0 3-2 2-0 1-2   1-2 3-0 3-1 3-0 4-1 3-0 1-4 2-0 1-1 1-0 2-0 5-0 19 3 20 58-55 41
11 Zvezda Irkutsk 1-1 0-1 0-0 2-1 1-0 2-0 1-1 1-0 4-2 0-1   2-1 3-0 2-0 2-1 3-1 1-0 1-0 2-0 0-1 2-2 3-1 16 9 17 49-48 41
12 Sogdiana Jizak 2-3 1-1 1-1 1-2 3-1 1-2 2-2 1-0 2-1 4-1 1-0   3-0 2-1 1-1 2-0 1-0 2-0 2-1 1-0 2-0 2-1 16 8 18 48-55 40
13 Dinamo Barnaul 1-4 3-1 0-1 1-2 0-2 2-0 2-1 1-2 1-0 1-0 3-0 3-1   1-1 2-0 1-0 3-0 2-0 1-0 1-1 3-1 7-1 18 3 21 51-56 39
14 Shakhtyor Karaganda 0-0 0-1 0-1 0-0 2-1 1-2 3-1 2-2 4-1 0-1 1-0 0-0 0-1   3-0 1-0 2-0 5-0 2-1 1-0 3-0 1-0 15 9 18 44-47 39
15 Vakhsh Kurgan-Tyube 0-0 1-2 4-3 3-2 1-1 1-0 5-1 1-0 0-2 1-1 2-1 2-0 2-1 2-0   -:+ 3-2 3-1 1-0 3-2 3-1 5-2 16 6 20 57-75 38
16 Tselinnik Tselinograd 0-0 0-1 0-1 0-2 1-0 1-1 1-0 0-0 2-0 2-0 2-1 0-1 2-2 1-0 4-1   3-0 2-0 2-0 1-0 3-1 2-2 14 10 18 36-40 38
17 Ekibastuzets Ekibastuz 1-1 4-0 1-4 1-1 1-2 1-0 2-0 0-0 1-0 2-1 2-0 2-0 1-0 1-2 2-1 0-0   2-0 2-2 2-1 4-0 2-0 15 7 20 48-59 37
18 Surhan Termez 1-1 1-1 1-1 1-0 1-0 1-1 2-1 1-0 1-1 5-2 1-1 1-0 0-1 0-0 1-0 1-0 4-1   1-0 2-1 0-0 2-1 13 9 20 39-65 35
19 Kaysar Kzyl-Orda 1-0 0-0 0-0 1-0 0-0 2-1 3-2 1-1 0-1 2-1 1-1 0-0 1-0 0-0 2-1 1-0 1-0 0-0   2-1 3-1 1-0 12 11 19 30-46 35
20 Irtysh Omsk 2-1 3-0 2-2 3-4 1-1 1-2 0-0 1-4 1-4 2-1 0-0 2-0 1-0 1-0 0-0 1-0 3-0 3-1 2-0   2-2 2-1 13 8 21 48-60 34
21 Zarafshan Navoi 0-3 1-1 2-0 2-3 2-1 1-1 3-0 3-2 1-1 1-0 2-1 0-0 1-0 2-2 2-1 0-0 1-1 2-1 2-1 1-3   3-0 11 11 20 43-68 33
22 Spartak Andizhan 0-5 1-0 0-3 0-2 1-9 0-3 1-4 2-0 0-5 1-2 2-3 1-3 1-2 1-2 0-2 0-0 0-0 1-3 3-0 1-0 1-1   4 5 33 32-113 13
1 - Yeshlik Jizak changed name to Sogdiana Jizak.
2 - Meliorator Kzyl-Orda changed name to Kaysar Kzyl-Orda.
3 – Neftyannik Fergana, Novbakhor Namangan promoted to play in 1991 Soviet First League.
4 – Kaysar Kzyl-Orda, Irtysh Omsk, Zarafshan Navoi, Spartak Andizhan relegated to play in 1991 Soviet Second League.

