Ukrainian competitions 1910 - 1949

1914 Ukrainian Championship

Preliminary matches

Ukraina Lviv - Podillya Ternopil 4-1
Ukraina Lviv - Syanova Chayka 4-0

Final

06/29/1914 Ukraina Lviv - USK Lviv x-x1
1 - not played due to World War I

Kyiv City League Champions 1911-1920

1 - not played due to World War I

Kharkiv City League Champions 1912-1917

Odesa City League Champions 1910-1917

Donbass Cup 1913-1914

1913 (played from May to October)

P Team 1 2 3 4 W D L GS-GA P
1 Yuzivka       5 1 0 12-3 11
2 Druzhkivka       2 3 1 18-9 7
3 Kramatorsk       1 1 4 11-13 3
4 Kostyantynivka       1 1 4 8-24 3

1914

not finished due to World War I.

The Ukrainian SSR competitions, 1921 - 1948

1921

Quarterfinals

Kharkiv - Kherson 5-0
Tahanroh - Kyiv 1-0
Odesa - Katerynoslav 5-1
Mykola´v - Poltava 7-0

Semifinals

Kharkiv - Tahanroh 2-1
Odesa - Mykola´v 1-0

Final

Kharkiv - Odesa 2-0

Final Replay [after protest]

Kharkiv - Odesa 2-1

1922

Quarterfinals

Kharkiv - Katerynoslav 2-0
Kyiv - Poltava 3-0
Odesa - Krym +/-
Mykola´v - Druzhkivka 2-1

Semifinals

Kharkiv - Mykola´v 4-0
Odesa - Kyiv 5-2

Final

Kharkiv - Odesa 1-0

1923

Group 1

Semifinals

Kharkiv - Mykola´v +/-
Odesa - Kyiv +/-

Final

Kharkiv - Odesa 1-0

Group 2

Semifinals

Druzhkivka - Poltava 5-1
Krym - Katerynoslav 2-1

Final

Druzhkivka - Krym 2-0

Group 3

Semifinals

Yuzivka - Chernihiv +/-
Vinnytsya - Zhytomyr 2-1

Final

Yuzivka - Vinnytsya 8-0

Group 4

Semifinal

Yuzivka - Druzhkivka 1-0
Kharkiv bye

Final

Kharkiv - Yuzivka 1-1, 5-1 (Replay)

1924

Preliminary Matches

Stalino - Katerynoslav 1-0
Odesa - Podillya +/-
Kharkiv - Poltava 1-0
Kyiv - Chernyhiv +/-

Final Tournament

P Team 1 2 3 W D L GS-GA P
1 Kharkiv 1-0 2-0 2 0 0 3-0 4
2 Odesa 0-1 6-1 1 0 1 6-2 2
3 Donbas 0-2 1-6 0 0 2 1-8 0
Note 1: - Kyiv withdrew from competition
Note 2: - Stalino team was renamed Donbas
Note 3: - Kharkiv apparently qualified for 1924 USSR championship

1927 (41 participating teams)

Final Tournament

P Team 1 2 3 4 5 6 W D L GS-GA P
1 Kharkiv 10-2 1-1 4-2 4-0 5-0 4 1 0 24-5 9
2 Mykolaiv 2-10 2-1 5-3 3-0 2-0 4 0 1 14-14 8
3 Odesa 1-1 1-2 4-0 3-1 4-1 3 1 1 13-5 7
4 Dnipropetrovsk 2-4 3-5 0-4 4-3 4-1 2 0 3 13-17 4
5 Kadyivka 0-4 0-3 1-3 3-4 0-0 0 1 4 4-14 1
6 Stalino 0-5 0-2 1-4 1-4 0-0 0 1 4 2-15 1

1928 (30 participating teams)

Final Tournament

P Team 1 2 3 4 W D L GS-GA P
1 Kharkiv 3-1 2-1 4-1 3 0 0 9-3 6
2 Horlivka 1-3 2-1 1-1 1 1 1 4-5 3
3 Mykolaiv 1-2 1-2 2-0 1 0 2 4-4 2
4 Dnipropetrovsk 1-4 1-1 0-2 0 1 2 2-7 1
Note: - Kharkiv apparently qualified for 1928 USSR championship

1931

Quarterfinals

Kyiv - Dnipropetrovsk 4-0
Kadyivka - Horlivka 2-1
Stalino - Kharkiv 2-6
Mykola´v - Odesa 3-2

Semifinals

Kyiv - Kadyivka 3-1
Kharkiv - Mykola´v 5-2

Final

Kyiv - Kharkiv 3-1

1932

Quarterfinals

Stalino - Moldavskaya ARSR 17-0
Kharkiv - Stalino +/-
Dnipropetrovsk - Odeska oblast +/-
Vinnytsya - Kyiv 3-1