1980 Second League (Fourth Level)

Zone I [Ukraine]

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 W D L GS-GA PT
1 Torpedo Zaporizhzhya   2-0 3-0 1-0 2-1 2-0 2-0 1-1 1-0 0-0 2-0 2-1 8-1 3-1 3-2 3-0 1-0 1-0 4-1 23 8 5 53-25 54
2 Sudnobudivnyk Mykolayiv 4-0   3-1 0-3 2-0 3-0 0-0 3-0 3-0 1-0 4-3 2-0 2-1 3-1 3-0 1-0 2-1 3-0 2-0 24 5 7 60-31 53
3 Avanhard Rivne 0-0 3-1   3-1 2-0 1-1 1-0 2-0 3-0 1-0 4-3 2-1 2-1 3-1 2-0 1-0 1-1 2-1 1-0 21 11 4 53-27 53
4 Polissya Zhytomyr 1-0 2-0 0-2   1-0 1-0 1-1 4-0 2-0 0-0 2-1 3-1 2-1 2-1 3-1 2-0 1-0 1-0 1-0 23 5 8 53-27 51
5 Kristal Kherson 2-2 4-3 1-1 2-0   2-0 2-1 1-0 1-1 2-0 3-2 2-0 3-2 4-2 2-2 1-0 4-0 4-0 2-0 18 9 9 61-44 45
6 Naftovyk Okhtyrka 1-2 3-0 1-1 1-0 1-2   0-0 3-0 2-0 2-2 1-0 0-1 2-1 2-1 2-0 1-0 2-0 4-0 4-3 17 10 9 45-29 44
7 Prykarpattya Ivano-Frankivsk 1-1 2-1 0-2 0-2 1-1 0-2   1-0 0-0 2-1 1-0 1-0 3-0 1-0 0-0 1-0 2-0 2-1 2-0 15 8 13 32-32 38
8 Shakhtar Pavlohrad 3-0 0-0 0-0 1-2 2-2 1-1 1-0   2-0 0-0 1-1 2-3 2-0 2-0 1-0 1-0 1-0 3-0 3-1 14 9 13 37-39 37
9 Dynamo Bila Tserkva 0-1 1-2 1-1 1-0 0-2 0-0 3-3 2-0   0-2 2-0 2-0 2-1 1-0 3-1 3-0 3-0 1-1 3-0 14 7 15 37-38 35
10 Kolos Nikopol 0-1 1-2 0-0 1-2 1-0 2-1 1-0 2-4 0-0   1-0 2-1 1-2 2-2 4-0 1-1 4-1 2-1 4-1 13 9 14 43-40 35
11 SKA Kyiv 3-1 1-1 0-0 1-2 0-1 0-2 0-1 1-0 2-0 3-1   2-1 1-0 0-0 2-0 0-1 1-0 1-2 2-0 14 4 18 40-41 32
12 Desna Chernyhiv 0-1 0-1 1-2 1-2 4-1 0-0 1-0 0-1 1-0 1-0 1-0   1-0 2-0 2-1 2-1 0-0 3-1 0-0 13 6 17 35-39 32
13 Chaika Sevastopol 0-4 0-1 0-2 0-0 0-0 1-0 1-0 1-1 2-0 2-0 0-1 1-1   0-0 2-1 2-1 1-0 3-0 1-0 11 8 17 35-46 30
14 Podillya Khmelnytskyi 1-2 0-0 0-0 3-3 2-0 1-1 3-1 1-0 1-2 0-0 1-2 1-0 1-0   2-1 1-1 3-1 0-1 2-0 10 10 16 37-46 30
15 Krivbas Kryvyi Rih 1-0 0-2 4-2 1-1 1-2 0-1 0-1 3-0 1-0 2-0 0-2 0-1 1-1 2-1   5-1 2-0 2-0 3-1 10 6 20 40-53 26
16 Dnipro Cherkasy 0-2 1-2 0-2 0-2 3-2 0-1 0-1 1-1 0-2 1-3 1-0 2-1 0-0 2-0 3-1   2-0 2-0 0-0 8 7 21 26-48 23
17 Okean Kerch 0-0 0-1 2-1 2-1 3-2 1-1 1-2 0-1 2-3 0-1 2-1 2-1 5-3 1-1 1-1 1-1   0-0 3-1 7 9 20 31-55 23
18 Mayak Kharkiv 0-0 1-1 0-0 1-0 1-1 1-1 2-0 0-2 1-0 0-1 1-2 1-1 0-1 1-2 1-0 0-0 0-0   0-1 6 10 20 19-48 22
19 Zirka Kirovohrad 0-0 0-1 0-2 0-3 2-2 0-1 2-1 3-0 0-1 4-3 1-2 1-1 3-3 0-1 1-1 2-1 3-1 1-0   7 7 22 32-61 21
1 – Torpedo Zaporizhzhya, Sudnobudivnyk Mykolayiv promoted to play in 1991 Soviet Second League Buffer Zones.

Zone II [Armenia]

Subgroup A

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 W D L GS-GA PT
1 FK Spitak   2-1 3-0 2-0 1-2 2-0 7-1 7-1 6-1 2-0 3-0 17 1 2 77-22 35
2 Artsakh Stepanakert 4-5   0-1 0-0 5-1 0-1 6-1 4-1 2-1 1-0 4-2 13 3 4 50-18 29
3 Koshkagorts-Nairi Yerevan 2-1 1-1   1-4 2-2 2-0 1-0 3-0 1-2 0-0 6-1 11 4 5 41-25 26
4 Nairi Yerevan 1-4 0-0 2-3   0-2 8-1 3-2 2-2 1-0 2-2 5-2 8 6 6 38-29 22
5 Zvartnots Echmiadzin 1-5 0-3 2-0 0-0   1-1 +:- 1-0 3-4 0-1 2-2 7 8 5 34-33 22
6 Paatsoyagorts Noyemberyan 1-1 0-1 1-0 2-0 1-1   3-1 1-2 2-0 0-0 3-3 8 5 7 27-34 21
7 Nig Aparan 0-2 0-2 3-3 1-1 2-2 2-0   1-3 2-1 3-2 3-1 7 4 9 35-44 18
8 Alashkert Martuni 2-7 2-4 -:+ 1-2 2-2 0-1 1-3   2-1 0-0 3-3 5 4 11 28-54 14
9 Debed Alaverdi 2-3 0-6 1-2 1-3 1-3 6-1 1-7 1-3   1-0 1-0 5 2 13 28-50 12
10 Politekhnik Yerevan 1-4 0-3 1-5 2-1 3-3 2-3 1-2 7-1 2-2   1-2 3 6 11 16-37 12
11 Bentonit Ijevan 2-10 0-3 1-5 1-3 -:+ 2-5 1-1 1-2 1-1 2-1   2 5 13 27-65 9