Final Tournament

# Team 1 2 3 4 W D L GS-GA PT
1 Kharkiv 4-1 6-0 1-2 2 1 0 11-3 4
2 Donbas 1-4 4-1 3-2 2 0 1 8-7 4
3 Dnipropetrovsk 0-6 1-4 3-1 1 0 2 4-11 2
4 Vinnytsya 2-1 2-3 1-3 1 0 2 5-7 2
Note: - Kharkiv and Donbas apparently qualified for 1932 USSR championship

1934

Quarterfinals

Kyiv - Dnipropetrovsk 6-0
Moldavskaya ARSR - Vinnytsya 0-7
Kharkiv - Chernihiv 10-2
Odesa - Donbas (Horlivka) 5-2

Semifinals

Vinnytsya - Kyiv 0-4
Kharkiv - Odesa 7-0

Final

Kyiv - Kharkiv 0-1

1935

Vyshcha Lyha (Top Level)

# Team 1 2 3 4 5 W D L GS-GA PT
1 Dnipropetrovsk 3-3 1-2 2-1 3-0 2 1 1 9-6 9
2 Kyiv 3-3 3-2 1-0 0-1 2 1 1 7-6 9
3 Kharkiv 2-1 2-3 1-1 2-2 1 2 1 7-7 8
4 Odesa 1-2 0-1 1-1 3-2 1 1 2 5-6 7
5 Stalino 0-3 1-0 2-2 2-3 1 1 2 5-8 7
Note: - 3 points given for a win, 2 - for a tie, 1 - for a loss.

1936

Quarterfinals

05/11/1936 KhPZ Kharkiv - Lokomotyv Kyiv 0-1
05/12/1936 Dynamo Kyiv - Dynamo Dnipropetrovsk 5-2
05/12/1936 Stakhanovets Stalino - Dynamo Odesa 2-3
05/12/1936 Dynamo Kharkiv - Zavod im. Lenina Dnipropetrovsk 0-2

Semifinals

05/18/1936 Dynamo Kyiv - Lokomotyv Kyiv 2-1
05/18/1936 Dynamo Odesa - Zavod im. Lenina Dnipropetrovsk 1-0

Repechage

05/18/1936 Dynamo Dnipropetrovsk - KhPZ Kharkiv 3-1
05/18/1936 Stakhanovets Stalino - Dynamo Kharkiv +/- (Dynamo Kharkiv failed to show)

Final

06/24/1936 Dynamo Kyiv - Dynamo Odesa 6-0 [Shylovskyi 7, 23, 53, Schegodskyi 56, Korotkykh ?, Tokar (DO) ?og. Att: 35,000]
June 24, 1936, Wednesday, 18:00, Kyiv, Dynamo Stadium
Referee - Romanenko (Kharkiv).
Dynamo Kyiv: Trusevych, Pravoverov, Klymenko, Tyutchev, I. Kuzmenko, Putistin, Honcharenko, Shylovskyi, Schegodskyi (C), Komarov (Korotkikh 56), Makhynya. Head Coach - Tovarovskyi.
Dynamo Odesa: Mykhalchenko, Chystov (Melnyk 46), Tabachkovslyi, Khyznykov, Heyson, Tokar, Hychkin, Malkhasov, Orekhov, Kravchenko, Sosytskyi. Coach - A. Kogen.
Note: - Dynamo Kyiv apparently qualified for 1936 Spring USSR championship

1937 Ukrainian SSR Cup/Ukrainian SSR Spring Championship

39 teams (04/24/1937 ľ 05/18/1937)

Round 1

04/24/1937 Dynamo Chernyhiv - Komuna im. Balytskogo Pryluky 3-1
04/24/1937 Dynamo Kryvyi Rih - Lokomotyv Yasynuvata ľ/+ match annuled, original score 4-3
04/24/1937 Spartak Vinnytsya - Dynamo Mogyliv-Podilskyi 3-0
04/24/1937 Lokomotyv Dnipropetrovsk - Zavod im. Libknekhta Dnipropetrovsk 3-1
04/24/1937 Stalinets Kharkiv - Zavod im. Petrivskogo Kharkiv 4-1
04/24/1937 Zdorovya Kharkiv - Lokomotyv Kharkiv 3-2
04/25/1937 Vympel Kyiv - Zenit Kyiv 2-3

Round 2

04/26/1937 Stal Dnipropetrovsk - Lokomotyv Kyiv 3-2
04/26/1937 KhTZ Kharkiv - Lokomotyv Odesa 9-1
04/26/1937 Dynamo Odesa - Kryla Rad Zaporizhzhya 4-1
04/27/1937 Zavod Kinap Odesa - Dynamo Kyiv 2-4
04/27/1937 Dynamo Chernyhiv - SilMash Kharkiv 1-4
04/27/1937 Zavod im. Marti Mykolayiv - Zdorovya Kharkiv 3-0
04/27/1937 Zavod im. Ordzhonikidze Kramatorsk - Zenit Kyiv 3-0
04/27/1937 Zavod im. Voroshilova Voroshilovsk - Dynamo Dnipropetrovsk 1-2
04/27/1937 Zenit Stalino - Spartak Kharkiv 1-2
04/27/1937 Stakhanovets Sergo - Lokomotyv Yasynuvata +/- (Lokomotyv failed to show)
04/27/1937 Lokomotyv Zaporizhzhya - Zavod im. Kominternu Kharkiv 5-2
04/27/1937 Dzerzhinets Voroshilovhrad - UBChA Kyiv 3-1
04/27/1937 Lokomotyv Dnipropetrovsk - Dynamo Kharkiv 1-3
04/27/1937 Stal Dniprodzerzhinsk - Zavod im. Frunze Kostyantynivka 2-1
04/27/1937 Stalinets Kharkiv - Spartak Kyiv 1-3
04/28/1937 Spartak Vinnytsya - Stakhanovets Stalino 0-3

Round 3

05/02/1937 Zavod im. Marti Mykolayiv - Dynamo Kyiv 3-4
05/02/1937 Lokomotyv Zaporizhzhya - Dynamo Odesa 0-4
05/02/1937 Dynamo Dnipropetrovsk - KhTZ Kharkiv 3-2
05/02/1937 Spartak Kharkiv - Stakhanovets Sergo 4-0
05/02/1937 Stakhanovets Stalino - Dzerzhinets Voroshilovhrad 2-1
05/02/1937 Dynamo Kharkiv - Stal Dnipropetrovsk 4-1
05/02/1937 Stal Dniprodzerzhinsk - Spartak Kyiv 3-6
05/03/1937 SilMash Kharkiv - Zavod im. Ordzhonikidze Kramatorsk 1-2

Quarterfinals

05/06/1937 Zavod im. Ordzhonikidze Kramatorsk - Dynamo Kyiv 0-1
05/06/1937 Dynamo Odesa - Stakhanovets Stalino 3-1
05/06/1937 Dynamo Dnipropetrovsk - Spartak Kharkiv 4-2
05/06/1937 Dynamo Kharkiv - Spartak Kyiv 3-1

Semifinals

05/12/1937 Dynamo Kyiv - Dynamo Dnipropetrovsk 8-0
05/14/1937 (Kyiv) Dynamo Odesa - Dynamo Kharkiv 2-0

Final

05/18/1937 Dynamo Kyiv - Dynamo Odesa 4-2aet [Honcharenko 53, Shylovskyi 68, Makhynya 94, 103 - Klymenko 35og, Orekhov 65p. Att: 25,000]
May 18, 1937 (Tuesday). 18.00. Kyiv, Dynamo Stadium.
Referee - Ioselevych (Kharkiv).
Dynamo Kyiv: Trusevych, Pravoverov, Klymenko, Tyutchev (Korotkikh 46), Lifshyts, I. Kuzmenko, Honcharenko, Shylovskyi, Schegodskyi (C), Komarov, Makhynya. Head Coach - Tovarovskyi.
Dynamo Odesa: Mykhalchenko, Volin, Tabachkovslyi, Khyznykov, Heyson, Tokar, Hychkin (Kalashnikov 68), Malkhasov, Orekhov, Borysevych, Sosytskyi. Coach - Blank.

1938 Ukrainian SSR Cup

16 teams (05/24/1938 ľ 10/15/1938)

Zone I (Kharkiv)

Winners- Zdorovya Kharkiv, Lokomotyv Kharkiv

Zone II (Kyiv)

Winners- Lokomotyv-2 Kyiv, Dynamo-2 Kyiv

Zone III (Odesa)

Winners- Dynamo Mykolayiv, Kharchovyk Odesa

Zone IV (Dnipropetrovsk)

Winners- Spartak Dnipropetrovsk, Lokomotyv Zaporizhzhya

Zone V (Donbas)

Winners- Avanhard Kramatorsk, Stal Kostyantynivka

Round of 16

05/24/1938 Dynamo Odesa - Lokomotyv-2 Kyiv 3-1 (annuled due to protest)
05/24/1938 Dynamo Mykolayiv - Spartak Dnipropetrovsk 2-1
05/25/1938 Avanhard Kramatorsk - SilMash Kharkiv 0-5
05/25/1938 Spartak Kharkiv - Dynamo-2 Kyiv -/+ (Spartak Kharkiv declined to participate)
05/30/1938 Stal Kostyantynivka - Kharchovyk Odesa 2-0
05/31/1938 Stakhanovets Stalino - Lokomotyv Zaporizhzhya 6-1
06/02/1938 Lokomotyv Kyiv - Lokomotyv Kharkiv 3-2
06/13/1938 (Replay due to protest) Dynamo Odesa - Lokomotyv-2 Kyiv 3-1
06/17/1938 Dynamo Kyiv - Zdorovya Kharkiv 4-1