Subgroup B

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 W D L GS-GA PT
1 Ararat-2 Yerevan   1-4 2-0 7-1 3-2 1-1 2-0 9-1 3-2 5-0 9-0 16 2 2 87-16 34
2 Araks Oktemberyan 1-1   5-2 2-2 3-1 3-3 7-1 9-2 3-0 2-0 3-0 15 4 1 76-20 34
3 FK Kapan 0-4 1-0   3-2 1-1 1-0 1-3 2-1 1-0 1-0 1-0 13 2 5 37-28 28
4 Zoravan Yegvard 0-1 0-0 1-5   1-1 1-2 4-0 2-0 3-0 4-1 7-1 10 4 6 52-32 24
5 Malatia Yerevan 2-1 2-3 0-3 1-5   3-1 0-2 4-0 2-0 4-0 0-0 10 3 7 44-33 23
6 SKIF Yerevan 1-9 1-5 1-1 1-3 2-0   1-5 1-0 2-2 5-2 0-1 7 6 7 33-40 20
7 Impulse Dilizhan 0-3 0-4 1-2 1-1 2-4 0-3   0-4 1-1 0-0 0-1 5 3 12 24-48 13
8 Kasakh Ashtarak 0-2 1-4 0-3 3-2 1-4 0-0 1-2   3-2 -:+ 3-1 5 2 13 23-55 12
9 Mush Charentsavan 0-11 2-4 4-2 2-3 2-4 1-1 0-3 3-0   3-1 2-2 4 4 12 30-53 12
10 Yerazank Stepanakert 0-5 0-6 2-3 1-5 1-3 1-3 4-0 2-3 2-1   2-2 4 2 14 25-56 10
11 Almaz Yerevan 1-8 0-8 1-4 0-5 2-6 1-4 5-3 0-0 2-3 1-3   3 4 13 21-71 10
1 - Spartak Oktemberyan changed name to Araks Oktemberyan.

For places 1-12

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 W D L GS-GA PT
1 Ararat-2 Yerevan     1-1 4-0     3-2 5-1 4-0     4-1 17 3 2 77-25 37
2 Araks Oktemberyan     1-2 2-1     4-0 8-0 5-2     3-1 15 5 2 68-27 35
3 FK Spitak 2-4 1-2     1-3 1-2       2-1 7-0   13 3 6 55-31 29
4 Artsakh Stepanakert 2-3 0-0     4-0 2-0       5-4 1-2   9 5 8 37-28 23
5 FK Kapan     1-2 0-1     0-3 2-1 3-0     1-0 10 2 10 33-36 22
6 Malatia Yerevan     1-3 0-1     2-1 3-6 4-1     2-1 9 2 11 39-45 20
7 Zvartnots Echmiadzin 0-3 2-7     0-2 3-2       1-3 3-1   8 4 10 31-45 20
8 Koshkagorts-Nairi Yerevan 1-6 1-2     3-2 1-3       0-0 2-2   7 4 11 33-53 18
9 Paatsoyagorts Noyemberyan 1-6 1-5     3-2 0-3       2-1 1-0   6 5 11 21-51 17
10 Zoravan Yegvard     3-3 2-5     0-1 2-1 0-0     1-3 5 6 11 36-48 16
11 SKIF Yerevan     0-4 0-0     0-3 2-4 2-2     3-3 4 7 11 28-57 15
12 Nairi Yerevan 2-4 2-3     2-0 2-4       2-3 0-3   4 4 14 34-46 12
1 – Ararat-2 Yerevan promoted to play in 1991 Soviet Second League Buffer Zones.

For places 13-22

# Team 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 W D L GS-GA PT
13 Nig Aparan   1-2 2-3 2-1   3-1 5-0       11 3 4 42-25 25
14 Mush Charentsavan 3-1       1-2     10-0 3-2 1-0 11 2 5 49-28 24
15 Impulse Dilizhan 1-2       4-1     4-0 2-2 3-1 9 3 6 36-30 21
16 Yerazank Stepanakert 0-1       1-1     6-0 1-3 3-3 8 5 5 37-23 21
17 Alashkert Martuni   0-4 4-3 1-2   +/- 0-0       7 5 6 29-37 19
18 Kasakh Ashtarak 2-2       4-1     2-1 1-1 2-1 7 5 6 29-33 19
19 Almaz Yerevan 1-1       1-1     0-0 2-5 6-3 5 8 5 29-34 18
20 Bentonit Ijevan   4-1 0-1 1-1   1-1 1-2       3 6 9 19-41 12
21 Politekhnik Yerevan   2-4 0-1 1-2   2-2 0-1       3 5 10 32-32 11
22 Debed Alaverdi   2-5 2-5 -/+   5-0 2-2       3 4 11 28-47 10

Zone III [Azerbaijan]