Quarterfinals

06/11/1938 Dynamo-2 Kyiv - Stal Kostyantynivka 2-3
06/15/1938 Lokomotyv Kyiv - SilMash Kharkiv 4-3
06/26/1938 Dynamo Odesa - Dynamo Mykolayiv 2-2 (annuled due to protest)
07/21/1938 (Replay due to protest) Dynamo Mykolayiv - Dynamo Odesa 1-2
08/09/1938 Dynamo Kyiv - Stakhanovets Stalino 3-2

Semifinals

09/12/1938 Stal Kostyantynivka - Lokomotyv Kyiv 2-4
10/12/1938 Dynamo Kyiv - Dynamo Odesa 4-0

Final

10/15/1938 Dynamo Kyiv - Lokomotyv Kyiv 3-1 [Layko 27, 76, Shylovskyi 84 - Shatskyi 73. Att: 15,000]
October 15, 1938 (Saturday). 16.00. Kyiv. Dynamo Stadium.
Dynamo Kyiv: Idzkovskyi, Makhynya, Klymenko, I. Kuzmenko, Lifshyts, Pravoverov, Honcharenko, Shylovskyi, Layko (C), Komarov, Afanasyev. Head Coach - Volodymyr Fomin.
Lokomotyv Kyiv: Kustovskyi, Radzivynovych, K. Fomin, Frantsev, Sukharev, V. Balakin, Galkin, M. Balakin, Avramenko, F. Kuzmenko (C), Shatskyi. Head Coach - Shvetsov.

1944 Ukrainian SSR Cup

34 teams (09/10/1944 - 10/15/1944)

09/05/1944 Spartak Lviv - Dynamo Lviv 1-2
09/10/1944 Dynamo Voroshilovhrad - Traktor Kharkiv 6-4
09/10/1944 Stal Mariupol - VCh Voroshilovhrad +/- (VCh failed to show)
09/10/1944 Sudnobudivelnyk Mykolayiv - Vodnyk Kherson 5-2
09/10/1944 SilMash Kirovohrad - Dynamo Odesa 1-11
09/10/1944 Stal Dnipropetrovsk - Avanhard Druzhkivka +/- (Stal's victory or Avanhard's failure to show)
09/10/1944 Stal Kryvyi Rih - Zavod im. Libknekhta Dnipropetrovsk 1-4
09/10/1944 Spartak Poltava - Dynamo-6th-RayRada Kyiv 1-5
09/10/1944 Spartak Zhytomyr - Spartak Kyiv 3-0
09/10/1944 Dynamo Sumy - Dynamo Kharkiv 2-3
09/XX/1944 Stal Voroshilovsk - Lokomotyv Yasynuvata ?-? (outcome uncertain)
09/XX/1944 Lokomotyv Zaporizhzhya - Spartak Dnipropetrovsk +/- (Lokomotyv's victory or Spartak's failure to show)
09/XX/1944 Stal Dniprodzerzhinsk - Dynamo Dnipropetrovsk +/- (Stal's victory or Dynamo's failure to show)
09/XX/1944 Stal Kostyantynivka - Zenit Stalino +/- (victory or Zenit's failure to show)
09/XX/1944 Lokomotyv Artemivsk - Stal Makiyivka ?-? (outcome uncertain)

Round 2

09/17/1944 Lokomotyv Zaporizhzhya - Stal Dniprodzerzhinsk 5-2
09/17/1944 Stal Mariupol - Lokomotyv Kharkiv 1-7
09/17/1944 Spartak Zhytomyr - Dynamo-6th-RayRada Kyiv 0-8
09/17/1944 Dynamo Voroshilovhrad - Stal Kostyantynivka +/- (Dynamo's victory or Stal's failure to show)

Round 3

09/24/1944 Dynamo-6th-RayRada Kyiv - Stal Dnipropetrovsk 3-1
09/24/1944 Dynamo Odesa - Sudnobudivelnyk Mykolayiv +/- (Dynamo's victory or Sudnobudivelnyk's failure to show)
09/25/1944 Dynamo Lviv - Dynamo Kyiv 0-1
09/25/1944 Lokomotyv Kharkiv - Dynamo Voroshilovhrad 11-0
09/26/1944 Dynamo Kharkiv - Lokomotyv Zaporizhzhya 0-1

Round 4

10/01/1944 Dynamo Odesa - Dynamo-6th-RayRada Kyiv 4-2
10/01/1944 Dynamo Chernivtsi - Stakhanovets Stalino 2-5
10/01/1944 Lokomotyv Kharkiv - Lokomotyv Zaporizhzhya +/- (Lokomotyv Kharkiv's victory or Lokomotyv Zaporizhzhya's failure to show)

Final Tournament (Kyiv, 10/08/1944 - 10/15/1944)

10/08/1944 Dynamo Kyiv - Dynamo Odesa 2-0
10/XX/1944 Stakhanovets Stalino - Lokomotyv Kharkiv 2-2
10/11/1944 Dynamo Kyiv - Lokomotyv Kharkiv 1-0
10/XX/1944 Dynamo Odesa - Stakhanovets Stalino 1-0
10/14/1944 Dynamo Kyiv - Stakhanovets Stalino 1-0
10/15/1944 Lokomotyv Kharkiv - Dynamo Odesa 2-0
# Team 1 2 3 4 W D L GS-GA PT
1 Dynamo Kyiv 1-0 2-0 1-0 3 0 0 4-0 6
2 Lokomotyv Kharkiv 0-1 2-0 2-2 1 1 1 4-3 3
3 Dynamo Odesa 0-2 0-2 1-0 1 0 2 1-4 2
4 Stakhanovets Stalino 0-1 2-2 0-1 0 1 2 2-4 1

1945 Ukrainian SSR Cup

38 teams (09/27/1945 - 11/08/1945)

XX/XX/1945 Dynamo Chernivtsi - Kamyanets-Podilskyi ?-? (Dynamo had won)
XX/XX/1945 Dynamo Chernivtsi - Lokomotyv Ternopil ?-? (Dynamo had won)

Round 1

09/27/1945 Spartak Kherson - Sudnobudivelnyk Mykolayiv 3-3
09/27/1945 Vinnytsya - Zhytomyr - 6-0 09/XX/1945 Dynamo Lviv - Unknown opponent ?-? (Dynamo had won)

Round 2

10/07/1945 Sumy - Dynamo-6th-RayRada Kyiv 1-2
10/07/1945 Stal Dnipropetrovsk - Dynamo Voroshilovhrad 4-3
10/07/1945 Spartak Kherson - SilMash Kirovohrad 2-1
10/07/1945 Lokomotyv Yasynuvata - Stal Dniprodzerzhinsk 4-1
10/07/1945 Vinnytsya - Ternopil 0-3
10/07/1945 Lokomotyv Zaporizhzhya - Budivelnyk Kryvyi Rih 3-0
10/07/1945 Traktor Kharkiv - Stal Kostyantynivka - 5-0
10/07/1945 VPS KVO Kyiv - Spartak Lviv +/- (Spartak Lviv did not show)
10/07/1945 Dynamo Lviv - Spartak Drohobych 9-0
10/07/1945 Avanhard Kramatorsk - Dynamo Kharkiv 3-3
10/08/1945 (Replay) Avanhard Kramatorsk - Dynamo Kharkiv 3-2
10/08/1945 Stanislav - Dynamo Lutsk 4-0

Round 3

10/14/1945 Dynamo-6th-RayRada Kyiv - VPS KVO Kyiv 2-0
10/14/1945 Dynamo Lviv - Stanislav 6-0
10/14/1945 Stal Dnipropetrovsk - Avanhard Kramatorsk 4-0
10/14/1945 Lokomotyv Zaporizhzhya - Stakhanovets-StalinVugillya-Trust Stalino 4-0
10/14/1945 Spartak Kherson - Traktor Kharkiv 0-0
10/15/1945 (Replay) Spartak Kherson - Traktor Kharkiv 0-2

Round 4

10/21/1945 Dynamo Kyiv - Traktor Kharkiv 2-0
10/21/1945 Stal Mariupol - Stal Dnipropetrovsk +/- (Stal Mariupol's victory or Stal Dnipropetrovsk's failure to show)
10/21/1945 Lokomotyv Zaporizhzhya - Dynamo Lviv +/- (Lokomotyv's victory or Dynamo's failure to show)
10/25/1945 Lokomotyv Kharkiv - Dynamo-6th-RayRada Kyiv 7-0

Quarterfinals

10/27/1945 Kharchovyk Odesa - Dynamo Chernivtsi 1-0
10/28/1945 Dynamo Kyiv - Lokomotyv Zaporizhzhya 4-1
10/28/1945 Lokomotyv Kharkiv - Stal Mariupol 15-0
10/28/1945 (Uzhgorod) - Stakhanovets Stalino ?-? (Stakhanovets had won)

Semifinals (Kyiv)

11/04/1945 Dynamo Kyiv - Kharchovyk Odesa 2-2
11/05/1945 (Replay) Dynamo Kyiv - Kharchovyk Odesa 4-1
11/05/1945 Lokomotyv Kharkiv - Stakhanovets Stalino 2-0

Final

11/08/1945 Dynamo Kyiv - Lokomotyv Kharkiv 0-1 [Gorokhov - in the middle of second half]
November 8, 1945 (Thursday), Kyiv, Dynamo Stadium.
Dynamo Kyiv: Idzkovskyi, S. Vasylyev, Makhynya (C), M. Melnyk, Sadovskyi, D. Vasylyev, M. Balakin, Korchevskyi, Povarchuk, Lerman, Serov, Kalach, Burygin (whole roster, starters + subs). Head Coach - Korchebokov.
Lokomotyv Kharkiv: Skorokhod, Bezruk, Khlystov, Balatskyi, Butenko, Golovin, Rogozyanskyi, Usykov, Orlov, Hurkin (C), Gusarov, Gorokhov, Telyak (whole roster, starters + subs). Head Coach - Gruber.