Subgroup A

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 W D L GS-GA PT
1 Khazar Sumgait   4-1 3-1 8-0 2-0 3-0 5-1 3-1 6-2 10-0 5-3 3-0 15 2 5 64-23 32
2 Araz Nahichevan +:-   3-0 +:- +:- +:- +:- +:- +:- +:- 3-0 2-1 13 5 4 38-13 31
3 Stroitel Baku 1-2 1-0   1-0 1-0 1-0 1-0 2-0 0-0 1-0 1-0 2-1 11 3 8 21-21 25
4 Pambigchi Barda 1-0 +:- 1-1   2-0 5-0 1-1 2-1 2-1 1-0 2-1 2-0 11 3 8 31-32 25
5 Inshaatchi Shemaha 1-0 1-0 0-1 2-1   1-1 +:- 2-1 2-0 1-0 0-0 1-0 11 2 9 23-22 24
6 Kyur Mingechaur 2-1 0-1 2-1 2-0 0-1   2-0 +:- 1-0 1-0 3-0 3-1 10 3 9 25-25 23
7 Gyanjlik Navagi 1-3 0-0 3-0 4-2 2-1 0-3   4-1 +:- 1-0 5-0 1-0 9 3 10 29-32 21
8 Avtomobilist Yevlah 0-0 0-1 2-1 0-1 3-1 1-0 2-1   0-1 1-0 1-0 4-1 9 2 11 21-29 20
9 Oguz Tauz 0-2 1-1 1-3 4-0 -:+ 1-1 0-0 2-0   1-0 2-1 2-0 6 6 10 21-33 18
10 Shirvan Kyurdamir 3-1 0-0 1-0 2-2 1-0 3-0 3-0 0-1 3-3   1-0 1-1 6 5 11 19-30 17
11 Plastik Salyani 1-1 1-1 0-0 1-0 -:+ 2-1 1-0 0-1 2-0 1-0   2-1 6 5 11 17-32 17
12 MCOP-Termist Baku 1-2 1-1 2-1 -:+ 4-0 0-0 1-2 1-1 0-0 1-1 1-1   2 7 13 18-35 11

Subgroup B

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 W D L GS-GA PT
1 Karabakh Agdam   3-2 2-0 3-0 5-1 3-0 4-1 3-0 3-1 6-1 4-0 2-0 17 4 1 60-12 38
2 Khazar Lenkoran 1-0   3-0 3-0 2-0 3-2 3-1 5-2 2-1 3-0 3-0 3-1 13 4 7 44-27 28
3 Araz Baku 1-1 1-0   5-1 0-0 3-1 3-0 +:- 5-0 1-1 1-2 1-0 10 6 6 34-23 26
4 Shahdag Kusari 0-1 4-2 0-1   3-1 1-1 +:- 2-1 1-0 4-1 3-1 4-0 10 3 9 34-34 23
5 Shahdag Kuba 0-3 2-1 5-3 0-3   3-0 0-0 1-0 0-0 1-0 4-0 6-2 9 5 8 34-37 23
6 Stroitel Sabirabad 1-1 1-0 1-0 2-0 0-1   0-0 3-1 2-1 2-0 4-0 2-0 9 5 8 29-32 23
7 Dashgin Zakatali -:+ 0-3 1-1 1-1 5-2 4-0   4-1 1-0 5-1 1-0 4-0 7 6 9 29-30 20
8 Vilyash Massali 0-0 1-1 0-0 1-0 0-0 4-1 1-0   2-0 1-1 5-0 3-1 6 8 8 26-29 20
9 Kyurmyuk Kahi 2-2 3-0 3-1 7-1 6-3 1-2 1-1 2-2   3-1 3-0 3-0 7 4 11 39-35 18
10 Gyanjlik Baku 0-3 3-0 0-1 1-1 2-0 1-1 2-0 1-0 1-0   8-0 1-2 7 4 11 29-38 18
11 Neftchi-2 Baku 1-4 2-2 0-1 2-1 1-1 3-1 0-0 0-0 2-0 1-2   0-0 5 5 12 16-48 15
12 Umud Jalilabad 0-4 0-2 2-2 0-1 1-3 2-2 1-0 1-1 3-2 3-1 0-1   4 4 14 19-48 12