1946 Ukrainian SSR Cup

51 teams (09/29/1946 ľ 11/12/1946)

Dynamo Ternopil took part.

Round 1

09/29/1946 FK Fastov - Lokomotyv Kyiv 3-2
09/29/1946 Dynamo Lviv - Bilshovyk Zaporizhzhya 5-2
09/29/1946 BO Zhytomyr - Spartak Chernivtsi 1-3
09/29/1946 Portovyk Odesa - Spartak Izmail 6-0
09/29/1946 Sudnobudivelnyk-Zavod-im.-61-Komunara Mykolayiv - Dynamo Kherson 3-0
09/29/1946 Stal Dniprodzerzhinsk - ??? Odesa 6-0
09/29/1946 Stakhanovets Kadiyivka - Stal Makiyivka 1-2
09/29/1946 Dynamo Sumy - Dzerzhinets Kharkiv 3-2
09/29/1946 Dynamo Voroshilovhrad - Stal Mariupol 2-1
09/29/1946 SilMash Kharkiv - Spartak Poltava 2-0
09/29/1946 Dynamo Rivne - Spartak Dnipropetrovsk 5-5
09/30/1946 (Replay) Dynamo Rivne - Spartak Dnipropetrovsk +/- (1-1 before the game was interrupted)
10/03/1946 Spartak Drohobych - Dynamo Mukacheve +/- (Dynamo failed to show)

Round 2

10/06/1946 Dynamo Kirovohrad - Spartak Kyiv 2-4
10/06/1946 Stal Voroshilovsk - Stal Makiyivka 1-4
10/06/1946 Stal Dniprodzerzhinsk - Dynamo Sumy +/- (Dynamo failed to show)
10/06/1946 Portovyk Odesa - Sudnobudivelnyk-Zavod-im.-61-Komunara Mykolayiv 0-1
10/07/1946 Spartak Lviv - Spartak Drohobych 0-1
10/08/1946 SilMash Kharkiv - FK Fastov 1-0
10/08/1946 Dynamo Kharkiv - Dynamo-6th-RayRada Kyiv 2-2
10/09/1946 (Replay) Dynamo Kharkiv - Dynamo-6th-RayRada Kyiv 1-4
10/09/1946 Lokomotyv Zaporizhzhya - Spartak Kyiv 1-2
10/XX/1946. Vinnytsya - Spartak Chernivtsi -/+ (Vinnytsya's loss or non-show)

Round 3

10/13/1946 Dynamo Lviv - Dynamo Rivne 7-1
10/13/1946 Spartak Drohobych - Dynamo Lutsk 5-0
10/17/1946 Dynamo Voroshilovhrad - Avanhard Kramatorsk 4-1
10/20/1946 Sudnobudivelnyk-Zavod-im.-61-Komunara Mykolayiv - Spartak Chernivtsi 5-3

Round 4

10/20/1946 Lokomotyv Kharkiv - Dynamo-6th-RayRada Kyiv 4-0
10/20/1946 Sudnobudivelnyk-Zavod-im.-Marti Mykolayiv - Traktor Kharkiv 2-1
10/20/1946 Stal Dniprodzerzhinsk - Spartak Uzhgorod 1-2
10/20/1946 Spartak Kherson - Spartak Drohobych 2-1
10/24/1946 Kharchovyk Odesa - Dynamo Voroshilovhrad 7-1
10/25/1946 Shakhtar Stalino - Sudnobudivelnyk-Zavod-im.-61-Komunara Mykolayiv 4-0
10/27/1946 Dynamo Kyiv - Dynamo Lviv 2-0
10/XX/1946 Spartak Kyiv - Stal Dnipropetrovsk +/- (Spartak's victory or Stal's failure to show)

Quarterfinals

10/27/1946 Sudnobudivelnyk-Zavod-im.-Marti Mykolayiv - Lokomotyv Kharkiv 1-4
10/30/1946 Dynamo Kyiv - Spartak Kyiv 5-1
11/02/1946 Spartak Uzhgorod - Kharchovyk Odesa 2-1
11/03/1946 Spartak Kherson - Shakhtar Stalino 1-2

Semifinals (Kyiv)

11/08/1946 Lokomotyv Kharkiv - Spartak Uzhgorod +/- (Spartak failed to show)
11/08/1946 Dynamo Kyiv - Shakhtar Stalino 2-2
11/09/1946 (Replay) Dynamo Kyiv - Shakhtar Stalino 2-1

Final

11/12/1946 Dynamo Kyiv - Lokomotyv Kharkiv 2-0 [Vinkovatyi 42, 45. Att: 20,000]
November 12, 1946, Tuesday, 14:30, Kyiv, Stadium "Dynamo".
Referee: Kotov (Odesa).
Dynamo Kyiv: Zubrytskyi, Bobkov, Makhynya, M. Kuznetsov (C), Shevtsov, Sadovskyi, Rogozyanskyi, Shebelyanchyk, Schanov, Zhukov, Gorokhov, Vinkovatyi (whole roster, starters + subs). Head Coach - Idzkovskyi.
Lokomotyv Kharkiv: Skorokhod, Bezruk, Khlystov, Butenko, Golovin, Usykov, Solovyov, Hurkin (C), Gusarov, Serov, Dashkov. Head Coach - Krotov.

Top Goalscorer:

Pavlo Vinkovatyi - 10 goals

1947 Ukrainian SSR Cup

52 teams (09/21/1947 ľ 11/09/1947)

Round 1

09/21/1947 Traktor Kharkiv - Dynamo Sumy 10-1
09/21/1947 Stal Dniprodzerzhinsk - Spartak Kryvyi Rih 4-1
09/21/1947 Spartak Drohobych - Dynamo Uzhgorod 1-4
09/21/1947 Avanhard Kherson - Sudnobudivelnyk-Zavod-im.-61-Komunara Mykolayiv 1-2
09/21/1947 Traktor Dnipropetrovsk - Traktor Osypenko 3-1
09/21/1947 Shakhtar Kadiyivka - Shakhtar Chervonogvardiysk 3-1
09/21/1947 Stal Voroshilovsk - Stal Kostyantynivka 5-0
09/21/1947 Stal Mariupol - Dzerzhinets Voroshilovhrad 4-0
09/21/1947 Zhytomyr - Dynamo Proskuriv 4-0
09/21/1947 BO Cherkasy - Blyskavka Kyiv 1-2
09/21/1947 Dynamo Chernyhiv - Dynamo Poltava 2-2
09/21/1947 Burevisnyk Lviv - Lokomotyv Rivne 1-1
09/22/1947 (Replay) Dynamo Chernyhiv - Dynamo Poltava 1-5
09/22/1947 (Replay) Burevisnyk Lviv - Lokomotyv Rivne 0-1

Round 2

09/28/1947 Dynamo Poltava - Traktor Dnipropetrovsk 4-3
09/28/1947 Dynamo Stanislav - Lokomotyv Rivne 5-1
09/28/1947 Stal Dniprodzerzhinsk - Stal Mariupol 3-2
09/28/1947 Dynamo Kirovohrad - Zhytomyr 4-0
09/28/1947 Odesa - Sudnobudivelnyk-Zavod-im.-61-Komunara Mykolayiv ?-? (Sudnobudivnyk had won)
09/28/1947 Stal Voroshilovsk - Shakhtar Kadiyivka -/+ (Stal's loss or failure to show)
09/28/1947 Traktor Kharkiv - Blyskavka Kyiv 4-1

Round 3

10/05/1947 Sudnobudivelnyk-Zavod-im.-61-Komunara Mykolayiv - Dynamo Kherson +/- (1-1 after 1st half)
10/05/1947 (Lviv) Dynamo Uzhgorod - Dynamo Lutsk 5-1
10/05/1947 Bilshovyk Mukacheve - Dynamo Stanislav 7-0
10/05/1947 Bilshovyk Zaporizhzhya - Stal Dniprodzerzhinsk 3-1
10/05/1947 Lokomotyv Yasynuvata - Dynamo Poltava 8-1

Round 4

10/12/1947 Spartak Kherson - Bilshovyk Zaporizhzhya 4-2
10/12/1947 Avanhard Kramatorsk - Shakhtar Stalino 3-2
10/12/1947 Lokomotyv Yasynuvata - Stal Dnipropetrovsk 4-1
10/12/1947 Dynamo Uzhgorod - Spartak Lviv 1-2
10/12/1947 Bilshovyk Mukacheve - Spartak Uzhgorod 2-5
10/12/1947 Sudnobudivelnyk-Zavod-im.-Marti Mykolayiv - Sudnobudivelnyk-Zavod-im.-61-Komunara Mykolayiv 5-0
10/12/1947 Dynamo-6th-RayRada Kyiv - Dzerzhinets Kharkiv 2-1

Round 5

10/19/1947 Spartak Kherson - Sudnobudivelnyk-Zavod-im.-Marti Mykolayiv 3-0
10/19/1947 Dynamo Kirovohrad - Avanhard Kramatorsk 0-5
10/19/1947 Spartak Lviv - Spartak Uzhgorod 1-2
10/19/1947 Lokomotyv Yasynuvata - Dynamo-6th-RayRada Kyiv ?-? (Dynamo had won)

Quarterfinals

10/26/1947 Spartak Kherson - Lokomotyv Kharkiv 1-2
10/26/1947 Dynamo Kyiv - Dynamo-6th-RayRada Kyiv 6-0
11/01/1947 Kharchovyk Odesa - Spartak Uzhgorod 1-0
11/01/1947 OBO Kyiv - Avanhard Kramatorsk -/+ (OBO's loss or failure to show)