For places 1-12

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 W D L GS-GA PT
1 Karabakh Agdam   1-0 +/-   +/-   1-0 2-0   4-1     25 7 2 79-18 57
2 Khazar Sumgait 1-1     2-0   7-1     3-0   7-3 8-1 21 5 8 102-41 47
3 Araz Nahichevan +/-     +/-   2-0     +/-   +/- +/- 20 7 7 59-21 47
4 Hazar Lenkoran   2-1 1-0   1-1   2-1 6-0   3-1     20 3 11 65-42 43
5 Stroitel Baku 1-1     2-1   1-1     2-1   1-0 2-1 18 6 10 37-35 42
6 Araz Baku   0-1 2-2   1-2   1-0 2-2   2-1     14 10 10 48-41 38
7 Pambigchi Barda 0-1     4-2   0-1     2-1   2-1 2-1 16 3 15 45-52 35
8 Inshaatchi Shemaha 0-0     0-2   0-3     4-3   2-1 2-0 14 5 15 34-50 33
9 Shahdag Kusari   2-2 0-1   2-0   5-1 +/-   1-0     14 4 16 53-54 32
10 Kyur Mingechaur 0-2     0-1   0-0     2-1   3-0 5-0 13 6 15 41-42 32
11 Stroitel Sabirabad   4-3 1-0   1-2   4-1 6-1   2-2     13 6 15 52-59 32
12 Shahdag Kuba   3-3 1-1   1-2   0-1 0-0   1-1     9 9 16 43-67 27
1 – Karabakh Agdam promoted to play in 1991 Soviet Second League Buffer Zones.

For places 13-24

# Team 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 W D L GS-GA PT
13 Dashgin Zakatali     3-2 6-2 +/- 4-1     4-1     +/- 14 7 13 58-49 35
14 Vilyash Massali     5-0 +/- 4-0 1-0     +/-     2-1 13 8 13 50-44 34
15 Gyanjlik Navagi 5-1 3-1         3-0 2-0   3-0 8-2   15 3 16 56-50 33
16 Shirvan Kyurdamir 1-1 1-0         1-0 3-2   +/- 2-1   13 7 14 38-45 33
17 Avtomobilist Yevlah 1-0 5-1         3-3 3-2   +/- +/-   14 4 16 45-55 32
18 Plastik Salyani 2-1 2-1         1-0 1-0   2-0 1-0   13 6 15 31-46 32
19 Gyanjlik Baku     1-0 0-0 2-2 3-0     2-1     2-1 12 8 14 45-50 32
20 Kyurmyuk Kahi     2-1 2-0 6-3 1-1     3-0     3-3 12 6 16 62-54 30
21 Oguz Tauz 3-1 2-1         -/+ 1-2   1-1 1-0   9 8 17 32-57 26
22 Neftchi-2 Baku     2-0 -/+ 1-0 3-0     1-1     0-4 8 7 19 25-70 23
23 Umud Jalilabad     1-0 -/+ 4-1 -/+     +/-     3-1 8 5 21 33-71 21
24 MCOP-Termist Baku 1-2 1-2         0-0 1-0   2-1 0-0   5 10 19 33-53 20

Zone IV [Russian Federation]

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 W D L GS-GA PT
1 Torpedo Taganrog   0-0 3-0 1-0 2-0 5-0 3-0 6-1 0-0 2-1 2-0 2-1 3-0 1-0 3-0 2-1 5-0 23 5 4 55-10 51
2 APK Azov 2-2   0-0 2-0 2-0 4-1 3-0 2-0 4-1 2-1 2-2 2-1 1-0 2-0 2-1 6-1 0-0 21 8 3 63-22 50
3 Spartak Anapa 1-0 2-2   1-2 3-0 5-3 2-1 5-1 4-0 1-0 5-0 1-0 3-0 1-0 2-0 4-1 2-1 22 5 5 66-25 49
4 Zvezda Gorodishche 0-1 1-4 2-0   1-0 1-0 3-2 2-1 3-0 2-0 3-0 2-1 3-0 2-1 5-0 2-0 5-2 18 4 10 50-30 40
5 Lokomotiv Mineralnyye Vody 1-0 1-0 1-0 2-0   1-0 2-1 3-0 1-1 1-0 3-0 2-1 3-0 3-1 3-1 2-0 3-0 18 3 11 45-38 39
6 Uralan Elista 0-0 2-1 0-1 1-1 3-0   0-0 1-0 1-1 1-0 3-0 4-0 3-0 2-0 3-0 3-0 2-0 14 9 9 43-29 37
7 Atommash Volgodonsk 0-2 1-2 2-3 1-0 3-2 2-1   2-1 2-1 3-2 4-1 2-0 1-1 1-0 4-0 2-1 1-0 14 4 14 42-42 32
8 Khimik Belorechensk 0-0 1-1 0-2 3-2 1-0 0-0 2-2   3-2 0-0 0-2 3-1 2-0 2-0 5-2 2-0 3-0 12 7 13 40-44 31
9 Avtodor Vladikavkaz 0-1 0-1 0-0 1-0 1-2 1-0 2-1 2-0   1-0 1-1 1-2 2-0 5-0 3-2 2-0 3-1 11 8 13 35-38 30
10 Start Yeisk 0-3 0-2 0-0 0-2 4-0 0-0 1-0 2-1 2-0   2-1 1-1 2-1 2-0 3-1 2-1 4-1 11 4 17 34-40 26
11 Dinamo Makhachkala 0-1 1-1 3-0 0-1 4-1 2-2 1-1 1-0 0-0 1-0   2-0 2-1 0-1 3-1 2-1 4-0 10 6 16 36-47 26
12 Signal Izobilny 0-1 0-2 0-0 2-1 0-2 0-2 1-0 1-2 2-0 2-0 2-1   3-0 0-0 3-2 0-0 4-0 9 7 16 32-43 25
13 Torpedo Armavir 1-0 0-2 1-3 1-1 1-1 1-1 1-0 1-0 1-1 2-1 1-0 2-2   1-0 0-0 4-0 2-3 7 10 15 25-46 24
14 Shakhtyor Shakhty 0-1 0-1 1-2 0-0 2-3 1-2 1-0 1-1 2-1 3-1 2-1 3-0 1-0   1-2 1-0 0-1 10 3 19 29-43 23
15 Remontnik Prokhladny 1-0 1-2 1-2 1-2 3-0 1-2 1-2 0-3 2-1 2-0 3-1 2-1 0-0 2-3   2-0 3-0 10 2 20 40-64 22
16 Niva Slavyansk-na-Kubani 0-1 2-1 0-6 1-0 2-2 1-0 0-1 1-1 0-0 2-1 1-0 0-0 1-1 2-1 2-3   1-1 6 8 18 23-56 20
17 Metallurg Stary Oskol 0-2 0-5 0-5 1-1 1-0 0-0 2-0 0-1 0-1 1-2 2-0 1-1 1-1 1-3 3-0 1-1   6 7 19 24-65 19
1 - Luch Azov changed name to APK.
2 – Torpedo Taganrog, APK Azov promoted to play in 1991 Soviet Second League Buffer Zones.