Semifinals

11/02/1947 Dynamo Kyiv - Lokomotyv Kharkiv 4-1
11/02/1947 Kharchovyk Odesa - Avanhard Kramatorsk 2-0

Final

11/09/1947 Dynamo Kyiv - Kharchovyk Odesa 5-1 [Chaplygin 7, 10, Dashkov 20, Vinkovatyi 47, Dementyev 49 - Potapov 34. Att: 12,000]
November 11, 1947 (Sunday), 14.00, Kyiv. "Dynamo" Stadium.
Referee - Shablynskyi (Kyiv).
Dynamo Kyiv: Zubrytskyi (Skrypchenko, early in 1st half), Hershyn, Rogozyanskyi, Zhygan, Prints, Sevastyanov, Zhylin, Dementyev, Chaplygin, Vinkovatyi (C), Dashkov. Head Coach - Schegodskyi.
Kharchovyk Odesa: Blyzynskyi, Khyzhnikov (C), Pukhovskyi (Bragin 87), Zhosul, Chyrklis (Lystov 65), Bohynskyi, Shumilov, Povarchuk, Chubynskyi, Potapov, Cherkaskyi. Head Coach - A. Fomin.

1948 Ukrainian SSR Cup

26 teams (10/03/1948 - 10/26/1948)

Dynamo Vinnytsya took part.

Round 1

10/03/1948 Stal Dnipropetrovsk - Stal Kostyantynivka 5-2
10/03/1948 Spartak Lviv - Dynamo Sumy 5-1
10/03/1948 Shakhtar Stalino - OBO Kyiv 1-0
10/03/1948 Lokomotyv Zaporizhzhya - Torpedo Odesa +/- (Torpedo failed to show)
10/03/1948 Kharchovyk Odesa - Sudnobudivelnyk Mykolayiv 2-0
10/03/1948 Stal Dniprodzerzhinsk - Dynamo Uzhgorod +/- (Dynamo failed to show)
10/03/1948 Torpedo KhTZ Kharkiv - Dynamo Voroshilovhrad 2-2
10/04/1948 (Replay) Torpedo KhTZ Kharkiv - Dynamo Voroshilovhrad 5-2

Round 2

10/10/1948 Dynamo Kyiv - Spartak Uzhgorod 2-1
10/10/1948 Spartak Lviv - Torpedo KhTZ Kharkiv 4-1
10/10/1948 Spartak Kherson - Stal Dniprodzerzhinsk 1-0
10/10/1948 Kharchovyk Odesa - VCh 25750 Kyiv 2-0
10/10/1948 Bilshovyk Mukacheve - Avanhard Kramatorsk 6-2
10/10/1948 Shakhtar Kadiyivka - Dynamo Voznesensk +/- (Shakhtar's victory or Dynamo's failure to show)
10/10/1948 Stal Dnipropetrovsk - Shakhtar Stalino 3-3
10/11/1948 (Replay) Stal Dnipropetrovsk - Shakhtar Stalino 1-3

Quarterfinals (Kyiv)

10/17/1948 Dynamo Kyiv - Spartak Kherson 3-2
10/18/1948 Shakhtar Stalino - Spartak Lviv 2-1
10/19/1948 Kharchovyk Odesa - Bilshovyk Mukacheve 2-2
10/20/1948 Lokomotyv Zaporizhzhya - Shakhtar Kadiyivka 5-1
10/20/1948 (Replay) Kharchovyk Odesa - Bilshovyk Mukacheve 4-3 (annuled due to Bilshovyk's protest)
10/22/1948 (Replay due to protest) Kharchovyk Odesa - Bilshovyk Mukacheve 1-2

Semifinals (Kyiv)

10/21/1948 Dynamo Kyiv - Shakhtar Stalino 1-0
10/24/1948 Bilshovyk Mukacheve - Lokomotyv Zaporizhzhya 3-1

Final

10/26/1948 Dynamo Kyiv - Bilshovyk Mukacheve 4-1 [Zhylin 16, 44, Ponomaryov 46, Vinkovatyi 78 - Egervari 83p. Att: 7,000]
October 26, 1948, Tuesday, 15.00, Kyiv, "Dynamo" Stadium.
Referee - Razdorozhnyuk (Odesa).
Dynamo Kyiv: Skrypchenko, Bobkov, Lerman, Zhygan, Prynts, Sevastyanov, Havrylyuk, Zhylin, Zhukov, Fabiyan, Vinkovatyi (C), Ponomaryov (whole roster, starters + subs). Head Coach - Natarov.
Bilshovyk Mukacheve: Kryvulin (Popp, early in the second half), Hodnychak, Egervari, Ponevych (C), Kauer, Nad, Tsitsey, Bryzhak, Hrabchak, Kul, Kainz, Haylyk (whole roster, starters + subs). Head Coach K. Sabo.

Data provided in part by Hans Sch÷ggl and Volodymyr Banyas

Last updated by Eugene Berkovich on