Zone V [Russian Federation]

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 W D L GS-GA PT
1 Asmaral Moskva   1-0 2-0 4-2 2-1 1-1 4-1 2-1 3-0 3-1 2-0 2-0 7-0 1-0 3-0 5-0 1-0 24 4 4 63-17 52
2 Tigina Bendery 1-0   1-0 2-1 2-1 4-2 1-0 3-1 2-0 2-0 5-1 4-0 1-0 3-0 4-0 1-0 1-0 22 5 5 53-22 49
3 Znamya Arzamas 2-2 1-1   1-0 0-1 1-0 1-0 1-0 2-1 3-1 2-0 2-1 4-1 1-0 1-1 3-0 0-0 17 10 5 37-19 44
4 Salyut Belgorod 2-0 3-1 1-1   0-1 2-2 1-0 1-0 3-1 3-1 1-1 1-0 2-1 5-1 2-0 2-1 1-0 14 7 11 45-43 35
5 Spartak Tambov 0-0 0-2 1-1 1-1   0-1 1-0 0-3 3-0 1-0 1-1 1-1 2-1 1-0 3-1 3-0 2-0 12 9 11 35-34 33
6 Saturn Ramenskoye 0-0 2-2 1-1 1-1 1-0   3-1 0-2 1-0 2-1 2-1 2-2 2-0 0-1 2-0 1-0 0-0 11 11 10 34-31 33
7 GomSelMash Gomel 0-3 0-0 1-2 4-2 4-1 1-0   2-1 2-2 3-1 1-0 5-2 1-1 2-1 4-1 2-1 0-1 14 4 14 48-48 32
8 Buran Voronezh 0-1 4-0 0-1 0-0 2-3 0-0 1-2   2-0 3-0 2-0 3-0 3-1 1-0 2-1 2-0 1-0 13 5 14 40-28 31
9 Torgmash Lyubertsy 1-3 0-3 0-0 5-1 2-0 0-0 2-2 1-0   3-1 1-0 1-1 1-2 1-0 1-1 2-1 2-0 10 10 12 36-42 30
10 Khimik Dzerzhinsk 1-0 1-2 0-0 2-0 2-0 2-0 4-1 2-1 1-0   0-1 4-2 3-1 2-1 3-0 2-1 3-0 13 3 16 42-43 29
11 Spartak Oryol 1-2 0-0 0-1 3-1 1-1 1-0 0-1 1-1 1-1 2-0   2-1 1-0 2-0 2-1 1-0 3-1 11 7 14 28-35 29
12 Kuban Barannikovskiy 1-3 1-1 1-0 3-0 1-1 2-0 3-1 2-0 1-1 1-0 2-0   4-0 2-0 1-0 1-2 2-2 10 9 13 41-46 29
13 Avangard Kursk 1-0 1-0 0-0 0-1 1-1 1-3 0-2 1-0 1-1 1-0 2-1 2-0   2-0 1-0 1-1 1-0 11 6 15 30-49 28
14 Oka Kolomna 0-2 0-1 2-1 3-2 0-3 1-1 1-0 0-0 1-2 2-2 2-1 2-1 2-3   3-1 2-0 2-1 10 5 17 31-47 25
15 Arsenal Tula 0-1 0-1 0-1 2-1 1-1 2-1 3-0 2-2 1-1 1-0 2-0 2-0 3-1 1-1   1-0 1-1 8 8 16 31-48 24
16 Khimik Semiluki 0-1 1-2 0-1 1-1 2-0 0-3 4-2 1-0 1-2 1-1 0-0 0-0 1-0 2-2 1-1   2-1 7 7 18 25-46 21
17 Znamya Truda Orekhovo-Zuyevo 0-2 1-0 0-2 0-1 1-1 1-0 0-3 0-2 2-1 2-1 0-0 2-2 2-2 0-1 3-1 0-1   6 8 18 21-42 20
1 - Krasnaya Presnya Moskva changed name to Asmaral Moskva.
2 - Asmaral Moskva, Tigina Bendery promoted to play in 1991 Soviet Second League Buffer Zones.

Zone VI

# Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 W D L GS-GA PT
1 Volga Tver   2-1 2-0